• Aktualności

            • „Eko(R)ewolucje w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Olrycha Szanieckiego w Szańcu”

            • Już w kwietniu rozpocznie realizację projektu pn. „Eko(R)ewolucje w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Olrycha Szanieckiego w Szańcu” współfinansowanego w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego

              W ramach projektu będą realizowane zajęcia dodatkowe dla uczniów klas 1-6 Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Olrycha Szanieckiego w Szańcu, których zadaniem będzie podniesienie jakości kształcenia.

              W ramach projektu uczniowie będą uczestniczyć w:

              • ZAJĘCIACH EKOLOGICZNYCH: zajęcia będą prowadzone w atrakcyjny sposób łącząc wiedzę
                z geografii, fizyki, chemii, biologii; w ramach zajęć realizowane będą wycieczki regionalno-kulturoznawcze: m.in. warsztaty edukacyjne w Muzeum Archeologicznym w Wiślicy, wycieczka przyrodniczo geologiczna Bogucice-Grabowiec-Gacki, zwiedzanie skalnej ścieżki-Las Winiarski, wycieczka do Wieliczki, zoo w Krakowie, Muzeum Wsi Kieleckiej.


               

              • ZAJĘCIACH MATEMATYCZNO – FIZYCZNYCH: (KL.4-6) celem zajęć będzie przybliżenie uczniom praktycznej wiedzy matematycznej jako sposobu radzenia sobie z rozwiązywaniem praktycznych problemów. W ramach zajęć będą prowadzone dwa konkursy z nagrodami(Mistrz Obliczeń liczbowych, Familiada matematyczna).


               

              • ZAJĘCIACH Z ZAKRESU DORADZTWA ZAWODOWEGO: Celem zajęć z orientacji zawodowej
                w klasach 1-6 szkoły podstawowej jest wstępne zapoznanie uczniów z różnorodnością zawodów na rynku pracy, rozwijanie pozytywnej i proaktywnej postawy wobec pracy i edukacji oraz stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających poznawaniu i rozwijaniu zainteresowań oraz pasji. W ramach zajęć uczniowie wezmą udział w wycieczce do Centrum edukacyjnego przy lotnisku Balice w Krakowie.


               

              • ZAJĘCIACH ZE SZTUKI UCZENIA SIĘ pn. DROGA DO SUKCESU – uczniowie zdobędą wiedzę
                i umiejętności na temat istoty funkcjonowania pamięci, metod zapamiętywania, własnego stylu nauki, czynników wpływających na skuteczne uczenie się, ćwiczeń w zakresie gimnastyki mózgu, czynników ułatwiających i utrudniających koncentrację uwagi, technik uczenia się, właściwego gospodarowania czasem, wyznaczanie sobie celów, radzenia sobie ze stresem, treningu pisania i czytania a także umiejętnego korzystania z informacji.

            • Wycieczka uczniów kl. IV do Kielc

            • W piątek 22 marca 2024 r. odbyła się wycieczka dzieci z kl. IV wraz z opiekunami do Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga w Kielcach.

              Uczniowie zasiedli w lożach i jak prawdziwi melomani wysłuchali koncertu wielkiej orkiestry symfonicznej. Spotkanie w filharmonii było wspaniałą lekcją. Uczniowie mogli dowiedzieć się: Jak to się dzieje, że skrzypce i wiolonczele, które siedzą daleko od siebie, grają tak czysto i precyzyjnie? Jak brzmią same instrumenty dęte drewniane? Czy na instrumentach perkusyjnych można grać melodię a nie tylko rytm? Co wspólnego z instrumentami dętymi blaszanymi ma agent 007?. Uczniowie poznali skład orkiestry, a wsłuchując się w dźwięki instrumentów, odnajdywali skarby ukryte w ich wnętrzu, odkrywali tajemnice stylów muzycznych i kolory orkiestry symfonicznej, odpowiadali na pytania dotyczące wiedzy o instrumentach. Była to piękna uczta dla uszu, oraz chwile niezapomnianych wrażeń muzycznych.

