Niezwykła lekcja geografii – warsztaty edukacyjne w ZŚiNPK!
Usiłując poznać i wytłumaczyć przyrodę, zyskujemy najpewniejsze poznanie samych siebie, nawet wtedy, kiedy błądzimy w poznawaniu przyrody"
Adolf Dygasiński
W dniu 9 maja 2018r. uczniowie kl. VI i VII wzięli udział w wyjazdowych warsztatach edukacyjnych i zajęciach terenowych pn.: „Ochrona cennych siedlisk przyrodniczych na Ponidziu”. Warsztaty przyrodnicze odbywały się w ramach unijnego projektu LIFE+, organizowanego przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.
Zajęcia warsztatowe składały się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna odbywała się w sali edukacyjnej na terenie siedziby ZŚiNPK w Krzyżanowicach, gdzie obejrzeliśmy interesującą prezentację multimedialną na temat ochrony siedlisk przyrodniczych w Nadnidziańskich Parkach Krajobrazowych. Dużą atrakcją części teoretycznej były warsztaty tkackie, podczas których uczniowie poznali tajniki techniki tkackiej. W trakcie zajęć uczestnicy mieli okazję, by samodzielnie utkać bransoletki. Następnie dzieci udały się na plantacje nasienną, aby obejrzeć gatunki roślin chronionych m.in. dyptam jesionolistny, dziewięćsił popłocholistny, ostnice Jana i len włochaty. Poznaliśmy również specyfikę plantacji oraz dowiedzieliśmy się po co są tworzone.
Po części teoretycznej uczestnicy warsztatów udali się na sesje terenową w okolice Garbu Pińczowskiego. Zajęcia terenowe odbyły się w Pińczowie, na obszarze planowanego rezerwatu przyrody „Serpentyny”, zwanego też „Górami Pińczowskimi”. Uczniowie przeszli trasą ścieżki wytyczonej w obrębie siedliska chronionego, na dobrze nasłonecznione zbocza wapiennych wzgórz, które zajmują jedno z największych w kraju stanowisk roślinności kserotermicznej z towarzyszącą jej specyficzną fauną. Tam obserwowaliśmy ciepłolubne murawy kserotermiczne z miłkiem wiosennym oraz innymi cennymi gatunkami flory stepowej, mającymi tutaj jedyne lub jedno z niewielu stanowisk w Polsce. W nieczynnym kamieniołomie wapieni pińczowskich poznaliśmy jego genezę oraz zbadaliśmy ph. Zajęcia terenowe zakończyły się ogniskiem z pieczeniem smacznych kiełbasek.
Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów i stanowiły wyjątkową okazję do poznania rzadkich gatunków flory i fauny Ponidzia, ich znaczenia w przyrodzie oraz celów ochrony. Bardzo dziękujemy za wspaniałą lekcję i wiedzę, którą pozyskaliśmy w ciekawy i atrakcyjny sposób.