5 listopada 2010 r. w Zespole Placówek Oświatowych w Szańcu przy Dębie Pamięci posadzonym w ramach programu „KATYŃ … OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA”, odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej aspiranta Policji Państwowej Franciszka Turczyna zamordowanego w 1940 r. przez NKWD.
Franciszek Turczyn urodził się w 1893 roku w Szańcu. Ukończył miejscową szkołę powszechną, a następnie kształcił się w Męskim Gimnazjum w Pińczowie. W 1920 r. wstąpił do Policji Państwowej i pracował w Pińczowie jako starszy posterunkowy. Po napaści Związku Radzieckiego na Polskę podzielił wraz z bratem Janem Kantym Turczynem los tysięcy funkcjonariuszy policji dostając się do niewoli w Ostaszkowie. 5 marca 1940r. władze sowieckie zdecydowały o rozstrzelaniu wszystkich jeńców obozu. Egzekucje odbywały się w piwnicach biura NKWD w Twerze, skąd ciała pomordowanych strzałem w tył głowy przewożone były i zakopywane w dołach w Miednoje. Według list dyspozycyjnych, na podstawie których policjantów przewożono do Tweru, starszy posterunkowy Franciszek Turczyn został zamordowany 7 kwietnia 1940 r. Pośmiertnie awansowano go na stopień aspiranta Policji Państwowej.
Uroczystość rozpoczęła się od poświęcenia tablicy przez ks. Dziekana Marka Podymę. Tablicę odsłonił gość honorowy – Pan Andrzej Turczyn – wnuk Bohatera uroczystości. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i złożeniu wiązanki kwiatów, goście i uczniowie udali się do budynku szkoły, gdzie odbyła się akademia. Na wstępie dyrektor placówki Grzegorz Załęcki oficjalnie powitał zaproszonych. Przybyli:
Pan Andrzej Turczyn – wnuk Franciszka Turczyna
Pan Piotr Wąsowicz - Burmistrz Miasta i Gminy Busko – Zdrój
Ks. Dziekan Marek Podyma
Ks. Franciszek Furmańczyk – proboszcz miejscowej parafii
Pan Krzysztof Matyja – przedstawiciel kieleckiego Oddziału Stowarzyszenia „Rodzina policyjna 1939r.”
Pani Maria Kurek – reprezentująca Społeczny Komitet „Katyń… Ocalić od zapomnienia”
Przedstawiciele miejscowego Koła Batalionów Chłopskich z pocztem sztandarowym,
Sławomir Kir i Janusz Gręda – policjanci z Komendy Powiatowej w Busku – Zdroju
Pani Dorota Szafraniec – nauczycielka historii ze szkoły w Skotnikach Dolnych
Pan Jacek Strzelecki – dyrektor Samorządowego Gimnazjum w Zbludowicach
Obecni byli także rodzice, nauczyciele i uczniowie.
Na montaż słowno – muzyczny w wykonaniu dzieci złożyły się wzruszające wiersze, pieśni, fragmenty listów jeńców zilustrowane prezentacją multimedialną. Po części artystycznej głos zabrali: Pan Burmistrz, ks. Dziekan i Pani M. Kurek.
Dla wszystkich zebranych uroczystość była lekcją patriotyzmu i hołdem złożonym wszystkim pomordowanym w Twerze, Katyniu i Charkowie.