• Aktualności

      • Lekcja ciepła w przedszkolu

      • „Lekcja ciepła” w przedszkolu

                    W dniu 12.04.2018 roku w naszym przedszkolu odbyły się nietypowe zajęcia, będące integralną częścią akcji edukacyjnej – „Lekcja ciepła". Inicjatorem akcji jest Komunalny Związek Ciepłownictwa „Ponidzie”, a honorowy patronat nad projektem objęło Ministerstwo Środowiska.

                  Spotkanie odbyło się z udziałem niezwykłych gości – pani Doroty Zamojskiej i pana Michała Marońskiego, przedstawicieli Komunalnego Związku Ciepłownictwa „Ponidzie”. Na początku  warsztatów dzieci wzięły udział w zabawach dydaktycznych i badawczych, dzięki którym dowiedziały się, co to jest ciepło, skąd się bierze i w jaki sposób jest wytwarzane. Następnie samodzielnie wykonały doświadczenie, próbując przy użyciu kory, siana i drewienka wykrzesać ogień, wysłuchały także  historii o tym jak potrzeba ciepła wpłynęła na rozwój cywilizacji. Zajęcia uzupełniała prezentacja multimedialna pt.: „Co to jest ciepło i jak powstaje?” Nie trzeba było namawiać najmłodszych do aktywności. Dzieci chętnie brały udział w zajęciach, próbując odpowiedzieć nawet na najtrudniejsze pytania. Następnie przedszkolaki z uwagą wysłuchały bajki pt.: „Czerwony Kapturek w mieście", czytanej przez  Pana Michała Marońskiego - prezesa Komunalnego Związku Ciepłownictwa „Ponidzie”. Śledząc losy bohaterów bajki dzieci dowiedziały się, co to jest ciepło systemowe, gdzie jest wytwarzane, w jaki sposób trafia do naszych domów oraz  jak działa system ciepłowniczy. Dzięki lekcji ciepła przedszkolaki wiedzą już w jaki sposób oszczędzać ciepło oraz dlaczego tak ważne jest by ekologicznie palić w piecu. Na zakończenie, w nagrodę za aktywny udział w zajęciach, wszystkie przedszkolaki otrzymały książeczkę o przygodach Czerwonego Kapturka, nawiązującą do lekcji ciepła.

              „Lekcje ciepła" to cykl warsztatów edukacyjnych o tematyce użytkowania energii cieplnej i ochrony środowiska naturalnego, rozwijających świadomość ekologiczną i utrwalających właściwe zachowania wśród najmłodszych. Zajęcia pomagają zrozumieć najmłodszym zagadnienia z zakresu oszczędzania ciepła i dbałości o środowisko naturalne.


      • Konkurs recytatorski

      • XV- Mały Gminny Konkurs  Recytatorski

                                   „Strofy dla Ojczyzny”


        11 kwietnia 2018 r. uczniowie kl.I-III, Aleksandra Lasia, Martyna Puszyńska i Szymon Zwierzchowski wzięli udział w XV –Gminnym  Konkursie Recytatorskim, który odbył się  w Zespole Placówek Oświatowych w Dobrowodzie.

       Celem konkursu było rozbudzenie wśród uczniów:


        Zamiłowania do poezji.

        Szerzenie kultury słowa poetyckiego.

        Wspieranie uzdolnień recytatorskich.

        Rozwijanie postawy patriotycznej.

       Integrowanie dzieci z różnych szkół.


       W konkursie wzięło udział 21 uczniów z klas 0-III. Każdy uczestnik recytował  dowolnie wybrany utwór  poetycki o tematyce patriotycznej.

       Po wysłuchaniu recytacji wierszy wszystkich uczniów, biorących udział w konkursie, jury oceniło i wyłoniło  zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych.

       Martyna Puszyńska z kl.II zajęła II miejsce.

         Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy  i nagrody.

        Uczniowie, którzy zajęli  miejsca na podium zakwalifikowani zostali do Powiatowego Konkursu Recytatorskiego klas I-III.
      • Forum zdrowia

      • 10 kwietnia uczniowie kl. VI wraz z wychowawczynią i pedagogiem szkolnym wzięli udział
       w Forum Zdrowia w ramach XVI Festiwalu Zdrowia w Busku - Zdroju im. Zbigniewa Kociuby.

       Każdego roku Światowa Organizacja Zdrowia wybiera priorytetowy obszar ważny z punktu widzenia zdrowia publicznego, jako temat przewodni Światowego Dnia Zdrowia.

       Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Zdrowie dla wszystkich”.

       Uczestnicy Forum wysłuchali wystąpień na temat: „Uzależnienia, czy profilaktyka problemowa?”, „Fakty i mity o biernym paleniu”, „Złote minuty, które mogą decydować o życiu - udzielanie pomocy przedmedycznej” oraz „Wirusowe zapalenie wątroby typu A”.

       Na zakończenie Forum zorganizowano konkurs z nagrodami pod hasłem „Zdrowie dla wszystkich”, w którym nasz uczeń, Kuba Wilczyński z powodzeniem wziął udział.

      • Targi edukacyjne i ...

      • Wycieczka zawodoznawcza

       6 kwietnia uczniowie siódmej  klasy wzięli udział w wycieczce zawodoznawczej. Przygotowanie do planowania własnej kariery zawodowej  zaczęli od wizyty na  Powiatowych Targach Edukacyjnych organizowanych przez Powiat Buski. Jest to przedsięwzięcie stwarzające młodzieży  niepowtarzalną okazję do zapoznania się z różnorodną ofertą edukacyjną wszystkich szkół ponadpodstawowych funkcjonujących w naszym regionie, a także porównania ofert poszczególnych szkół w celu wybrania tej najodpowiedniejszej. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z kierunkami kształcenia, terminami i zasadami rekrutacji, a także niezbędnymi informacjami, które ułatwią im podjęcie decyzji o wyborze szkoły a w przyszłości zawodu  Siódmoklasiści mogli zapoznać się nie tylko z oficjalnymi informacjami na temat placówek oświatowych, ale również porozmawiać z ich uczniami i nauczycielami. Takie spotkania często najlepiej pozwalają rozwiać wiele wątpliwości.

       Drugi etap zawodoznawczych poszukiwań był badzo ekscytujący. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z tajnikami pracy policjantów. Wizyta w KPP w Busku-Zdroju zaczęła się od zaprezentowania młodzieży siedziby buskiej policji. Duże zainteresowanie wzbudziły szczególnie pomieszczenia centrum dyspozycyjnego i aresztu. Ponadto każdy miał możliwość usiąść za kierownicą radiowozu oraz zobaczyć z bliska policyjne motocykle i motrówki. Mł. asp. Tomasz Piwowarski zaprezentował uczniom informacje dotyczące specyfiki pracy policjanta i drogi kształcenia w tym zawodzie.

        

                                                                                                     Barabara Faryś                                     

                                                                                                     Szkolny doradaca zawodowy

      • Widowisko profilaktyczne

      • 28 marca po raz kolejny do naszej szkoły zawitali aktorzy Teatru „Kurtyna”
       z Krakowa, którzy w przystępny i interesujący sposób zaprezentowali zagrożenia na jakie narażony jest współczesny młody człowiek. Przedstawili również drogi rozsądnego
       i lepszego życia, pokazali pozytywne wzorce postępowania oraz wymagania stawiane młodzieży przez świat dorosłych.

       Tym razem czekały na nas dwa widowiska profilaktyczne - „Jestem przyjacielem ludzi” dla uczniów klas I-III oraz ,,Niebezpieczne jutro" dla uczniów klas IV-VII.

         Jestem przyjacielem ludzi to niezwykły, zabawny, poruszający i mądry spektakl, wypełniony muzyką i humorem, odwołujący się do etosu prawdy i dobra, szacunku do opiekunów i osób starszych, tolerancji i życzliwości dla odmienności rasowej. Opowiada historię rodziny, która w istocie jest uroczą teatralną lekcją, skupioną tematycznie na realizacji najważniejszych działań edukacyjnych i profilaktycznych, obejmująca najmłodsze dzieci.

       „Niebezpieczna sieć” to utrzymany w konwencji komedii obyczajowej uroczy i wartki spektakl, który traktuje problemy i zagrożenia związane z używaniem środków komunikacji elektronicznej w sposób daleki od nudnej dydaktyki, pozwalając widzowi na chwilę mądrej refleksji i sporą dawkę wiedzy o tym, jak nie stać się kolejną ofiarą cyberprzemocy.

        

       Widownia była zachwycona, nie tylko inscenizacją, ogromnym poczuciem humoru ale też faktem, iż aktorzy włączyli do udziału w przedstawieniu  także naszych uczniów.

       Bardzo dziękujemy za kolejną wspaniałą lekcję życia.

      • „Cała Polska czyta dzieciom.....................................”

