Szanowni Rodzice uczniów naszej szkoły oraz przedszkola.
Akcja strajkowa w naszej placówce została zawieszona!
Zapraszamy do naszej placówki od czwartku 11.04.2019r.
Z poważaniem,
Dyrekcja Szkoły
Szanowni Rodzice uczniów naszej szkoły oraz przedszkola.
Akcja strajkowa w naszej placówce została zawieszona!
Zapraszamy do naszej placówki od czwartku 11.04.2019r.
Z poważaniem,
Dyrekcja Szkoły
Apel do Rodziców
Szanowni Rodzice uczniów naszej szkoły oraz przedszkola. W związku z akcją strajkową, wynikami referendum oraz informacją Zarządu Oddziału ZNP w Busku –Zdroju, prawdopodobnie od poniedziałku 8.04.2019r. większość pracowników naszej szkoły przystąpi do strajku. Może nastąpić odwołanie zajęć, szczególnie 8 i 9 kwietnia 2019r. Oznacza to, że problem może pojawić się nie tylko w kwestii nauczania, ale także w opiece nad dziećmi. Stąd, w poczuciu odpowiedzialności i w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych, zwracam się do Państwa z prośbą o rozważenie możliwości zapewnienia swojemu dziecku opieki. Może dojść do sytuacji, w której opieka nad wszystkimi uczniami będzie niemożliwa, jeśli liczba uczniów przekroczy dopuszczalne maksimum, a liczba strajkujących będzie znana dopiero w dniu strajku. Masowy charakter ogólnopolskiej akcji protestacyjnej odbiera możliwość skutecznego zorganizowania zastępstw nauczycieli biorących w niej udział.
Bardzo proszę o zrozumienie w tej trudnej sytuacji. Na bieżąco będziemy Państwa informować o podejmowanych decyzjach. Proszę o śledzenie wiadomości w Librusie.
Jednocześnie informuję, że zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, dodatkowymi dniami wolnymi dla uczniów od zajęć dydaktycznych ustalonymi w porozumieniu z Radą Pedagogiczną, Radą Rodziców i Samorządem Uczniowskim w roku szkolnym 2018/19 są:
15.04.2019 r. (poniedziałek), 16.04. 2019 r. (wtorek), 17.04. 2019 r. (środa) egzamin ósmoklasisty, który w naszej szkole będą pisać uczniowie klas ósmych. Wolne od zajęć dydaktycznych mają uczniowie klas 1-7. Nauczyciele pracują w Komisjach.
W dniach 15.04-17.04 pracuje świetlica zapewniająca opiekę dzieciom, których rodzice złożyli wychowawcy klasy pisemną (klasy I-III) lub ustną (klasy IV-VIII) deklarację o potrzebie zapewnienia im opieki.
Z poważaniem,
Dyrekcja Szkoły
I Wojewódzki Konkurs z języka angielskiego „Focus on the USA”- 29.03.2019r.
Uczniowie naszej szkoły w składzie Weronika Justyniarska i Kacper Kochański z kl.7 oraz Aleksandra Maj z kl.8 zostali finalistami I Wojewódzkiego konkursu z języka angielskiego ‘Focus on the USA” organizowanego przez Publiczna Szkołę Podstawową w Zbludowicach oraz Konsulat Generalny Ambasady Amerykańskiej w Krakowie. Z pośród 140 wszystkich uczniów biorących udział w I etapie konkursu do ścisłego finału (III etap) zakwalifikowało się 39 uczniów. Wykazali się oni ogromną wiedzą i znajomością historii oraz kultury Stanów Zjednoczonych. Cały konkurs przebiegał w języku angielskim, a pytania zadawane były przez rodowitych Amerykanów. Uczestnicy nie tylko mieli udzielić odpowiedzi na pytania, ale także np. zaprezentować postać historyczną w języku angielski gdzie na przygotowanie prezentacji było tylko 10minut. Było to dla nich nie lada wyzwanie, ale i nowe doświadczenie , któremu bardzo dobrze podołali. Dochodząc do finału zostali „ BEST OF THE BEST” .Gratulujemy tak niesamowitej wiedzy i wysokiego wyniku.
