• AKTUALNOŚCI

            • Obchody Światowego Dnia Zespołu Downa

              22.03.2023

              21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Święto to zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.
              Niech ten dzień będzie świętem radosnym, a życie osób z zespołem Downa, barwne i szczęśliwe.

            • Teatrzyk w przedszkolu

              20.03.2023

              14.03.2023r do naszego przedszkola zawitał po raz kolejny teatrzyk Skrzat z Krakowa. Nasze przedszkolaki miały ogromną przyjemność uczestnictwa w spektaklu teatralnym pod tytułem „ Baśń o złotych dukatach”. Opowiadał on o baśniowej przygodzie cukiernika Mikołaja, który z miłości do księżniczki wyruszył w podróż po magiczne, złote dukaty. Czy udało mu się pokonać wszystkie przeszkody? Kogo spotkał po drodze? Na te pytania nasze przedszkolaki znalazły odpowiedź w trakcie przedstawienia. Aktorzy chcieli przekazać dzieciom, że warto być dobrym, grzecznym i mieć dobre serce, ponieważ można pokonać wszystkie napotkane na swej drodze trudności i to im się udało.
               

            • Komiks- zajęcia w bibliotece

              26.02.2023

              Zainteresowanie czytaniem książek niestety spada. Trudno zachęcić młodzież do wypożyczenia książek innych niż lektury obowiązkowe. Właśnie dlatego w czwartek 23 II, zorganizowałyśmy z Panią Marzeną Dybko z Biblioteki publicznej, zajęcia pt:  „Komiks wczoraj, komiks dziś ‘’. Po krótkiej historii komiksu i przykładach najbardziej poczytnych tytułów uczniowie klasy V rozpoczęli pracę plastyczną nad wykonaniem własnego komiksu. Inspiracją stał się fragment  książki przygodowej. Uczniowie zaczęli pracę w dwuosobowych zespołach, ucząc się współpracy i wymieniając  pomysłami. Przyznam, że początki były trudne, ale już po kilku minutach na kartkach zaczęły pojawiać się pierwsze postacie i „dymki”. Pod koniec zajęć większość dzieci wciągnęła się do pracy i wkrótce otrzymałyśmy kilka bardzo ciekawych prac. Myślę, że to cenne  doświadczenie dla uczniów, ale również dla nas opiekunów.

            • Teatrzyk w przedszkolu

              23.02.2023

              Dnia 21.02.2023r. w naszym przedszkolu odbył się spektakl teatralny pt: „Jak Marysia mała słonko złapać chciała” w wykonaniu aktorów teatru Skrzat z Krakowa. Pewnego dnia mała dziewczynka Marysia tak bardzo zachwyciła się blaskiem słonka, że postanawia je dogonić i złapać…
              Jak myślicie czy uda jej się tego dokonać? Pamiętajcie, że wyobraźnia dziecięca nie zna granic! 
              W przedstawieniu wystąpili: Marysia, Szewc, Zbójnik, Kot, Smok, Taksówkarz, Pilot, Słoneczko, Czyżyk i Koń.  
              Główna bohaterka Marysia zabrała wszystkie dzieci w magiczną wyprawę w celu złapania słoneczka, które co jakiś czas ukazywało się dziewczynce, aby zaraz potem się schować. W poszukiwaniach Marysi najpierw pomógł czyżyk, który skierował dziewczynkę do szewca po siedmiomilowe buty. Zaprowadziły ją one do zbójnika. Następnie dziewczynka spotkała na swojej drodze kota, który powiedział jej, że aby mogła złapać słoneczko potrzebny jest jej „koń wiatronogi”. Niestety i tym razem Marysi nie udało się złapać słoneczka, gdyż konia spłoszył duch. Na szczęście nie zabrakło w tej bajce życzliwych osób  i w złapaniu słoneczka ostatecznie pomógł Marysi taksówkarz i pilot. Przedstawienie zawierało bardzo dużo elementów humorystycznych jak i treści edukacyjnych. Było śmiesznie i kolorowo, ponieważ zarówno dekoracja jak i występujący aktorzy tworzyli barwne tło. Dzieciom bardzo podobał się spektakl. Dzięki przedstawieniu przedszkolaki przekonały się, że pomimo trudności i napotkanych na swojej drodze przeszkód, trzeba dążyć do celu i nie poddawać się. Na koniec nasi wychowankowie nagrodzili aktorów gromkimi oklaskami. 