      •             W dniu 28 marca 2018r. w naszym przedszkolu odbyła się kolejna akcja czytelnicza, realizowana w ramach programu „Cała Polska czyta dzieciom”, oraz innowacyjnego projektu „Pokochać książkę”.

       Nadrzędnym celem realizowanego przez nas projektu jest zapoznanie dzieci z wybranymi utworami literackimi, rozbudzanie zainteresowania książką jako źródłem wiedzy i przyjemności, a także  pogłębianie współpracy z rodzicami w zakresie popularyzacji czytelnictwa. Systematycznie w każdym miesiącu, w ramach realizowanego programu, zaproszeni rodzice czytają dzieciom bajki. Czytane książki tematycznie nawiązują do aktualnie omawianych treści w przedszkolu, świąt, imprez okolicznościowych. Tym razem do przedszkola zaprosiliśmy mamę Tosi i Bartka, która przeczytała dzieciom opowiadania o wielkanocnej tematyce. A były to bajki Zofii Poletyło pt.: „Kurczak i śmigus – dyngus”, „Zajączek” i „Pisanki” z serii „Bajki przedszkolaka”.  Mama opowiedziała dzieciom również o tradycjach Świat Wielkanocnych, o różnych sposobach wykonywania pisanek i zawartości koszyczka. Przedszkolaki w podziękowaniu za piękne bajki, zaśpiewały piosenkę „Wielkanocne cuda” i wręczyły mamie  wiosennego kwiatuszka.

        Czytanie połączone zostało z zabawą ruchowo – zręcznościową „Przenosimy jajko” oraz

        ilustrowaniem wysłuchanych bajek i zorganizowaniem wystawy prac. Każda grupa, zorganizowała wystawę wielkanocnych prac w swojej sali zabaw.

      • "Pokochać książkę"

      • W  marcu 2018 roku w ramach  innowacyjnego projektu   „Pokochać książkę",  wspólnie z rodzicami, oraz z ich aktywnym udziałem, zorganizowaliśmy w naszym przedszkolu  rodzinny konkurs literacko – plastyczny pt.: „Moja własna bajka”. Tematem konkursu było wykonanie przez chętne dzieci wspólnie z rodzicami własnej książeczki. Zadanie konkursowe, polegało na wspólnym wymyśleniu  tekstu opowiadania,  oraz zilustrowaniu go w formie książeczki. Zadaniem rodzica było napisanie tekstu opowiadania, a dziecka wykonanie ilustracji do bajki. Do konkursu mogły przystąpić chętne przedszkolaki ze wszystkich grup przedszkolnych wraz z rodzicami. Przedszkolaki przystąpiły do konkursu z wielkim zapałem. Wykonując ilustracje do książeczek wykazały się dużą kreatywnością, zastosowały różnorodne techniki plastyczne i wykorzystały ciekawe materiały. Rodzice również wykazali się dużym zaangażowaniem. W efekcie na konkurs wpłynęło kilkanaście ciekawych, a zarazem pięknie wykonanych bajek.

        19 marca nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu.

       Wyniki konkursu:

       I miejsce – „ Fizia, Zyzio i Gazeciaki”- autorzy: Tosia S. i Bartek S.

       I miejsce – „ Króliczek Wojtuś” – autor Kacper Ch.

       II miejsce  - „Przygoda w górach” – autor Olaf Cz.

       II miejsce – „ Roszpunka poznaje świat” – autor Daria R.

       III miejsce – „Oryginalny bałwan” – autor Blanka K.

       III miejsce – „ Bracia Ninja ratują świat” –autor  Filip M.       Przedszkolaki za udział w konkursie otrzymały dyplomy, a zwycięzcy otrzymali  nagrody. Wszystkie książeczki zostały zaprezentowane na wystawie w holu przedszkola.

       Celem tego przedsięwzięcia było propagowanie czytelnictwa, kształtowanie nawyku dbania o książki i szanowania ich,  przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych, oraz budowanie więzi między rodzicem i dzieckiem. Zdaniem psychologów twórcze spędzanie czasu z dzieckiem jest najlepszą inwestycją w jego przyszłość. ​​​​​​​

      • Teatrzyk w przedszkolu!

      •  

       „W Pacanowie kozy kują, więc Koziołek mądra głowa błąka się po całym świecie, aby dojść do Pacanowa”.