Ogólnopolski Dzień Matematyki 2019 „ Matematyka Dzika”, czyli jak połączyć dziką przyrodę z matematyką. Turniej przygotowany został przez Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Z tej okazji 25 marca 2019r uczniowie z klas IV, VA, VB wzięli udział w Szkolnym Turnieju Matematycznym. Turniej odbywał się w zespołach 3-osobowych. Uczniowie mieli do rozwiązania 24 zadania, które były przygotowane w postaci prezentacji PowerPoint. Nasi uczniowie podczas turnieju nabywali umiejętność pracy w grupach, wykazywali się kreatywnością, poczuciem humoru oraz testowali swoją wiedzę rozwiązując zadania. Rozwiązywanie zadań sprawiało im przyjemność i było dobrą zabawą.
Najlepsi uczniowie:
I- miejsce Krzysztof Mołas, Marcel Majcher
II- miejsce Laura Dębiec, Łukasz Justyniański, Marta Kuta
III- miejsce Bartłomiej Stysiak, Przemysław Musiał, Wiktor Piotrowski
Wyróżnienie –Agata Mrożek, Oliwia Kasza, Michał Kasprzyk
Wyróżnienie –Maja Makówka, Weronika Nowak, Krystian, Kański
Podsumowanie turnieju odbyło się 27 marca 2019r, na którym Pan Dyrektor najlepszym wręczył dyplomy pamiątkowe i nagrody. Klasa VA przygotowała i przedstawiła inscenizacje pt: „Szkolne życie …”, na której uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności artystyczne.
Aby uczcić pierwszy Dzień Wiosny, przypadający na 21 marca, uczniowie klas I-III wybrali się na wycieczkę do Buska Zdroju. Najpierw w kinie „Zdrój” dzieci obejrzały film przygodowy pt. „Mia i biały lew”. Jest to opowieść o tym, że miarą człowieczeństwa jest przede wszystkim empatia. To wzruszająca historia przyjaźni nastolatki i białego lwa. Dzieciństwo 10-letniej dziewczynki o imieniu Mia zmienia się w wielką przygodę, kiedy jej rodzice postanawiają przenieść się z zatłoczonego Londynu do Afryki, aby w jej sercu prowadzić niezwykłą farmę. Pewnego dnia na świat przychodzi na niej piękne i jedyne w swoim rodzaju białe lwiątko o imieniu Charlie. Tak zaczyna się historia zdumiewającej przyjaźni między dziewczynką i wyjątkowym zwierzęciem, którzy wspólnie wychowują się w najbardziej malowniczym zakątku Ziemi. Kiedy Mia kończy 14 lat, a Charlie dorasta i staje się potężnym lwem, jej ojciec podejmuje dramatyczną decyzję. Dziewczynka będzie musiała pożegnać się ze swoim dzikim przyjacielem raz na zawsze. Mia za nic w świecie nie chce na to pozwolić. Próbując uratować Charliego, decyduje się na ucieczkę w nieznane. Wspólnie z białym lwem opuszcza rodzinną farmę i wyrusza na poszukiwanie nowego domu dla przyjaciela. Tak oto zaczyna się decydujący test ich przyjaźni i najbardziej niesamowita przygoda w życiu Mii i potężnego króla zwierząt. Po seansie filmowym dzieci oddawały się wesołym zabawom i harcom w bawialni. Pierwszy dzień wiosny przywitaliśmy w naprawdę radosny i wyjątkowy sposób.
Przez cały rok propagujemy w naszym przedszkolu prawidłowe odżywianie się. Dlatego też przedszkolaki w dniu 21 marca podjęły wielkie wyzwanie, robiąc smaczne kolorowe a przede wszystkim zdrowe kanapki.
Dzieci podjęły wielkie wyzwanie – same miały przygotować dla siebie drugie śniadanie.
Przyniosły do przedszkola potrzebne produkty. Na początku przypomniały sobie zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas posługiwania się nożem.
Zanim jednak do tego przystąpiły dowiedziały się jakie produkty należy jeść żeby być zdrowym i dlaczego musimy się zdrowo odżywiać? Następnie nazywały produkty, z których można zrobić smaczne i zdrowe kanapki.
Na stoliku znajdowały się ułożone na talerzach: listki sałaty, masło, pieczywo, warzywa, ulubiona wędlina i ser żółty. Po starannym umyciu rąk, założeniu fartuszków i przygotowaniu stanowisk pracy wszyscy ochoczo zabrali się do pracy. Dzieci samodzielnie smarowały pieczywo masłem, a następnie ułożyły na kromkach wybrane przez siebie produkty. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonały doskonale.
