W dniach 8.04-15.04 w naszej szkole i przedszkolu odbyła się zbiórka na rzecz fundacji Przyjaciel Misji. Pomagaliśmy dzieciom z Syrii w ramach akcji "Książka zamiast karabinu". Zebraliśmy 809 zł 65 gr, które zostały przekazane fundacji. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji.
AKTUALNOŚCI
Akcja charytatywna "Książka zamiast karabinu"
28.04.2025
AKCJA SPOŁECZNO-EDUKACYJNA „ŻONKILE”
27.04.2025"Wygrać nie mogliśmy, ale chcieliśmy iść po słonecznej stronie.
Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy."Marek Edelman
19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim obchodzony jest Dzień Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości. 15 kwietnia 2025 r. uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji „ŻONKILE”, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich „POLIN”, by uczcić pamięć o ofiarach holocaustu, powstańcach Getta Warszawskiego, budować wspólną świadomość historyczną Polaków i Żydów. Uczniowie obejrzeli filmy: "Będę pisać" i "Zdążyć przed Panem Bogiem". Nauczyciele przeprowadzili pogadanki, których celem było zobrazowanie przebiegu powstania w getcie warszawskim, z uwzględnieniem motywów i racji postępowania poszczególnych bohaterów. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tego dnia uczniowie klasy VI-tej własnoręcznie przygotowali papierowe żonkile – kwiaty symbolizujące pamięć i nadzieję. Żonkile to kwiaty związane z Markiem Edelmanem, jednym z przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również, co roku 19 kwietnia, w każdą rocznicę powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile.
UROCZYSTE OTWARCIE HALI SPORTOWEJ
27.04.202548Sport otwiera bramy marzeń
14 kwietnia 2025 r. na długo zapisze się w naszej pamięci. Podczas wyjątkowej uroczystości świętowaliśmy otwarcie długo wyczekiwanej hali sportowej. Spełniły się wieloletnie marzenia uczniów, nauczycieli i rodziców. Środki na ten cel pozyskano z Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach Programu Olimpia - budowy przyszkolnych hal sportowych z okazji 100-lecia pierwszych występów reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich. Nowa hala mieści w swoim wnętrzu nowoczesne boisko o wymiarach 40x20 metrów, zaplecze szatniowo-sanitarne, magazyn sprzętu sportowego oraz pokój nauczycielski. W uroczystości wzięli udział: Burmistrz Miasta i Gminy Jerzy Szydłowski, Anita Koniusz Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego i Piotr Łojek Świętokrzyski Kurator Oświaty. Wśród gości wydarzenia znaleźli się również lokalni samorządowcy, dyrektorzy szkół, przedstawiciele jednostek organizacyjnych gminy, służb mundurowych oraz organizacji pozarządowych. Po przemówieniach gospodarzy obiektu oraz zaproszonych gości nastąpiło symboliczne przecięcie wstęgi. Po części oficjalnej ks. proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Szańcu Marek Tazbir dokonał poświęcenia obiektu. Na ręce pana dyrektora przybyli goście przekazywali sportowe upominki. Następnie uczestnicy mogli obejrzeć występ artystyczny uczniów naszej szkoły i przedszkola. Na zakończenie uroczystości miało miejsce zwiedzanie obiektu i słodki poczęstunek. Hala sportowa jest nowym i atrakcyjnym obiektem, który z pewnością spełni oczekiwania użytkowników. Pozwoli zmotywować dzieci do wysiłku fizycznego, aktywności, zabawy oraz wiary we własne siły i możliwości. Mamy nadzieję, że nowa hala sportowa będzie służyć nie tylko uczniom naszej szkoły, ale całej społeczności lokalnej – jako miejsce zajęć sportowych, rekreacyjnych i wydarzeń kulturalnych. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego pięknego obiektu, cieszymy się, że możemy być częścią tej pięknej historii, która pisze się na naszych oczach. Dziękujemy rodzicom za pomoc we wszelkich pracach i przygotowaniu poczęstunku dla gości. Bardzo dziękujemy dzieciom, młodzieży i nauczycielom za przygotowanie występu, dekoracji. Wszystkim pracownikom szkoły dziękujemy za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniach do uroczystości.
fot. archiwum Urzędu Marszałkowskiego / archiwum gminy
Wycieczka na lotnisko w Balicach
22.04.20255W ramach projektu „EkoRewolucje” zorganizowano wycieczkę na lotnisko do Balic k. Krakowa. W wycieczce brały udział wszystkie grupy uczestników projektu. Uczestnicy wycieczki po dotarciu na miejsce zostali zapoznani z regulaminem obowiązującym na terenie lotniska, a następnie wszyscy udali się na warsztaty. Celem wycieczki było zainteresowanie uczestników różnorodnością i specyfiką zawodów. Dzieci miały okazję zwiedzić lotnisko i wziąć udział w warsztatach z doradztwa zawodowego. W drodze powrotnej, po pysznym obiedzie, dzieci wzajemnie dzieliły się wrażeniami z wycieczki. Zdobyta w ten sposób wiedza na pewno na trwałe zapisze się w pamięci uczestników.