       Kornel Makuszyński

        

                  W dniu 22.03.2018 r. nasze przedszkole odwiedził Teatrzyk Skrzat z Krakowa. Aktorzy w  kolorowych kostiumach przedstawili, dobrze już znaną dzieciom bajkę pt.: „Nowe przygody Koziołka Matołka”. Koziołek Matołek wyruszył w samotną i daleką podróż, aby dojść do Pacanowa. Po drodze odwiedził różne kraje i spotkał wielu ciekawych bohaterów. A była to zła czarownica, wódz afrykańskiego plemienia, cesarza Chin, król oraz reżyser z Hollywood. Niestety Koziołek nie dotarł do upragnionego celu, jednak obiecał dzieciom, że wkrótce wyruszy w kolejną podróż w poszukiwaniu Pacanowa. Wszystkie przedszkolaki czynnie uczestniczyły w przedstawieniu angażując się w śpiew z głównym bohaterem. Bajka dostarczyła dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń, dobrej zabawy i dużo uśmiechu.

      • Sukcesy naszych uczniów...!

      • ------------22 marca 2018r. Weronika Justyniarska z kl.VI i Aleksandra Gręda z kl.VII reprezentowały naszą szkołę w jubileuszowej X edycji Międzyszkolnego Konkursu Informatycznego dla szkół podstawowych na najciekawszą i najładniejszą prezentację wykonaną w programie PowerPoint, który organizuje Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Siesławicach. W komisji konkursowej zasiedli w tym roku:Pan Piotr Łojek – wizytator Kuratorium Oświaty w Kielcach,Pan Marek Ciszewski – redaktor naczelny portalu internetowego www.busko.net.pl

        i główny sponsor nagród,Pani Agnieszka Zawadzka – Musiał – nauczyciel SP Siesławice.Nasze Uczennice spisały się na medal!!!Ola Gręda prezentacją na temat „Wynalazki XXI wieku” wywalczyła I miejsce. Natomiast II miejsce jury przyznało Weronice Justyniarskiej za prezentację pt. „Niesamowite konstrukcje”.

       --------------------------------------------------------------------------------Dnia 21.03.2018r w Szkole Podstawowej nr 2 w Busku – Zdroju odbył się Gminny Konkurs Mitologiczny, w którym wziął udział uczeń klasy VI – Kacper Kochański.Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych uczniów i zakwalifikowanie ich do etapu powiatowego. Uczeń naszej szkoły zdobył największą liczbę punktów spośród uczestników konkursu.--------------------------------------------------------------------------------Dziękujemy Oli, Weronice i Kacprowi za godne reprezentowanie naszej szkoły, za poświęcony czas i pracę włożoną w przygotowanie się do konkursów. Gratulujemy!!!

      • I Dzień Wiosny...na filmowo

      • 21 marca uczniowie klas IV-VII pojechali do kina „HELIOS” w Kielcach na projekcję filmu „Cudowny chłopiec”. Cele i założenia programowe wycieczki to: kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej, kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych oraz w środkach transportu, integracja uczniów i wzmocnienie więzi koleżeńskiej, poznanie nowych miejsc z zakresu kultury w regionie. Film opowiada historię 10-letniego Auggie, który  marzy o normalności - chciałby pójść do szkoły i przeżyć zwykły dzień. Urodził się jednak z licznymi deformacjami twarzy i uczy się w domu pod okiem mamy. Gdy w końcu idzie do szkoły, staje się pośmiewiskiem. “Cudowny chłopak” to film, który wzrusza do łez, ale udaje mu się to osiągnąć swoją bezpretensjonalnością i szczerą wiarą w to, o czym opowiada. Po zakończonym seansie uczniowie nie mieli jeszcze dość wrażeń. Wszyscy udali się na drobne zakupy oraz posiłek-a następnie pełni wrażeń wrócili do domów.

      • Konkurs informatyczny

      • Konkurs informatyczny 

       14 marca 2018r. w naszej placówce odbył się finał szkolnego konkursu na najciekawszą i najładniejszą prezentację wykonaną w programie POWERPOINT.

       Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klasy V-VII. Uczestnik konkursu wykonuje prezentację zawierającą 12–15 slajdów na jeden z wybranych tematów.