Okazało się, że dzieci jednak lubią warzywa, a najlepiej smakują im kanapki zrobione własnoręcznie, które wyglądały pięknie, kolorowo i zawierały mnóstwo witamin. Nawet największe niejadki zjadły swoją porcję z apetytem. Dzięki takim zajęciom dzieci kształciły w sobie odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków.
Pierwszy Dzień Wiosny przypada na 21 marca. Uczniowie klas IV-VIII przywitali go bardzo aktywnie i ze łzami w oczach. Tego dnia wybraliśmy się na wycieczkę do kina Helios oraz do Parku Trampolin „Fly Sky” w Kiecach. Klasy IV-VI wybrały się na film pt. „O psie, który wrócił do domu”. Jest to film na podstawie jednej z bestsellerowych książek W. Bruce’a Camerona, najsłynniejszego pisarza snującego opowieści o zwierzętach. To poruszająca historia Belli, psa, który pokonał 400 mil, by odnaleźć swego ukochanego właściciela. Natomiast uczniowie z klasy VII i VIII wzruszyli się na filmie pt. „Chłopiec z burzy”. To zabawna, wzruszająca i mądra opowieść o niezwykłej przyjaźni, która daje siłę na całe życie. Główny bohater - Michael opowiada ukochanej wnuczce Madeline niezwykłą historię swojej przyjaźni z małym pelikanem, którego jako kilkuletni chłopiec ocalił od śmierci. Były to najpiękniejsze lata jego życia, wypełnione przygodami u boku dzikiego przyjaciela, które nauczyły go najważniejszych prawd o życiu, przyjaźni, miłości, a także o potędze dzikiej przyrody. Dziś wracając do nich pamięcią, Michael zaczyna rozumieć, że nie rodzinna fortuna, ale ta niezwykła opowieść jest najcenniejszym dziedzictwem, które może przekazać Madeline.
Jednak najważniejszą atrakcją był park trampolin, gdzie wszyscy pod opieką wykwalifikowanej kadry mogli wypróbować swoje umiejętności fizyczne. Skoki na trampolinach to znakomity rodzaj aktywności fizycznej, sprzyjający rozwojowi, koordynacji i ogólnej sprawności ruchowej. Godzina na trampolinach to zdecydowanie za mało. Ten dzień był naprawdę wyjątkowy, szkoda tylko że tak szybko minął.
20 marca 2019 r. kilkadziesiąt tysięcy uczniów jak co roku wzięło udział w jednodniowych wizytach w firmach bądź instytucjach w całym kraju w ramach Dnia przedsiębiorczości, programu organizowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Dzień przedsiębiorczości to pomoc uczniom szkół ponadgimnazjalnych w przygotowaniu się do świadomego wyboru zawodu. Program pozwala rozwiać wątpliwości młodych ludzi związane z tym, jak naprawdę wygląda praca w wybranym zawodzie. Dzięki wolontariuszom – doświadczonym pracownikom – młodzież ma okazję dowiedzieć się, jakie kompetencje, wiedza i umiejętności są niezbędne do wykonywania pracy na upragnionym stanowisku w wymarzonym zawodzie. A to z kolei pomaga podjąć decyzję na temat dalszego kierunku kształcenia.
Uczeń realizujący ten program ma niepowtarzalną okazję zapoznać się z danym miejscem pracy, dzięki czemu może sprawdzić czy zawód ten po prostu mu się podoba.
Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu kilkudziesięciu tysięcy pracowników z firm, urzędów i instytucji, którzy wprowadzają młodych ludzi w arkana swoich zawodów. Wolontariusze dzielą się z uczniami szkół ponadgimnazjalnych nie tylko swoim czasem, ale także tym, co mają najcenniejsze – wiedzą i doświadczeniem.
Uczennice Zespołu Szkól Ponadgimnazjalnych im. M. Kopernika w Busku-Zdroju zwróciły się do Pana Dyrektora z prośbą o możliwość wizyty w naszej szkole. Dziewczynki obserwowały zajęcia prowadzone przez nauczycieli w szkole i przedszkolu, zapoznały się z pracą biblioteki szkolnej i wzięły udział w akcji „Starsi czytają młodszym”.
