Zespół Placówek Oświatowych w Szańcu razem z UNICEF świętuje Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
Dzieci, Rodzice, Nauczyciele – cała społeczność Zespołu Placówek Oświatowych w Szańcu bierze udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka wspólnie z UNICEF. To szczególny dzień, w którym oczy wszystkich skierowane są na dzieci i ich prawa.
20. listopada dzieci, młodzież, a także dorośli jednoczą się w działaniu i podejmują inicjatywy, których celem jest okazanie solidarności z najmłodszymi na świecie, których prawa nie są respektowane. Nasza placówka aktywnie włączyła się także w pomoc dzieciom w Jemenie.
Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, dokumentu który w 1989 roku przyjęła Organizacja Narodów Zjednoczonych, to radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. To wspaniała okazja, aby przypomnieć wszystkim, czym są prawa dziecka i że obowiązkiem nas wszystkich jest ich respektowanie. To także okazja, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na trudną sytuację dzieci w różnych zakątkach świata, gdzie prawa są drastycznie łamane, bądź nie są przestrzegane.
Zespół Placówek Oświatowych w Szańcu włączył się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF. Ten rok szkolny jest szczególny. Sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie, a także wyzwania wynikające z procesu edukacji zdalnej, uniemożliwiają zorganizowanie uroczystych obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jednak uczniowie i nauczyciele nie zapominają o tym dniu i realizują aktywności on-line, które mają zwrócić uwagę odbiorców na prawa dzieci, zwłaszcza tych w Jemenie – kraju, w którym od lat trwa największy kryzys humanitarny XXI wieku. Najbardziej bezbronnymi ofiarami są dzieci. Tracą zdrowie, życie i szansę na szczęśliwe dzieciństwo. Polskie szkoły i przedszkola nie pozostają obojętne na los dzieci w Jemenie i włączają się w pomoc organizowaną przez UNICEF.
Do akcji przystąpiła także nasza placówka, która w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF, zorganizowała różne działania.
Przedszkolaki ubrane na niebiesko tworzyły własne baloniki z najważniejszymi prawami dzieci. Później przemaszerowały z nimi dookoła placu szkolnego.
Uczniowie szkoły w wybranej przez siebie formie przedstawili swoje wyobrażenie o tym, jak powinien wyglądać świat dzieci w Jemenie - przygotowali prace plastyczne/graficzne, obrazujące ich wizję lepszego świata dla dzieci w Jemenie.
Zdjęcia prac prezentujemy na stronie internetowej szkoły. W dalszym ciągu zachęcamy do włączenia się w tę akcję za pośrednictwem różnych serwisów. Możecie opublikować swoje prace z hashtagiem #PomocdlaJemenu.
W.W.