''Pszczoły nasi mali przyjaciele''
21.10.202411W naszym przedszkolu odbyły się warsztaty pszczelarskie pt ,,Pszczoły nasi mali przyjaciele''. Dzieci poznały życie małych owadów. Zobaczyły jak zbudowany jest ul i w jaki sposób pszczoły produkuja miód.
Dzień Gier Planszowych
14.10.202410 października z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego obchodziliśmy Dzień Gier Planszowych. Uczniowie przynieśli swoje ulubione gry i grali z koleżankami i kolegami na przerwach, na świetlicy, a także na niektórych lekcjach, bo przecież planszówki to nie tylko świetny sposób na relaks, ale też rozrywka, która pogłębia wiedzę, rozwija wyobraźnię i zmusza do ćwiczeń nasze szare komórki. Zdjęcia w Albumie.
5
XXV JUBILEUSZOWY ŚWIĘTOKRZYSKI RAJD PIELGRZYMKOWY „ŚWIĘTY KRZYŻ 2024”
02.10.2024W sobotę dnia 28.09.2024r. odbył się XXV Jubileuszowy Świętokrzyski Rajd na Święty Krzyż pod hasłem „Krzyż drogą, prawdą i życiem”.
W tym roku do najstarszego Sanktuarium w Polsce udało się ponad 2500 pielgrzymów, w tym również grupa około 30 rodziców i uczniów z naszej szkoły.
Pielgrzymowaliśmy trasą ,,Zbójecką”, która prowadziła przez malownicze tereny Gór Świętokrzyskich. Jak podaje legenda nazwa trasy wzięła się od niejakiego zbója Kaka, którego część majątku została przekazana na budowę bielińskiego kościoła.
Pielgrzymowanie rozpoczęliśmy od błogosławieństwa i modlitwy w kościele w Bielinach, by po wspólnej modlitwie podążyć za Panią przewodnik w kierunku miejscowości Huta Podłysica i Huta Szklana. W drodze do Relikwii Drzewa Krzyża Świętego wspólnie podążaliśmy w celu wyproszenia potrzebnych łask oraz dziękczynienia za zbawienie.
Zwieńczeniem pielgrzymki była msza na „Świętym Krzyżu” o godzinie 15:00 pod przewodnictwem naszego biskupa Jana Piotrowskiego. Podczas wspólnej Eucharystii uwielbialiśmy Boga za dar zbawienia, prosiliśmy o pokój dla Ukrainy i całego świata oraz o błogosławieństwo Boże dla diecezji: kieleckiej, sandomierskiej i radomskiej, a także dla wszystkich uczestników rajdu.
Podczas tegorocznej, wyjątkowej bo jubileuszowej pielgrzymki przeżyliśmy po raz kolejny wspaniałą duchową przygodę. Zjednoczeni w trudzie wędrówki na „Święty Krzyż” przeżywaliśmy piękny czas z bliźnimi, wspinając się nie tylko na jeden ze szczytów Gór Świętokrzyskich, ale przede wszystkim na szczyt własnej duchowości. Cieszymy się, że kolejny rok z rzędu mogliśmy się wspólnie zgromadzić wokół Krzyża i umocnić w wierze.
Wszystkim bardzo dziękujemy za wspólną wędrówkę i modlitwę.
Dzień Jabłka w szkole
02.10.2024327 września w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Jabłka. To prozdrowotna akcja, której celem było zachęcenie społeczności szkolnej do spożywania jabłek jako źródła witamin oraz wyrabianie nawyku zdrowego odżywiania. Dzień jabłka to świetna okazja żeby poznać wartości odżywcze tych smacznych, a zarazem bardzo zdrowych owoców. W tym dniu uczniowie spożywali nie tylko jabłka, ale także musy, soki oraz przepyszne szarlotki. W atmosferze kulimarnych doznań rozwiązywaliśmy zadania, zagadki i rebusy o jabłkach, wykonywaliśmy prace plastyczne i śpiewaliśmy piosenki o tych owocach. To był bardzo miły dzień.