Dzień spędzony w szkole sprawił, że dziewczynki spróbowały sobie odpowiedzieć na pytanie, czy zawód, w którym próbowały swoich sił, jest rzeczywiście dla nich, czy może powinny wybrać coś wymagającego podobnych kompetencji, a może jednak obrać zupełnie inną ścieżkę edukacyjną i zawodową.
Dnia 19 marca w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Busku- Zdroju odbył się Turniej Wiedzy Pożarniczej pod hasłem: Młodzież zapobiega pożarom. Na szczeblu gminnym naszą szkołę reprezentowali godnie uczniowie: Kacper Kochański i Arkadiusz Kuta w kategorii klas VII- VIII oraz Przemysław Musiał i Wiktor Piotrowski w kategorii klas I- VI. Chłopcy rozwiązywali testy dotyczące ochrony przeciwpożarowej, zasad udzielania pierwszej pomocy oraz historii pożarnictwa w Polsce i na świecie. Przemysław Musiał stanął na podium zajmując trzecie miejsce!!! Gratulujemy i życzymy sukcesów na szczeblu powiatowym.
20 marca 19r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. K. Makuszyńskiego
w Siesławicach odbyła się XI edycja Międzyszkolnego Konkursu Informatycznego na najciekawszą i najładniejszą prezentację multimedialną wykonaną w programie PowerPoint pod hasłem „100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości”. W konkursie udział wzięli uczniowie klas VII – VIII z następujących szkół: PSP im. K. Makuszyńskiego w Siesławicach, PSP Nr 1 im. St. Staszica w Busku-Zdroju, PSP Nr 2 im. J. Korczaka w Busku-Zdroju, ZPO w Dobrowodzie i PSP im. J.O. Szanieckiego w Szańcu. Każdy uczestnik konkursu miał za zadanie wykonać w czasie 2 godzin zegarowych prezentację w programie Microsoft Office 13 na jeden z poniższych tematów:
Po wykonaniu prezentacji należało ją przedstawić /zaprezentować/ w czasie 10 minut. Komisja oceniająca prace uczniów miała duży orzech do zgryzienia z wyłonieniem zwycięzcy. Z radością informujemy, że reprezentująca naszą szkołę Weronika Justyniarska (kl.VII) zajęła II miejsce za prezentację na temat nr 3. Natomiast Aleksandra Gręda (kl.VIII) wróciła z konkursu z Nagrodą Publiczności, która doceniła jej prezentację na temat nr 2. Dziękujemy Weronice i Oli za godne reprezentowanie naszej szkoły i gratulujemy sukcesów.
5.03.2019r. w Zespole Placówek Oświatowych w Kołaczkowicach odbył się II Gminny Konkurs Historyczno-Literacki.
W konkursie wzięło udział 15 uczniów z sześciu szkół naszej gminy.
Konkurs sprawdzał umiejętności określone w nowej podstawie programowej języka polskiego i historii.
1.Odróżnianie przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.
2.Posługiwanie się podstawowymi określeniami czasu historycznego: epoka,
okres p.n.e., okres n.e., tysiąclecie, wiek, rok.
3.Obliczanie upływu czasu między wydarzeniami historycznymi, określanie wieku.
4.Umieszczanie procesów, zjawisk i faktów historycznych w czasie oraz porządkowanie ich i ustalanie związków przyczynowo- skutkowych.
5.Czytanie ze zrozumieniem legend o początkach państwa polskiego:
”O Lechu , Czechu i Rusie”, „O Piaście”, „O Popielu”.
6.Praca z osią czasu, tekstem źródłowym, mapą historyczną, tablicą genealogiczną, materiałem ilustracyjnym.
W konkursie naszą szkołę reprezentowały uczennice Zuzanna Prędka z kl. IV i Amelia Walasek z kl. Vb. Dziewczynki otrzymały wyróżnienia. Gratulujemy.
#MyFreedomDay
Czym jest dla Was wolność?
Czy wiecie, że…
Na świecie jest obecnie ponad 40 mln niewolników.
71% to kobiety i dziewczynki.
10 mln to dzieci.
Szacuje się, że w ciągu ostatnich 5 lat ponad 89 mln osób doświadczyło jakiejś formy niewolnictwa i wie, co znaczy stracić wolność.