              Kolejnym punktem wycieczki był dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach. Uczniowie wraz z opiekunami, zostali zapoznani z bogatą historią tego miejsca, obejrzeli wystawę polskiego malarstwa, inspirowanego sztuką ludową. Dodatkowo uczestniczyli w warsztatach - ,,Muzealny stroik na Wielkanoc’’. Uczestnicy warsztatów zapoznali się z najważniejszymi zwyczajami związanymi ze Świętami Wielkanocnymi, a na koniec wykonali własny stroik wielkanocny.

              W drodze powrotnej nie mogło zabraknąć wizyty w Mc Donaldzie, gdzie dzieci miały możliwość, złożenia zamówień w języku angielskim. Wszyscy świetnie sobie poradzili. To była udana wycieczka. Towarzyszyły jej: radość, dobry humor i pozytywne wrażenia.

            • Sukces naszego ucznia w Ogólnopolskim Turnieju Karate

            • Zawodnik Buskiej Szkoły Karate Kyokushin, uczeń drugiej klasy Zespołu Placówek Oświatowych w Szańcu - Igor Boduszek, po raz kolejny udowodnił swoją siłę i determinację podczas Ogólnopolskiego Turnieju Karate Kyokushin w Samborcu, zajmując pierwsze miejsce po dwóch wygranych walkach w Kumite.

            • Dzień Kobiet w naszej szkole

            • Każdego roku w dniu 8 marca obchodzimy Dzień Kobiet. Wbrew niektórym obiegowym opiniom nie jest to wymysł i relikt ideologii PRL. 

              W kulturze europejskiej Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony jest 8 marca, ale na przykład w Tunezji- dzień ten obchodzony jest 13 sierpnia. 

              Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Za początek tego święta uznaje się rok 1857, kiedy to pracujące w fabryce bawełny, kobiety zorganizowały strajk, domagając się krótszego dnia pracy oraz takiego samego wynagrodzenia, jakie otrzymywali mężczyźni. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych.

              W ZPO w Szańcu z okazji Dnia Kobiet w bibliotece odbyły się warsztaty plastyczne dla  uczniów klasy VIII, podczas których wykonane zostały plakaty w formie kolażu oraz uroczysty apel na sali gimnastycznej. Uczniowie klasy VIII, VII, III i V pięknie zaprezentowali się w tańcu, recytacji i śpiewie.

              8 marca to zawsze doskonała okazja, aby docenić wszystkie kobiety, Panie pracujące w naszej szkole, koleżanki, mamy, babcie, siostry i ciocie, za ich odwagę, poświęcenie i determinację w budowaniu lepszego jutra. Wszystkim Paniom składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, szczęścia, pomyślności oraz wielu powodów do radości i dumy.

               

                                                                                                            Dorota Dulnik

            • Zabawa choinkowa

            • W czwartek 8 lutego w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Był to dzień niecierpliwie oczekiwany. Tego dnia  już od rana w przedszkolu i szkole  pojawiały się dzieci przebrane za kolorowe postacie. Wśród  bohaterów znanych bajek można było spotkać m.in.: wróżki, królewny, rycerzy, piratów, policjantów i strażaków. Tego dnia również sala gimnastyczna zmieniła się w prawdziwą salę balową. Wspaniały wygląd sali wprowadził wszystkich w wesoły nastrój. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości i uśmiechów  naszym wychowankom. Dzieci świetnie bawiły się w rytm muzyki porywającej do tańca oraz brały udział w ciekawych konkursach.