Pierwszy Dzień Jesieni
26.09.20241523 wrzesnia do naszego przedszkola zawitała jesień. We wszystkich grupach przedszkolnych zorganizowane zostały zajęcia o tematyce jesiennej. Z darów natury dzieci wspólnie wykonały portret Pani Jesieni. Kasztany i żołędzie posłużyły nam do ćwiczeń w liczeniu i tworzeniu zbiorów. W ramach zajęc sensorycznych powstała ścieżka sensoryczna. Dzięki niej dzieci poczuły na własnych stopach, że kasztany są twarde, szyszki łaskoczą, a liście są suche i szeleszczą.
XVII Gminne Biegi Przełajowe
25.09.2024W dniu 25 września 2024r. na boiskach bocznych Stadionu Miejskiego w Busku-Zdroju odbyły się XVII Gminne Biegi Przełajowe, które przyciągnęły wielu młodych sportowców. Rozegrano 12 biegów podzielonych na kategorie wiekowe. Pozwoliło to każdemu uczestnikowi wystartować w odpowiedniej dla siebie grupie, sprawdzić swoje umiejętności biegowe. Rywalizacja była zacięta zarówno w klasyfikacji indywidualnej jak i drużynowej. Nasza szkoła wystawiła reprezentację składającą się z 54 dziewcząt i chłopców, z klas I-VIII. Uczniowie z klas I-II mieli do pokonania dystans 300m, uczniowie klas III-IV 400m, V-VI 600m natomiast VII-VIII 800m.
W klasyfikacji drużynowej nasza szkoła zajęła 5 miejsce, natomiast w konkurencji indywidualnej poszczególne miejsca zajęli:
· 5miejsce – Mikołaj Majka z klasy IV
· 5miejsce – Karol Wolski z klasy VIII
Za zajęcie 5 – miejsca, nasza drużyna otrzymała z rąk zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Busko- Zdrój Piotra Kaczochy, pamiątkowy puchar i dyplom. Wymienieni uczniowie, również zostali udekorowani medalami i dyplomami..
Zawodnikom sprzyjała dobra pogoda oraz towarzyszyła dobra zabawa.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.
Dzień Przedszkolaka
22.09.2024220 września obchodziliśmy w naszym przedszkolu Święto Przedszkolaka. Tego dnia nie mogło zabraknąć wspaniałej zabawy. Było wszystko to co przedszkolaki uwielbiają najbardziej: taniec, śpiew, kolorowanki oraz różne zabawy.
Dzień Kropki
22.09.202415 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego dnia przedszkolaki ubrane w kółka, kropki i kropeczki wzięły udział w zabawach i aktywnościach nawiązujących do tego wyjątkowego dnia.
Udział w spektaklu profilaktycznym
18.09.2024Realizując zadania szkolnego Programu Wychowawczo - Profilaktycznego, w dniu 17.09.2024 r. uczniowie klas VII i VIII wraz z opiekunami obejrzeli spektakl profilaktyczny pt. Wspomnienia narkomanki. Jest to sceniczna adaptacja książki Barbary Rosiek pt. "Pamiętnik narkomanki". Prowadzącym był reżyser Marek Tercz. Spektakl rozpoczął się wprowadzeniem w problematykę przez reżysera. Następnie na scenie pojawiła się aktorka, która wcielając się w rolę Basi opowiedziała widzom całą swoją historię. Jest młodą dziewczyną, pilną uczennicą i dobrą córką, która pod wpływem nowych znajomych sięga po narkotyki. Narkotyki doprowadzają ją na samo dno, gdzie została jej tylko samotność, cierpienie i śmierć. Po zapaści Basia postanawia jednak żyć. Walczy o siebie, kończy szkołę, później studia. Spektakl ukazuje bezwzględny mechanizm uzależnienia. Jest przestrogą przed piekłem uzależnienia od narkotyków. Młodzież z dużym zainteresowaniem i skupieniem obejrzała spektakl, w którym wypowiedzi aktorów przeplatały się z muzyką zespołu "Dżem". Widzowie zostali uświadomieni o szkodliwości zażywania narkotyków. Na pewno na długo zapamiętają tę niezwykłą lekcję na temat tego, jak wykorzystać swoje życie w pełni, jak go nie stracić. Podczas przedstawienia poruszany był także problem dopalaczy, najpopularniejszych wśród młodzieży narkotyków XXI w.
