27 listopada 2014r. w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa, wypełniona tańcami przy muzyce, o którą zadbali chłopcy z klasy V i VI-ej.
Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada,
w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Dawniej wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Pamiętajmy, żeby andrzejkowe wróżby traktować z przymrużeniem oka i nie brać na serio tego, co przepowiedzą nam szkolne „wróżki”.
Niektóre andrzejkowe wróżby:
tradycyjna andrzejkowa wróżba polega na laniu wosku i odgadywaniu przyszłości z kształtu cienia.
jeśli dziewczyna pościła przez cały dzień i modliła się do świętego Andrzeja, to we śnie mógł ukazać się jej przyszły ukochany.
jeśli ucięta przez pannę w dniu świętego Andrzeja gałązka wiśni lub czereśni zakwitła w wigilię Bożego Narodzenia, dziewczyna mogła liczyć na szybkie zamążpójście.
losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu np. listek oznaczał staropanieństwo, obrączka lub wstążka – bliski ślub, różaniec – stan zakonny.
ustawianie od ściany do progu jeden za drugim butów zgromadzonych dziewczyn: ta której but pierwszy dotarł do progu miała jako pierwsza wyjść za mąż.
strona, od której zaszczekał pies miała być tą, z której nadejdzie przyszły mąż.
uczestnicy zabawy pisali imiona na dwóch kartkach: imiona dziewczyn na jednej, a chłopców na drugiej. Potem dziewczyna przekłuwała z czystej strony kartkę z imionami chłopców tak, by ich nie widzieć. Dziewczyna miała potem wyjść za mąż za chłopca o imieniu, które przekłuła. Chłopcy natomiast przekłuwali kartkę z imionami dziewczyn.
Przysłowia
W dzień świętego Andrzeja pannom z wróżby nadzieja.
Której but na progu stanie - pierwsza panna na wydanie.
Noc Andrzeja Świętego przywiedzie narzeczonego.
Święty Andrzej ci ukaże, co ci los przyniesie w darze.
Gdy Święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.
Gdy Andrzej się zjawi, to i zimę postawi.
Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota.
Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie
sroga zima.
Zdjęcia w albumie