               

            • SZKOLNE WALENTYNKI JUŻ ZA NAMI

            • Dzień świętego Walentego, popularnie zwany walentynkami, wpisał się już na stałe w harmonogram naszych szkolnych imprez i uroczystości. Co roku staramy się, aby ten dzień był wyjątkowy. Nie traktujemy go w kategoriach typowego Święta Zakochanych, ale przede wszystkim jako okazję do okazania sobie serdeczności, życzliwości i ciepła. Wszyscy, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, wrzucali kartki walentynkowe (w większości własnoręcznie wykonane) do specjalnie przygotowanego kosza. Trzeba przyznać, że szkolne listonoszki nie narzekały na brak pracy, było bowiem wielu chętnych, którzy skorzystali z tej możliwości. W tym dniu obowiązywał także specjalny dress code - ubrania w kolorze czerwonym, a sale i szkolne korytarze udekorowano w barwach zarezerwowanych dla Dnia Zakochanych.

               

            • Prelekcje i warsztaty w ramach projektu „300 ZIEMIA”.

            • W ostatnim czasie gościliśmy w naszej szkole Stowarzyszenie „Bliżej Potrzeb”. Przeprowadziło ono dla uczniów naszej placówki bezpłatne zajęcia teoretyczne i praktyczne dotyczące ekologii i ochrony środowiska oraz praw obywatelskich wynikających z artykułu 37 KARTY PRAW PODSTAWOWYCH UNII EUROPEJSKIEJ w ramach projektu „300 ZIEMIA”. Podzieleni na grupy uczniowie uczestniczyli w prelekcjach, a następnie warsztatach z wykorzystaniem modeli edukacyjnych. Zajęcia  pozwoliły uczniom naszej szkoły poszerzyć wiedzę na temat praw przysługujących każdemu obywatelowi Unii Europejskiej, a także zwiększyć świadomość ekologiczną. Dziewięćdziesięcioro bezpośrednich odbiorców projektu wypełniło ankiety wstępne, a następnie po zakończonych działaniach projektowych, ankiety ex post. Było to bardzo ciekawe i potrzebne wydarzenie, dostępne dla wszystkich, którzy chcieli w nim uczestniczyć.

               

              Projekt dofinansowany w ramach projektu grantowego ” Wzmacniamy Europę SPLOTowymi wartościami” współfinansowanego ze środków  Programu Komisji Europejskiej CERV „Obywatele, równość, prawa i wartości” na lata 2021 – 2027.

            • Konkurs kolęd

            • Po raz szósty,  Społeczna Szkoła Podstawowa w Słabkowicach,  zaprosiła uczniów okolicznych szkół na konkurs kolęd, pastorałek i pieśni bożonarodzeniowychpt: „Hej kolęda”. Konkurs odbył się 26 stycznia 2024 r. Zespół Placówek Oświatowych w Szańcu reprezentowali uczniowie: Jakub Banasik i Antonina Sabara z klasy II, oraz Filip Niećwieja i Bartosz Wach z klasy IV.  Wszystkie dzieci  zaśpiewały pięknie, z wielkim uczuciem i zaangażowaniem. Konkurencja była duża bowiem w konkursie wystąpiło niemal 50 uczestników. Naszym reprezentantom bardzo dziękujemy za udział i włożoną pracę. Szczególne gratulacje należą się Tosi Sabarze, zajęła ona II miejsce w swojej kategorii wiekowej. Ocena jury zawsze jest względna i nie najważniejsze są zajęte miejsca.  Najcenniejsze w takich spotkaniach jest to, że kolędy i pastorałki będące ważnym elementem polskiej tradycji narodowej są wciąż żywe, ważne i chętnie śpiewane przez dzieci i dorosłych.

                                                                                                                               Dorota Dulnik

            • Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu

            • Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu

              Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim co dobre. Dlatego dzieci z naszego przedszkola gościły swoje Babcie i Dziadków na uroczystości z okaji ich święta. Przedszkolaki pod czujnym okiem nauczycielek zaprezentowały wiersze, piosenki oraz tańce, które ćwiczyły na tę uroczystość. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są spotkania i chwile wspólnie spędzone z wnukami.