            • Wycieczka do Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

              19.02.2023

              17 lutego 2023r. uczniowie klas V, VI, VII i VIII pojechali z nauczycielami do Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie, aby obejrzeć spektakl „Mały Książę”. Sztuka oparta jest na książce Antoine'a de Saint-Exupery'ego pod tym samym tytułem i opowiada o tym, jak podczas awaryjnego lądowania na pustyni Pilot spotyka małego chłopca – przybysza z innej planety. Ich spotkanie jest okazją do przypomnienia o najważniejszych sprawach w życiu: o miłości, przyjaźni i o odpowiedzialności za drugiego człowieka. Przedstawienie zostało wzbogacone melodyjnymi piosenkami. W inscenizacji zastosowano piękne wizualizacje komputerowe. Widz miał wrażenie, że rzeczywiście jest z Małym Księciem w ogrodzie pełnym róż, a migające samoloty i połyskujący piasek przenoszą go w klimat Sahary. Spektakl bardzo podobał się zgromadzonej w teatrze publiczności. Z całą pewnością warto było obejrzeć tę sztukę.

            • Walentynki w przedszkolu i szkole

              14.02.2023

              14 lutego -Dzień Świętego Walentego.

              Walentynki są obecnie obchodzone w prawie każdym miejscu na świecie. To święto zakochanych i dobra okazja, by okazać komuś swoje uczucia.

              Poczta Walentynowa zawitała również  do naszej szkoły.  Uczniowie wrzucali swoje kartki, serduszka i słodycze, wyrażając w ten sposób swoje sympatie. Następnie tajemnicze walentynkowe amorki posegregowały pocztę i rozdały wszystkim adresatom. Walentynki to wyznanie miłości swojej sympatii, które robimy całkowicie anonimowo. Do szkoły i przedszkola zawitała również walentynkowa fotobudka, w której można było zrobić sobie zdjęcia. Chętnych nie brakowało. Ważne, by wszyscy się przy tym dobrze bawili, w końcu to radosne święto!

            • WOŚP w naszej szkole

              05.02.2023

              Najbardziej znaną formą działalności fundacji jest coroczna, ogólnopolska impreza rozrywkowo-medialna o charakterze charytatywnym, nazwana Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każdy Finał WOŚP ma określony temat – czyli cel medyczny, na który przeznaczone zostaną zebrane podczas Finału pieniądze oraz hasło, które promuje i wyjaśnia medyczny cel zbiórki. Od 25 do 27 stycznia 2023 r. uczniowie naszej szkoły brali udział, jeszcze przed wielkim finałem, w zbiórce na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W rolę wolontariuszek WOŚP wcieliły się uczennice z klasy VIII. Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji za serce i ofiarność . Mamy nadzieję, że nasza szkolna społeczność "będzie grała w Orkiestrze do końca świata i jeden dzień dłużej."

            • Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu

              23.01.2023

              21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, a - 22 stycznia - Dzień Dziadka. 
              To niezwykłe dni, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków, pełne radosnych uśmiechów, wzruszeń i łez. W życiu i serduszku każdego dziecka, dziadkowie zajmują szczególne miejsce. Bo kto pocieszy, najczulej przytuli, znajdzie radę na każde zmartwienie, upiecze szarlotkę, u kogo są najcudowniejsze wakacje i święta?
              Babcia i Dziadek to słowa, które kojarzą się więc z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dlatego dzieci z naszego przedszkola 20 stycznia 2023r. o godz. 10.30 gościły swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości z tej okazji. 
              Przedszkolaki od samego rana z niecierpliwością wyczekiwały zaproszonych gości, nie mogąc się doczekać, kiedy zapukają do drzwi przedszkola.
              Babcie i Dziadkowie, mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanym programie artystycznym.
              Dzieciaki pod czujnym okiem wychowawczyń zaprezentowały wiersze i piosenki, które ćwiczyły na ten szczególny dzień. 
              W przepięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze, wnuczęta wspaniale wystąpiły przed bliskimi, następnie wręczyły swoim babciom i dziadkom własnoręcznie przygotowane upominki, aby w szczególny sposób okazać im szacunek i po raz kolejny podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie.
              To była naprawdę wyjątkowa uroczystość, pełna radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków, niektóre z łezką wzruszenia w oku dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.
              Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy dużo zdrowia, pomyślności, samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków.

