13 listopada po raz kolejny do naszej szkoły zawitali aktorzy Teatru „Kurtyna”
z Krakowa, którzy w przystępny i interesujący sposób zaprezentowali zagrożenia na jakie narażony jest współczesny młody człowiek. Przedstawili również drogi rozsądnego
i lepszego życia, pokazali pozytywne wzorce postępowania oraz wymagania stawiane młodzieży przez świat dorosłych.
Tym razem czekały na nas dwa widowiska profilaktyczne - „Mis Niegrzeczniś” dla uczniów klas I-III oraz ,,Super prank" dla uczniów klas IV-VIII.
Najmłodsi widzowie poznali niesfornego Misia, który psoci, łobuzuje i ciągle ma jakieś kłopoty. Nie słucha mamy, nie ufa jej i przez to doznaje bolesnych konsekwencji. Słucha niemądrych rad kolegów i popada w kłopoty. Przychodzi jednak taki dzień w którym, uświadamia sobie, że jest niegrzecznym, niemądrym misiem. Po kolejnej nauczce Miś postanawia się zmienić, zastanawia się, co mogłoby mu w tym pomóc.
„Mis Niegrzeczniś” to niezwykły, zabawny, poruszający i mądry spektakl, wypełniony muzyką i humorem, odwołujący się do możliwości dokonywania wyborów między dobrem i złem, nauki szacunku dla rodziców, nauczycieli, konsekwencji niebezpiecznych zachowań. Spektakl zawiera również naukę prawidłowego zachowania w lesie oraz ukazuje wpływ czytania książek na rozwój wyobraźni i potrzebę zdobywania wiedzy.
„Super prank” to spektakl, który prowokuje pytania, na które odpowiedzieć będą musieli nie tylko bohaterowie spektaklu, ale i widzowie – dlaczego u zarania 21 wieku tak wielu młodych ludzi nie może powstrzymać się od inicjacji związanej z przemocą, środkami psychoaktywnymi i od negacji przyjętych norm współżycia społecznego? Czy młody człowiek może skutecznie odsunąć od siebie współczesne zagrożenia, których źródłem jest bezrefleksyjna aprobata dla wzorców płynących z zafałszowanego przekazu medialnego?
Rafał, zwyczajny nastolatek przeprowadza się ze wsi do miasta i nie jest z tego powodu zadowolony. Życie w dużym mieście dla chłopca nie jest łatwe ponieważ nie potrafi się odnaleźć w nowej rzeczywistości. W szkole czuje się inny, gorszy a nowi koledzy i koleżanki podążają za modą, prześcigają się w pokazaniu kto jest lepszy. Przynależność do grupy niesie za sobą ryzyko, jednak wykluczenie z niej może przynieść bolesne konsekwencje. Dobry, spokojny nastolatek nie radzi sobie z emocjami, aby nie być odrzuconym podejmuje ryzykowną decyzję.
Widownia była zachwycona, nie tylko inscenizacją, ogromnym poczuciem humoru ale też faktem, iż aktorzy – pani Agnieszka i pan Piotr włączyli do udziału w przedstawieniach także naszych uczniów.
Bardzo dziękujemy za kolejną wspaniałą lekcję życia.