Dobre humory mają, bo lektury szkolne znają
22.04.202514 kwietnia 2025r. uczniowie naszej szkoły Mikołaj Majka i Aleksander Siadkowski wzięli udział w Gminnym Konkursie Czytelniczym Dobry humor mam, bo lektury szkolne znam przeznaczonym dla uczniów klas IV szkół podstawowych. Organizatorem konkursu była Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 w Busku-Zdroju. Pytania konkursowe dotyczyły znajomości lektur: „Opowieści z Narnii: Lew,Czarownica i stara szafa” C.S. Lewisa i legend polskich „Złota kaczka” i „Bazyliszek” Artura Oppmana. Uczestnicy pracowali w dwuosobowych zespołach. Chłopcy doskonale poradzili sobie z testem sprawdzającym znajomość lektur i zajęli II miejsce. Gratulujemy!
Międzyszkolny Konkurs Plastyczno-Techniczny "Pachnąca wiosna - najpiękniejsze papierowe kwiaty"
22.04.202511 kwietnia 2025 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Busku – Zdroju odbyło się rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu Plastyczno-Technicznego "Pachnąca wiosna - najpiękniejsze papierowe kwiaty". Zadaniem konkursowym było wykonanie papierowego, wiosennego kwiatu lub bukietu. Uczniowie klas I-III przygotowali na konkurs mnóstwo kolorowych kwiatów. Po szkolnych eliminacjach do Szkoły Podstawowej nr 3 wysłane zostały 3 najpiękniejsze prace z naszej szkoły. W gronie laureatów znalazł się uczeń kl. II naszej szkoły - Tomasz Zwolski. Gratulujemy!
Kwiecień - Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu.
22.04.20257Kwiecień to Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. W związku z tym w naszej szkole zorganizowane zostały dwa konkursy mające na celu poszerzanie świadomości w tym zakresie. Konkurs plastyczny na plakat pogłębiający oraz promujący wiedzę, że wśród nas żyją osoby w spektrum autyzmu pt. „Chcemy być bliżej” oraz literacki pt. „W wyjątkowym świecie”, w którym uczestnicy mieli za zadanie wczuć się w odczucia i emocje osoby w spektrum autyzmu i opisać to w formie wiersza lub opowiadania.
Z radością dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie, kreatywność i wrażliwość okazaną w pracach plastycznych i literackich.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom – Wasze prace pomogły lepiej zrozumieć, czym jest autyzm, oraz jak ważna jest empatia, akceptacja i otwartość na różnorodność.
Razem tworzymy szkołę przyjazną wszystkim!
Dni otwarte
22.04.20251Uczniowie klas 7 i 8 ZPO w Szańcu wzięli udział w dniach otwartych przygotowanych przez buskie szkoły średnie. Dziękujemy Dyrekcji, Nauczycielom oraz Uczniom za ciepłe przyjęcie i umożliwienie Nam zapoznania się z ofertą edukacyjną.
GMINNY KONKURS HISTORYCZNO-LITERACKI
14.04.20259 kwietnia 2025r. uczennice klasy VI Kaja Małek i Natalia Urban uczestniczyły w VII Gminnym Konkursie Historyczno-Literackim "Śladem historii i przypowieści" organizowanym przez Zespół Placówek Oświatowych w Kołaczkowicach. W tym roku uczniowie zmierzyli się z zadaniami dotyczącymi zagadnień związanych z czasem w historii, odczytywaniem informacji z drzewa genealogicznego. Tematem głównym testu były przypowieści biblijne. Dziewczęta bardzo dobrze poradziły sobie z zadaniami i zajęły II miejsca. Serdecznie gratulujemy!
Finał VI edycji ogólnopolskiego konkursu InstaLogik 2024/2025 za nami!
08.04.20254 kwietnia 2025r. Organizatorzy dokonali oficjalnego podsumowania wszystkich 3 etapów konkursu matematyczno – informatycznego InstaLogik. Honorowy patronat nad VI edycją objął Minister Edukacji. Od początku konkursowi patronuje Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. W tegorocznej edycji udział wzięło:
· 18 179 uczniów (etap I)
· 10 779 uczniów (etap II)
· 6 290 uczniów (etap III)
Cieszymy się z wyników naszych uczniów:
Szymon Klepacz został Finalistą na szczeblu ogólnopolskim w kategorii klas 8 SP z najlepszym wynikiem w gminie Busko – Zdrój,
Aleksandra Gumińska została Finalistą na szczeblu ogólnopolskim w kategorii klas 4 SP z trzecim wynikiem w powiecie buskim,
Aleksander Siadkowski został Finalistą na szczeblu ogólnopolskim w kategorii klas 4 SP z trzecim wynikiem w gminie Busko – Zdrój.