            • Teatrzyk „ Trubadur i Nutka w Krakowie”

              23.01.2023

              18 stycznia 2023 roku teatrzyk Skrzat przeniósł nasze dzieci do prastarego Krakowa przedstawieniem pt. „Trubadur i Nutka w Krakowie”. Główni bohaterowie  wprowadzili przedszkolaków w świat legend krakowskich, przybliżyli historię, zwyczaje oraz zabytki królewskiego Krakowa. Aktorzy opowiadali o Wawelu i smoku Wawelskim, Kościele Mariackim oraz  Sukiennicach. W przedstawieniu pojawiła się również Krakowska kwiaciarka.Dzieci miały okazję zaśpiewać wspólnie z aktorami piosenki „Płynie Wisła”, „Krakowiaczek” oraz wysłuchać wielu innych utworów, ponieważ to muzyka miała pierwszoplanowy charakter. Wykonywana na żywo w trakcie przedstawienia bardzo uatrakcyjniła jego przebieg. Dzieci żywo reagowały na akcję, aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu, które bardzo im się podobało. 

            • Lekcja plastyki w Muzeum

              19.01.2023

              W dniu 17 stycznia 2023 r. lekcja plastyki uczniów klasy 4 odbyła się w Wiślicy, w Muzeum Archeologicznym. W podziemiach Bazyliki Kolegiackiej uczniowie podczas interaktywnego widowiska poznali życie mieszkańców grodu w XI-XIII wieku, zobaczyli wykonane przez nich narzędzia, naczynia, ozdoby, biżuterię, przedmioty codziennego użytku. Elementy  budowli romańskiej i gotyckiej uczniowie wskazali na przestrzennych modelach:  kościoła Św. Mikołaja i kolegiaty wiślickiej. Podróż w podziemiach była pełna atrakcji, do których należało spotkanie z rzygaczem, opowieść wisielca, czy też spacer pośród  oryginalnych kości i czaszek mieszkańców grodu. Lekcja zakończyła się we wnętrzach Bazyliki, gdzie uczniowie zdali na piątkę sprawdzian ze znajomości cech budowli gotyckiej.

            • Jasełka w szkole

              08.01.2023

              Okres Świąt Bożego Narodzenia, to czas niezwykle bogaty w różne tradycje. Troszcząc się o ich kultywowanie w naszej szkole odbyły się m.in. "Jasełka". Nazwa tych poprzedzających Święta przedstawień pochodzi od słowa „jasło” i oznacza żłób. Żłób, gdyż to właśnie w żłóbku na sianie mały Jezusek po swych narodzinach został ułożony do snu przez Maryję. Według podań pierwszy tego rodzaju spektakl odbył się w 1223 roku we włoskim Greccio, a za jego twórcę uważany jest sam święty Franciszek z Asyżu. Co ciekawe, figury świętych początkowo były nieruchome i dopiero z upływem stuleci franciszkanie i bernardyni ożywili przedstawienia za pomocą marionetek. Najwcześniejsze jasełka w Polsce datuje się na przełom XIV i XV wiekuChoć same jasełka opierają się na tekście Ewangelii, to podobnie jak w przedstawieniach średniowiecznych poszczególne sceny są tu poprzedzielane licznymi wstawkami, mającymi luźny związek z właściwą treścią przedstawienia. Mają one urozmaicić powszechnie znane dzieje Bożego Narodzenia. Drugą charakterystyczną cechą przedstawień jasełkowych jest przeniesienie ich akcji na teren Polski. Jasełka nie były nigdy martwą sztuką, zawsze dostosowywały się do aktualnych wydarzeń. Zawsze też wprowadzały i wprowadzają zarówno widzów jak i aktorów w niezwykły nastrój Bożego Narodzenia. 

            • Jakub Kozioł i Szymon Klepacz awansowali do finału InstaLogika!!!!

              04.01.2023

              10 grudnia 2022 odbył się II etap IV edycji ogólnopolskiego konkursu matematyczno-informatycznego InstaLogik dla uczniów klas 4-8 SP. Mamy powody do radości, ponieważ do etapu finałowego awansowało dwóch uczniów naszej szkoły:

              Jakub Kozioł (kl. VII) i Szymon Klepacz (kl. VI),

               

              Serdeczne gratulacje Chłopaki!!!