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE NOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2024/25
03.09.20242 września w Zespole Placówek Oświatowych w Szańcu odbyło się uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2024/25. Pan dyrektor w pierwszej kolejności, w naszych szkolnych murach powitał przedszkolaki. Następnie przywitał przybyłych po wakacyjnej przerwie uczniów oraz wszystkich zgromadzonych- rodziców, nauczycieli i pracowników. W imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Busko Zdrój, życzenia owocnego oraz pełnego wyzwań i możliwości roku, złożył p. Tomasz Mierzwa. Wszystkim uczniom, nauczycielom, rodzicom życzymy dużo zdrowia, cierpliwości i sukcesów w nowym roku szkolnym.
Kreatywny Przedszkolak
09.07.20249W ramach projektu pt. „Kreatywny Przedszkolak” współfinansowany z Priorytetu 8. Edukacja na wszystkich etapach życia, w naszym przedszkolu w okresie od 2.01.2024 do 30.06.2024 w grupach Biedronki, Motylki i Słoneczka odbywały się dodatkowe zajęcia edukacyjne z ekologii, warsztaty z języka angielskiego oraz z kodowania, zajęcia z doradztwa zawodowego, warsztaty taneczne, a także zajęcia ruchowo-sensoryczne. Każda grupa raz w tygodniu odbywa zajęcia z poszczególnych dziedzin. Głównym celem projektu jest zapewnienie dzieciom uczęszczającym do przedszkola publicznego wszechstronnego rozwoju poprzez wzbogacenie oferty przedszkola o zajęcia dodatkowe.
Podczas odbytych zajęć przedszkolaki poznawały tajniki kodowania, rożne style taneczne oraz tańce na świecie, poznawały nowe zwroty, słownictwo, piosenki w języku angielskim, a także odgrywały scenki teatralne. Na zajęciach z ekologii poznawały zasady segregacji śmieci, hodowały roślinki oraz dowiedziały się jak dbać o nasza planetę. Zajęcia doradztwa zawodowego przybliżyły im poznanie zawodów: pielęgniarki, strażaka, bibliotekarki oraz nauczyciela. Poniżej krótka relacja fotograficzna.
200-lat szkolnictwa na Ziemi Szanieckiej
17.06.2024„Aby czas nie zatarł śladów ...”
Za nami jubileusz 200 – lecia szkolnictwa na ziemi szanieckiej. Główne uroczystości odbyły się 15 czerwca 2024r., po kilku miesiącach przygotowań i pracy wielu ludzi: nauczycieli, pracowników, uczniów, rodziców, absolwentów i przyjaciół szkoły. Uroczystości zainaugurowała koncelebrowana msza święta w kościele Wniebowzięcia NMP w Szańcu, której przewodniczył oraz wygłosił okolicznościowe kazanie – ks. dr Paweł Ścisłowicz z Referatu Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kielcach. Poczet sztandarowy szkoły i poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z Szańca, Galowa, Młynów i Zwierzyńca asystowały podczas mszy świętej, a uczniowie ze scholi swoim śpiewem podkreślali podniosły charakter uroczystości. Następnie uczestnicy udali się w uroczystym przemarszu przed budynek szkoły, gdzie nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej 200 - leciu szkolnictwa na ziemi szanieckiej. Kolejnym punktem programu było przemówienie pana dyrektora Grzegorza Załęckiego, który najpierw powitał wszystkich zebranych oraz podkreślił, jak ważną rolę w życiu każdego społeczeństwa odgrywa i odgrywała edukacja. Prowadzące spotkanie, pani Danuta Lasia i pani Dorota Kruk poprosiły o zabranie głosu zaproszonych