W dniu 17 października 2018r. starsi uczniowie naszej szkoły udali się na wycieczkę do Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz do Krakowa.
Celem wycieczki było poznanie miejsca, które stało się symbolem Holocaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach, Romach i innych narodowościach.
Wycieczkę poprzedził spacer po Kazimierzu przybliżający obyczaje i tradycje kultury żydowskiej.
W trakcie pobytu w na terenie muzeum uczniowie obejrzeli film edukacyjny prezentujący historię powstania i cel założenia obozu oraz zwiedzili obie jego części. W trakcie zwiedzania młodzież dowiedziała się o warunkach życia więźniów, grupach narodowościowych, kategoriach i oznaczeniach więźniów, liczbie ofiar, sytuacji dzieci w obozie, eksperymentach medycznych, karach i egzekucjach, a także o ewakuacji i wyzwoleniu obozu.
Corocznie tereny byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau odwiedzają setki tysięcy ludzi z całego świata. Wśród nich byli więźniowie, rodziny ofiar, młodzież i dorośli próbujący odnaleźć przyczyny rodzenia się nienawiści i pogardy, a także na własne oczy zobaczyć miejsce, które stało się synonimem masowego mordu i upadku cywilizacyjnego.
Im bardziej oddalamy się w czasie od wydarzeń II wojny światowej tym większe znaczenie mają działania edukacyjne w miejscach pamięci, szczególnie ważne dla najmłodszych pokoleń, których wiedza i wrażliwość dopiero się kształtują. Dla kolejnych pokoleń urodzonych po wojnie, historia sprzed półwiecza, jest na tyle odległa, że nie identyfikują się z nią tak, jak ich rodzice lub dziadkowie.
Wycieczka poprzedzona została lekcjami historii poświęconymi Holocaustowi i Obozowi Koncentracyjnemu Oświęcim - Brzezinka. Uczniowie zostali przygotowani teoretycznie i psychicznie do wyjazdu poprzez m.in. filmy edukacyjne. Lekcje te pozwoliły przygotować ich do zajęcia właściwej postawy w trakcie zwiedzania muzeum.
Wizyta w muzeum jest nie tylko lekcją historii, ale i znakomitą formą kształtowania świadomości o prawie człowieka do życia i godnej śmierci. Zarówno samo zwiedzanie byłego obozu jak i towarzyszące im działania pedagogiczne, dają ogromne możliwości kształtowania postaw młodego pokolenia. Wychowują do tolerancji, upowszechniają metody przeciwstawiania się i zwalczania takich zjawisk jak ksenofobia, uprzedzenia, stereotypy czy dyskryminacja rasowa.
Wycieczka dostarczyła uczestnikom wiele refleksji, a towarzyszyła jej jesienna,ciepła aura.