               

              To wielki sukces naszych uczniów. Organizatorzy sklasyfikowali w II etapie 5007 osób z całej Polski i spośród nich do etapu III zakwalifikowali 2561 uczniów.

               

              18 marca 2023r. w godz. 10:00 – 11:30 Szymon i Jakub przystąpią do finałowej rozgrywki. Powodzenia!

               

              Więcej informacji o konkursie:

              Konkurs organizowany jest przez Placówkę Edukacji Informatyczno-Matematycznej InstaKod oraz Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie, publiczną placówkę doskonalenia nauczycieli. Konkurs uzyskał patronat honorowy Ministra Edukacji i Nauki. Honorowym Patronem Konkursu jest także Wydział Matematyki Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego.

            • Hu!Hu!Ha!- nasza zima zła

              02.01.2023

              Zima w końcu dała o sobie znać. Dlatego korzystając z jej uroku uczniowie z klas: IV i VI postanowiły na wychowaniu fizycznym  poćwiczyć  na śniegu. Codziennie przez cały tydzień  wychodziliśmy na  plac szkolny. Oczywiście do zabawy nikogo nie trzeba było namawiać, bo każdy wręcz prześcigał się w pomysłach na zimowe szaleństwa: były próby lepienia bałwana, śniegowe orzełki, aniołki, rzucanie  śnieżkami, berek na śniegu… i największa atrakcja – zjazdy na sankach. Po śnieżnych harcach, z czerwonymi nosmi i promiennymi uśmiechami na buziach, wracaliśmy do szkoły.

            • XI Międzyszkolny Konkurs Matematyczny

              23.12.2022

               

              13 grudnia w szkole w Zbludowicach odbył się  XI Międzyszkolny Konkurs Matematyczny. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VIII:  Zuzanna Prędka i Wiktor Piotrowski.

              Test składał się z 18 zadań, w tym 15 zamkniętych i 3 otwartych. Uczniowie pisali go przez 45 minut. Podczas konkursu uczestnicy zmierzyli się m.in. z zadaniami prowadzącymi do równań, obliczaniem zależności w proporcjonalności prostej, z działaniami na potęgach, rozwiązywali zadania geometryczne, stosowali obliczenia procentowe.

              Zuzia i Wiktor otrzymali dyplomy.

              Gratulacje!
               

            • Wycieczka do kina i parku FlySky w Kielcach

              23.12.2022

               

              Dnia 9 grudnia 2022r.  uczniowie klasy IV, VI i VIII wraz z wychowawcami wybrali się  do kina Helios w  Kielcach  na projekcję filmu ,,Świąteczny cud” oraz do parku trampolin FlySky.

              Celem wycieczki było propagowanie różnych form rekreacji i wypoczynku, zainteresowanie uczniów ciekawą i nietypową dyscypliną sportu, integracja zespołów klasowych oraz zacieśnianie relacji koleżeńskich.  Po rozgrzewce pod okiem instruktora  uczniowie wykonywali ciekawe ćwiczenia,   a nawet próbowali robić salta. Pobyt parku trampolin okazał się dla uczniów świetną zabawą.

              Film „Cud świąteczny” to ciepła, pełna przygód opowieść. W niewielkim szwedzkim mieście trwa Boże Narodzenie. Dużo śniegu, piękne światełka i pięknie ozdobione drzewka tworzą magiczną atmosferę. Nastoletni Karl pomaga ojcu, który jest właścicielem dużego domu towarowego To tam spotyka Verę, biedną dziewczynę w jego wieku, która razem z młodszą siostrą mieszka w sierocińcu. Uświadamia sobie, że niektórzy ludzie mają znacznie mniej szczęścia niż jego rodzina. Zainspirowany Robin Hoodem postanawia ukraść co nieco bogatszym    i przekazać to biednym. Zgłasza się do pracy na poczcie, gdzie odkłada paczki świąteczne. W Wigilię przebiera się za Świętego Mikołaja i wyrusza rozdać bożonarodzeniowe prezenty ubogim. Po zakończonym seansie udaliśmy  się na jedzenie.

              To była udana wycieczka. Towarzyszyły jej: radość, dobry humor i wrażenia po obejrzanym filmie.