       W tej edycji uczniowie mieli do wyboru jeden z 7 tematów. W konkursie udział wzięli:

       1. Aleksandra Gręda, kl. VII (temat: „Wynalazki XXI wieku”)
       2. Bartosz Gręda, kl.V (temat: „Wodospady w Polsce”)
       3. Weronika Justyniarska, kl.VI (temat: „Niesamowite konstrukcje”)
       4. Arkadiusz Kuta, kl. VI (temat: „Kosmiczne ciekawostki”)
       5. Klaudia Szczygieł, kl. VII (temat: „Wodospady w Polsce”)
       6. Daniel Walasek, kl.V (temat: „Kosmiczne ciekawostki”)

       Po zaprezentowaniu prac przez uczniów, jury postanowiło przyznać dwa równorzędne|
       I miejsca Weronice Justyniarskiej i Aleksandrze Gręda. II miejsce zajął Arkadiusz Kuta.

       Gratulujemy! Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przygotowanie pięknych prac.

       22 marca 2018r. Weronika i Ola reprezentować będą naszą szkołę w jubileuszowej X edycji Międzyszkolnego Konkursu Informatycznego Dla Szkół Podstawowych na Najciekawszą i Najładniejszą Prezentację  wykonaną w programie PowerPoint, który organizuje  Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Siesławicach. Naszym Reprezentantkom życzymy powodzenia!

      • Dzień Kobiet

      • Święto Kobiet, obchodzimy co roku od wielu lat . Niekiedy nie wiemy od kiedy i dlaczego. 
       Za pierwowzór Dnia Kobiet przyjąć można obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. Było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia]. Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. W ZPO w Szańcu , 8 marca, tradycyjnie zorganizowany został uroczysty apel. Na scenie pojawili się tylko chłopcy. Uczniowie z klasy VI. Chłopczyk z przedszkola, Bartosz Wach pięknie zaśpiewał piosenkę dla pań i dziewczynek.  Wierszem, piosenkami, anegdotami uczniowie bawili wszystkie zaproszone panie. Dziękujemy chłopaki !

                                                 ​​​​​​​

      • I miejsca naszych drużyn!!!

      • I miejsce dziewczyn i chłopców!!!
       --------------------------------
       VIII Turniej Szkół Wiejskich o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój

       ​​​​​​​
       Chłopcy-ZPO Szaniec-ZPO Kołaczkowice 3:0
       Chłopcy - ZPO Szaniec-ZPO Dobrowoda 2:1
       Półfinał ZPO Szaniec - PSP Siesławice 5:0
       Finał ZPO Szaniec - ZPO Zbludowice 1:0
       Dziewczyny ZPO Szaniec - NSP Słabkowice 8:0,
       ZPO Szaniec - ZPO Kołaczkowice 3:1,
       ZPO Szaniec - ZPO Dobrowoda 4:0
       -------------------------------------------
       Brawo dla naszych drużyn, za wielkie emocje, udział i sportową postawę
       https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/f27/1.5/16/1f600.png😀https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/f27/1.5/16/1f600.png😀https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/f27/1.5/16/1f600.png😀

       Nasze drużyny wystąpiły w następujących składach:

       Urban Kinga

       PIASEK MARCIN

       Majcher Patrycja

       WILCZYŃSKI DANIEL

       Gręda Aleksandra

       FILIP BONARSKI

       Koruba Natalia

       NIKODEM GRUDZIEŃ

       Chruszewska Oliwia

       PATRYK JOŃCZYK

       Majcherczak Aleksandra

       KAROL KORUBA

       Śledzik Wiktoria

       HUBERT MAKÓWKA

       Włusek Karolina

       LIPIŃSKI JAKUB

       Maj Aleksandra

       KUTA ARKADIUSZ

      • KONKURSY...

      • 10 marca w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Busku- Zdroju odbyła się 40 Edycja Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem: ,, Młodzież zapobiega pożarom". Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy szóstej: Kacper Kochański, Arkadiusz Kuta i Weronika Justyniarska. Uczniowie rozwiązywali test składający się z 25 pytań dotyczących zasad przestrzegania przepisów przeciwpożarowych, wiedzy w zakresie ekologii, ochrony ludności oraz historii ochrony przeciwpożarowej w Polsce.Kacper Kochański zajął II miejsce zdobywając 23 punkty na 25 możliwych i będzie reprezentował naszą szkołę na eliminacjach powiatowych. Gratulujemy i życzymy powodzenia.

       https://www.umig.busko.pl/…/16809-turniej-wiedzy-pozarnicze…

       ----------------------------------------------------------------------------------

       07.03.2018rII Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej „Focus on the UK”. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Aleksandra Maj z klasy VII oraz Weronika Justyniarska z klasy VI. Uczestnicy mieli twardy orzech do zgryzienia. Test zawierał zadania zamknięte oraz otwarte z wiedzy w zakresie historii, kultury, polityki oraz geografii Wielkiej Brytanii. Zadania były bardzo podchwytliwe i szczegółowe. Wszyscy uczniowie wykazali się niezwykłą wiedzą, co skutkowało tym, że komisja konkursowa przygotowała dogrywkę ustną. Walka była bardzo zacięta. Ogromne gratulacje dla obu uczestniczek za dobrze wykorzystaną wiedzę i wspaniałą reprezentacje naszej szkoły. GRATULACJE.-----------------------------------------------------------------------------------

      • "...Skrzydłem wiatru pisane..."