gości. Jako pierwszy głos zabrał wiceburmistrz pan Piotr Kaczocha, który odczytał list burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój Jerzego Szydłowskiego. O pięknej, wyjątkowej historii, którą tworzy szkoła opowiadał radny powiatu pan Tomasz Mierzwa, absolwent szkoły. Tej części uroczystości towarzyszyło wiele ciepłych i wzruszających słów. Wszyscy mówcy podkreślali doniosłość i wagę uroczystości rocznicowej, składali społeczności szkolnej gratulacje i życzenia. Dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół podarowali uczniom piękną pamiątkę w postaci sprzętu sportowego i gier planszowych. Przyszedł moment, w którym przybyli goście zostali zaproszeni do obejrzenia części artystycznej. Po prezentacji krótkiego rysu historycznego, poloneza i krakowiaka odtańczyli, ubrani w piękne stroje, członkowie Szkolnej Grupy Tanecznej. Uczennice klasy V zaśpiewały kilka piosenek ludowych. Na scenie wystąpiły również przedszkolaki. Występy uczniów bardzo podobały się wszystkim widzom i zostały nagrodzone gromkimi brawami. Prowadzące spotkanie serdecznie podziękowały, w imieniu całej społeczności szkolnej, Radzie Rodziców i wszystkim sponsorom za pomoc i wsparcie okazane przy organizacji obchodów. Po części oficjalnej gospodarz, pan dyrektor zaprosił gości na poczęstunek. W budynku szkoły można było zatrzymać się przy kąciku, gdzie chętni mogli dokonać pamiątkowego wpisu do księgi jubileuszowej. W trakcie obchodów przeprowadzono także akcję honorowego oddawania krwi. Imprezę uświetnił koncert zespołu rockowego YELLOW HORSE. Uroczystość zakończyła się zabawą taneczną, do tańca przygrywał zespół DIAMENT. Mamy nadzieję, że absolwenci szkoły, emerytowani pracownicy, władze samorządowe, z którymi szkoła współpracuje, dyrektorzy szkół, nauczyciele, uczniowie, administracja i obsługa na długo zachowają to święto w swej pamięci.
Agnieszka Piasecka, Dorota Dulnik
37
„Ogólnopolskie Wybory Książek 2024” - akcja czytelnicza dla uczniów
13.06.2024W naszej bibliotece akcję przeprowadzono w piątek, 24 maja. Wzięło w niej udział 137 uczniów z klas 1-8. Nad przebiegiem głosowania czuwała – powołana przez koordynatorów – komisja w składzie: Aleksandra Lasia, Alicja Lasia, Maja Maj, Natalia Siadkowska. Uczniowie chętnie oddawali swoje głosy na ulubione książki. Każda osoba biorąca udział w wyborach mogła zagłosować na 1-3 tytuły, zgodnie z instrukcją na karcie do głosowania. Po zakończeniu głosowania komisja skrupulatnie zliczyła wszystkie głosy, które następnie zostały wprowadzone na platformę „Ogólnopolskich Wyborów Książek” do organizatora – redakcji miesięcznika „Biblioteka w Szkole”.
Zgłoszono 112 tytułów. Najwięcej głosów otrzymały książki:
-
„Niesamowite przygody dziewięciu skarpetek”
-
„Dziennik cwaniaczka”
-
seria „Zaopiekuj się mną”
-
„Czarna owieczka”
-
„Rodzina Monet”
-
„Fala”
-
„Magiczne drzewo”
-
„Najciekawsze quady świata”
-
„Samoloty wojskowe”
-
„Opowieści z Narnii”
Po zsumowaniu wyników Wyborów w poszczególnych placówkach zostanie sporządzony wykaz ogólnopolski, który zostanie przekazany do instytucji, organizacji i mediów zainteresowanych tematem czytelnictwa. Dziękujemy za udział w akcji.
-
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Archiwum Aktualności