Choć może nam się wydawać, że ten problem jest gdzieś daleko od nas, nie jest tak. Na pewno przynajmniej raz w życiu każdy z nas miał styczność z produktami – ubraniami, elektroniką, kawą czy papierosami – które powstały z wykorzystaniem niewolniczej pracy. Wielu z nas choć raz minęło na ulicy dziecko, które żebrało, by następnie oddać wszystko swojemu… „właścicielowi”…
#MyFreedomDay to organizowane 14 marca ogólnoświatowe wydarzenie, w czasie którego uczniowie i nauczyciele angażują się w akcję w mediach społecznościowych uświadamiającą problem współczesnego niewolnictwa i znaczenia wolności. Uczniowie klasy VII -Arkadiusz Kuta, Oliwia Grochowina i VIII - Klaudia Szczygieł, Aleksandra Maj, Aleksandra Majcherczak- również włączyli się w akcję Kulczyk Foundation oraz CNN #MyFreedomDay. Za pomocą tej akcji chcemy powiedzieć światu, czym dla Nas jest wolność i zwrócić szczególną uwagę na niewolnictwo na świecie. Wprowadzeniem do tematu współczesnego niewolnictwa może być poruszający film Troubled Waters A CNN Freedom Project Documentary zrealizowany we współpracy Dominiki Kulczyk, Kulczyk Foundation ze stacją CNN International. Reportaż przedstawia zarówno ludzi, którzy poświęcili swoje życie, by walczyć z niewolnictwem, jak i osoby wykorzystujące ten proceder do własnych zysków.
W dniu 12 marca 2019 uczniowie kl. VIII wzięli udział w Dniach otwartych w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku- Zdroju pt. „ Kształcenie ku przyszłości- media społecznościowe i ich wpływ na młodego człowieka”. Program Dni otwartych obejmował :
Uczniowie zapoznali się ze świetną bazą i zapleczem dydaktycznym. Mieli możliwość również wypróbować swoje umiejętności siłowe wykonując tłoczenia, cięcia oraz nawiercenia w różnych metalach, a także wypróbować swoje umiejętności krawieckie -szyjąc na maszynie oraz informatyczne- w pracy z robotami. Dowiedzieli się wiele ciekawych informacji z zakresu elektryki, fizyki, mechaniki czy informatyki. Szkoła zapewnia edukację dla młodzieży nie tylko niepełnosprawnej ruchowo, umożliwia zdobycie wykształcenia i atrakcyjnego zawodu uczniom z całego kraju.
W dniu 6 marca uczniowie klas I-III uczestniczący w programie Tu#programujemy, udali się do Kielc na zajęcia programowania. Warsztaty, w trakcie których dzieci rozwijały kompetencje informatyczne z wykorzystaniem Lego Mindstorms EV3, odbywały się w Akademii Pięknego Umysłu. Dzięki udziałowi w projekcie dzieci miały możliwość nauki podstaw programowania, poznania języka programowania i rozwoju umiejętności cyfrowych w praktyce. Narzędziem do nauki programowania był robot Dash. Przy użyciu tabletów i dedykowanych dla robota aplikacji, mali użytkownicy mogli tworzyć sekwencje zdarzeń przy użyciu prostego interfejsu. Programowanie jest umiejętnością która kształci zdolności intelektualne, kompetencja ta będzie procentowała na przyszłość w takich dziedzinach, jak robotyka, inżynieria, czy technologia.
Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła" - mówi staropolskie przysłowie. Tłusty czwartek to w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Inaczej na ten dzień mówi się "zapusty”
28 lutego tymi słowami rozpoczął się w naszym przedszkolu słodki dzień – Tłusty czwartek. Dzieci w tym dniu poznały tradycję i obrzędy związane z tym świętem oraz zwyczaje i tradycje innych państw, o których tak ciekawie przeczytała i opowiedziała przedszkolakom pani Marzenka z biblioteki. Trudno sobie wyobrazić, aby ktoś zapominał o spróbowaniu w tłusty czwartek pulchnego smakowitego ciastka, co stanowi zadośćuczynienie wielowiekowej polskiej tradycji. Dzieci od rana przygotowywały składniki na ciastka i gofry. Ubrane w fartuchy wyczarowywały przysmaki na tłusty czwartek. Przedszkolaki wałkowały i wycinały ciastka, następnie gotowe zaniosły do kuchni, gdzie panie kucharki je upiekły. Posypane cukrem pudrem były gotowe do spróbowania i poczęstowania innych. Gofry czekały na dekorację . Dzieci przyniosły swoje ulubione owoce, które w połączeniu z bitą śmietaną znikały w mgnieniu oka. Takie działania są doskonałym sposobem, aby w ciekawy dla dzieci sposób tworzyć okazje do poznawania i kultywowania zwyczajów i tradycji polskich.