      • Victoria Janiec uczennica klasy IVb otrzymała wyróżnienie w Powiatowym Konkursie Literackim „Skrzydłem wiatru pisane” organizowanym przez PODiDN w Busku-Zdroju i PBW w Kielcach filia w Busku-Zdroju. 
       Celem tegorocznego konkursu było napisanie „Listu do...”. Victoria zaprezentowała list do J. K. Rowling, autorki jej ukochanego cyklu książek o Harrym Potterze. Praca bardzo się podobała, autorka została nagrodzona brawami i wyróżniona przez komisję. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

       http://busko.net.pl/final-powiatowego-konkursu-literackiego-skrzydlem-wiatru-pisane,,3,1,1,1,26235,n.html

      • Teatrzyk w przedszkolu

      •  8 lutego do naszego przedszkola zawitali aktorzy z krakowskiego Teatru Skrzat.  Artyści w barwnych kostiumach zaprezentowali  najmłodszym odbiorcom  spektakl pt.: „Z kulturą na TY”. Bycie osobą kulturalną to bardzo ważna sprawa, wiedzą o tym nawet najmłodsze dzieci. Czasem jednak zapominamy, że kulturalnym należy być przez cały czas, a nie tylko od święta. Dzisiaj mogliśmy sobie o tym przypomnieć. Aktorzy w humorystyczny sposób przypomnieli wszystkim zasady savoir – vivre. Artyści w ciekawy sposób przedstawili dzieciom zasady dobrego zachowania się w różnych sytuacjach i miejscach. Najmłodsi widzowie dowiedzieli się m.in.  kto pierwszy podaje rękę przy powitaniu, że nie należy się z nikogo wyśmiewać oraz nie wolno głośno się zachowywać w kinie i teatrze. Była to dla nas wszystkich cenna lekcja dobrego wychowania. Dzieci gromkimi brawami podziękowały aktorom za pouczające przedstawienie.

        

      • Planetarium-mój kosmos

      • 5 lutego wychowankowie przedszkola oraz uczniowie szkoły mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach astronomii zorganizowanych w mobilnym planetarium. „Mój kosmos”.

       Ogromny przenośny namiot został rozłożony w sali gimnastycznej, która na parę godzin stała się naszym małym wszechświatem.

       To narzędzie edukacyjne umożliwiło zobaczenie i zrozumienie zjawisk astronomicznych, które zazwyczaj obserwuje się z Ziemi lub ogląda przez teleskopy.

       Dzięki pokazom dzieci dowiedziały się i zobaczyły jak powstaje wszechświat, galaktyki, Układ Słoneczny. Odbyły podróż przez Układ Słoneczny, przechadzały się po Marsie, lądowały na Księżycu. Mogły również poznać zjawiska związane z ruchem sfery niebieskiej, zmianą położenia planet, zaćmieniem Słońca i deszczem meteorytów.

       Na zakończenie przedszkolaki mogły obejrzeć animację o życiu dinozaurów.

       Była to niesamowita przygoda, która z pewnością na długo zapadnie w pamięci naszym uczniom i wychowankom.

  • Kontakty

   • Zespół Placówek Oświatowych w Szańcu Publiczna Szkoła Podstawowa i Publiczne Przedszkole im. Jana Olrycha Szanieckiego w Szańcu
   • spszaniec@interia.pl
   • (041) 3761327 Fax (041) 3761327 Numery wew. 20 - Sekretariat/Kadry 21 - Dyrektor 22 - Księgowość 23 - Kuchnia 24 - Intendent 25 - Przedszkole
   • Szaniec 240 28-100    Busko-Zdrój Dyrektor: mgr Grzegorz Załęcki Dyżury pielęgniarki szkolnej: Wtorek 7.30 - 11.30 Czwartek 10.30-14.30 Sekretariat czynny: od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00 - 14.00
  • Logowanie