            • Konkurs plastyczny pt.: „Kartka bożonarodzeniowa”

              23.12.2022

              W grudniu w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny pt.: „Kartka bożonarodzeniowa”. Konkurs skierowany był do uczniów klas I-III. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie dowolną techniką kartki nawiązującej do Świąt Bożego Narodzenia. Wpłynęło wiele ciekawych i różnorodnych kartek, prym wiodły bałwanki, Mikołaje, choinki i aniołki. Wyróżnione prace wzięły udział w gminnym etapie konkursu, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 2 w Busku- Zdroju. W gminnym konkursie uczniowie naszej szkoły odnieśli duże sukcesy:

              - w kategorii klas I – Marcel Rokosz zajął 2 miejsce,

              - w kategorii klas II – Mikołaj Powroźnik  otrzymał wyróżnienie,

              - w kategorii klas III – Hanna Majcher zajęła 2 miejsce.

              Serdecznie gratulujemy!

            • Występ uczennic kl.III w Przeglądzie Kolęd i Pastorałek "Anielskie Kolędowanie"

              21.12.2022

              14 grudnia 2022 r. odbył się V Przegląd Kolęd i Pastorałek "Anielskie Kolędowanie". Przegląd  organizowany jest przez Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Broninie. To jedna z największych uroczystości o charakterze bożonarodzeniowym w powiecie buskim. Tegoroczna edycja odbyła w Buskim Samorządowym Centrum Kultury . Po dwóch latach występów on-line udało się ponownie razem spotkać na żywo. W przeglądzie wzięło udział 24 uczniów reprezentujących 17 Szkół Podstawowych z powiatu buskiego.  Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy III – Gabrysia Ćwiertnia i Laura Kosela.  Dziewczynki w duecie zaprezentowały pastorałkę „Od serca do ucha”.  Swoim pięknym występem wprowadziły nas w wyjątkową i magiczną atmosferę świąt  Bożego Narodzenia. Gratulujemy wspaniałego występu!

               

            • Ubierzmy razem choinkę!

              19.12.2022

              Jak co roku nasza szkoła wzięła udział w konkursie organizowanym przez UMiG w Busku- Zdroju pt. Ubierzmy razem choinkę.Tym razem uczniowie naszej szkoły własnoręcznie wykonali ozdoby z filcu. Na drzewku pojawiły się piękne renifery, mikołaje, choinki, bałwanki, serduszka, ciasteczkowe ludziki. Na gałęziach zasiadły skrzaty zrobione ze skarpet  oraz kolorowy łańcuch z filcowych ścierek kuchennych. Na szczycie drzewka pojawiła się gwiazda, wokół której zalśnił  gwiezdny łańcuch.Grupa uczniów z klasy7: Krysia Adamczyk, Wiktoria Kucharska, Igor Jończyk, Oliwier Walasek, Igor Majcherczak podjęli się  odpowiedzialnego zadania  zawieszenia w/w ozdób na wylosowanej przez nas choince. Mamy nadzieję, że  przechodząc aleją choinkową docenicie ich trud i starania. Zapraszamy do Buska-Zdroju. Na uliczce  prowadzącej z rynku  na aleję Mickiewicza  możecie podziwiać choinki udekorowane przez szkoły i przedszkola, które wzięły udział w tegorocznym konkursie. Dziękuję uczniom klas 4,5,6,7 oraz dzieciom z klas I-III za pięknie wykonane ozdoby. Dziękuję rodzicom za pomoc w zakupie materiałów i wykonaniu trudnych elementów. Dziękuję nauczycielom za zaangażowanie w akcji wspólnie ubieramy naszą szkolną choinkę.  

        • Nagłówek

        • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

          Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

        • Nagłówek

        • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

          Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

    • Kontakty

      • Zespół Placówek Oświatowych w Szańcu Publiczna Szkoła Podstawowa i Publiczne Przedszkole im. Jana Olrycha Szanieckiego w Szańcu
      • (041) 3761327 lub (041) 2605750 Numery: 0412605750 - Sekretariat 0412605751 - Dyrektor 0412605752 - Pokój Nauczycielski 0412605753 - Kuchnia 0412605754 - Księgowość/Intendent 0412605755 - Przedszkole 0412605756 - Kadry
      • ul. Szkolna 10 28-100   Szaniec Dyrektor: mgr Grzegorz Załęcki Dyżury pielęgniarki szkolnej: Wtorek 7.30 - 15.00 Psycholog: Środa 8.30 - 13.30 Piątek 8.30 - 12.00 Sekretariat czynny: od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00 - 14.00 Poland
    • Logowanie