Wraz z początkiem nowego półrocza w naszej szkole rozpoczęliśmy cykl spotkań pod hasłem „Starsi czytają młodszym” w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Uczennice klasy IV chętnie czytały książki dzieciom z oddziałów przedszkolnych i zerówki. Książeczki dobrane są do wieku dzieci, często wzbogacone kolorowymi ilustracjami. Celem akcji jest nie tylko propagowanie czytelnictwa wśród dzieci, ale również integrowanie uczniów z przedszkolakami.
Serdecznie dziękujemy starszym kolegom i zapraszamy chętnych do kolejnego czytania!
28.II.2019 uczniowie naszej szkoły w składzie: Weronika Justyniarska (kl.7), Aleksandra Maj (kl.8), Kacper Kochański (kl.7) przystąpili do konkursu organizowanego przez ZPO w Zbludowicach we współpracy z Konsulatem Generalnym Ambasady USA w Krakowie pt. "Focus on the USA". Konkurs miał na celu popularyzację języka angielskiego oraz zapoznanie uczniów z historią i kulturą Stanów Zjednoczonych. Nasi uczniowie przeszli etap międzyszkolny i zostali zakwalifikowani do etapu powiatowego, który odbywał się on - line. Pytania były bardzo trudne, wymagały od uczestników ogromnej wiedzy. Teraz pozostaje nam już tylko czekać na wyniki i pogratulować uczestnikom ogromnej wiedzy i chęci do brania udziału w tak trudnych konkursach. POWODZENIA
Brawo Julia !!!
Uczennica klasy IV Julia Wach zajęła I miejsce w I Gminnym Konkursie Czytelniczym „Humor dobry mam, bo lekturki szkolne znam”, który odbył się 25.02.2019r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju.
Celem konkursu było:
Uczestnicy musieli wykazać się doskonałą znajomością baśni H. Ch. Andersena, Ch. Perraulta i J. W. Grimmów. Julia poradziła sobie z tym zadaniem znakomicie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Dnia 26.02.2019r w naszym przedszkolu obchodzimy Dzień Dinozaura.
Z okazji tego dnia do przedszkola została zaproszona pani bibliotekarka Marzenka, która zapoznała dzieci z życiem prehistorycznych stworów niegdyś zamieszkujących nasza planetę. Dzieci w skupieniu i z dużym zainteresowaniem słuchały o tym, jak wyglądały, kiedy żyły i dlaczego wyginęły te zwierzęta.
Każda grupa przedszkolna odtwarzała postać swojego ulubionego dinozaura za pomocą różnych technik i form plastycznych, a to wszystko w towarzystwie figurek „Dinozaurów”.
Praca sprawiła dzieciom dużo radości, a jej efekt okazał się naprawdę spektakularny.
Na koniec przedszkolaki robiły sobie zdjęcia w ogromnej postaci dinozaura.
W historycznej stolicy Polski, Krakowie – mieście z bogatą tradycją, pełnym zabytków – zrodził się fenomen szopki krakowskiej. Nigdzie nie powstają tak niezwykłe budowle upamiętniające narodzenie Jezusa. Taka forma szopki wykształciła się w XIX wieku, rozpropagowana w XX wieku i do dziś kultywowana. To dzieła wykonywane specjalnie na Konkurs Szopek Krakowskich, organizowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Ich twórcami są amatorzy, zarówno dorośli, jak i dzieci. Krakowskie szopkarstwo trafiło, jako pierwsza polska tradycja, na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Część zbiorów została udostępniona zwiedzającym w Wiejskim Domu Kultury w Szańcu.
"Szopka to dzieło mistrzów, zachwyca" - powiedziała Małgorzata Niechaj, kustosz z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, które realizuje projekt. Podzielamy zdanie pani kustosz.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Powered by aSc EduPage