Wyróżniono również Adama Rokickiego jako Uczestnika I Etapu w kategorii klas 5 SP z drugim wynikiem w gminie Busko – Zdrój.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły.
AR
Międzyszkolny Konkurs Literacki dla klas III
08.04.20257 kwietnia 2025 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Busku - Zdroju odbył się Międzyszkolny Konkurs Literacki dla klas III. Uczniowie mieli wykazać się znajomością lektury "Mikołajek", autorstwa Rene Goscinny, Jean - Jacques Sempe. Po wygranej w klasowych eliminacjach, w konkursie wziął udział Bartosz Wolak. Rywalizację międzyszkolną zakończył na czwartym miejscu. Gratulujemy.
Wycieczka kl. VII i VIII do Oświęcimia
08.04.202531 marca 2025roku,razem z uczniami klasy ósmej i siódmej pojechaliśmy na wycieczkę do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Po drodze zatrzymaliśmy się w Racławicach, gdzie obejrzeliśmy pomnik poświęcony Bartoszowi Głowackiemu, jednemu z bohaterów Powstania Kościuszkowskiego. Następnie obejrzeliśmy Pustynię Błędowską- największy w Polsce obszar lotnych piasków. Po przyjeździe do Oświęcimia zaparkowaliśmy niedaleko obozu. Przeszliśmy przez bramę, na której widniał napis „ArbeitmachtFrei”, czyli "Praca czyni wolnym". Na początku zwiedzania muzeum zobaczyliśmy plac, gdzie więźniowie mieli apele trwające niekiedy kilka godzin, bez względu na porę roku, upał czy mróz. W jednym z budynków widzieliśmy na ścianach obrazy przedstawiających życie rodzin w obozie oraz przerażające zdjęcia więźniów. Przez to, że Auschwitz odwiedzają ludzie z wielukrajów, czytane teksty były przetłumaczone na 3 języki: polski, angielski i hebrajski. W kolejnym budynku widzieliśmy ogromną księgę z imionami i nazwiskami tysięcy ludzi, którzy trafili do obozu. Następnie pani przewodnik zaprowadziła nas do pomieszczenia, w którym mogliśmy zobaczyć pozostałe po więźniach rzeczy osobiste, takie jak: okulary, buty, walizki, talerze, ubrania oraz zdjęcia, co zrobiło na nas wielkie wrażenie. Usłyszeliśmy historię o doktorze Mengele, który przeprowadzał okrutne eksperymenty na osobach trafiających do obozowego szpitala. Pokazano nam wiele pomieszczeń, w który więźniowie doświadczali głodu, bólu i codziennych upokorzeń. Ogromnym przeżyciem dla wszystkich było przejście pod Ścianę Śmierci, gdzie rozstrzelano kilkadziesiąt tysięcy ofiar. Poznaliśmy warunki, w jakich musieli żyć i umierać więźniowie. Następnie udaliśmy się do Brzezinki, obozu oddalonego o kilka kilometrów od Oświęcimia. Było tam dużo baraków i tory kolejowe, po których wjeżdżały pociągi wiozące ludzi do piekła, które żywi opuścili tylko nieliczni. Byliśmy również w jednym z baraków, w którym kolejny raz staraliśmy sobie wyobrazić, w jakich warunkach musieli żyć więźniowie. Obozy koncentracyjne to miejsca naznaczone tragiczną historią. Pokazują one, do czego prowadzi nienawiść. Budynki, przedmioty, opisy, zdjęcia, przywołują bardzo smutne obrazy z przeszłości i nie pozwalają przejść nad nimi obojętnie. Muzeum w Oświęcimiu to już historia, która jednak nigdy nie może się powtórzyć. Odwiedziliśmy to tragiczne miejsce żeby pamiętać o ofiarach i mieć świadomość jak cenny jest pokój i życie każdego człowieka. Po wyjściu z muzeum wybraliśmy się w drogę powrotną do Szańca, przyjechaliśmy pod szkołę około godziny 21ej.
Dorota Dulnik, Agnieszka Piasecka
Gminne zawody w piłce nożnej.
02.04.2025W dniu dzisiejszym odbyły się Zawody Piłki Nożnej chłopców o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Busko - Zdrój .
W wyniku rywalizacji:
I miejsce - PSP Nr 2 Busko-Zdrój
II miejsce - PSP Nr 1 Busko-Zdrój
III miejsce - PSP Szaniec
IV miejsce - PSP Nr 3 Busko-Zdrój
V miejsce - PSP Dobrowoda
Awans do dalszych rozgrywek uzyskały 2 pierwsze zespoły .
Puchary w imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój wręczał Dyrektor PMOS Grzegorz Wojciechowski
Gratulujemy !!
1
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Archiwum Aktualności