            • Dzień Babci i Dziadka w bibliotece

            • Dzień Babci i Dziadka to ważne święto dla każdego dziecka. Z tej okazji uczniowie klasy trzeciej spotkali się w bibliotece na krótkie warsztaty czytelniczo- plastyczne. Najpierw czytali wiersze o tym jak ważni są dziadkowie, ile miłości i ciepła od nich otrzymują. Następnie dzieci wykonały laurki dla babci i dziadka, ozdabiając je w dowolny sposób. W środku umieściły wierszyki z życzeniami. Pracowały zgodnie,  przy jednym dużym stole wymieniając się materiałami, kredkami, mazakami.  Powstały w ten sposób piękne prace, które nie tylko przypominają nam o święcie, ale czytelnia w której spotykają się codziennie zyskała na estetyce, stała się kolorowa i wesoła. Dziękujemy wam „trzeciaki” za pomoc, a wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy dużo, dużo zdrowia.

                                                                                                Marzena Dybko, Dorota Dulnik

            • Klasa I z wizytą w bibliotece

            • Po święcie Trzech Króli, rozpoczął się okres karnawału, czasu  w, którym odbywają się zabawy taneczne, uczty, kuligi, itp.  Często na balach kostiumowych obowiązkowym elementem stroju są karnawałowe maski.  Postanowiłyśmy połączyć tradycje z zabawą.  Przygotowałyśmy   wzory masek  dla uczniów klasy I , którzy ozdabiali je według własnych upodobań. Pomysł okazał się trafiony, dzieci z radością pracowały, pomagały sobie, kleiły, cięły, rysowały. Efekty możemy zobaczyć na zdjęciach.

            • Konkurs na najładniejszą ozdobę choinkową

            • Do pięknej tradycji naszej szkoły należy organizacja bożonarodzeniowego konkursu plastycznego, przeznaczonego dla uczniów klas I-III.  W tym roku był to konkurs na "Najładniejszą ozdobę choinkową ". A o tym, że naprawdę warto ją pielęgnować, świadczy liczba wykonanych prac. Uczestnicy wykazali się dużą kreatywnością. Wśród ozdób znalazły się m.in.: bombki, mikołajki, aniołki, dzwonki, choineczki i łańcuchy. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

               I miejsce zajęła uczennica kl. II Lena Kokot

              II miejsce zajął uczeń kl. III Nikodem Maksym

              III miejsce zajęła uczennica kl. I Alexandra Janiec

              Serdecznie gratulujemy pomysłowości wszystkim uczestnikom konkursu!

            • SZKOLNA PACZKA- Ty też możesz zostać Świętym Mikołajem

            • Nasza szkoła po raz kolejny bierze udział w przygotowaniu paczek dla osób potrzebujących. W tym roku pomagamy osobom starszym oraz samotnym, którym brakuje pieniędzy, aby zaspokoić podstawowe potrzeby bytowe. Przez kilka dni uczniowie w piękny sposób dostarczali produkty żywnościowe, dzięki którym mogliśmy przygotować prezenty. Dziękujemy wszystkim za szlachetne serca i życzymy zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia.

            • Wyniki 2.etapu konkursu InstaLogik

            • 9 grudnia 2023r. odbył się 2. etap konkursu informatycznego InstaLogik, w którym wzięło udział 5 uczniów naszej szkoły: Adam Rokicki i Oskar Kozioł z kl.IV, Rafał Chlebek i Szymon Klepacz z kl. VII oraz Jakub Kozioł z kl. VIII. W drugim etapie sklasyfikowano 6759 osób z całej Polski. Do 3. etapu zakwalifikowano 3764 osób. Bardzo się cieszymy, że w tej grupie znaleźli się:

              Oskar Kozioł z kl. IV i Szymon Klepacz z kl. VII

              Gratulujemy!!!

              Etap 3 - finał konkursu odbędzie się 9 marca 2024 w godz. 10:00 – 11:30. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom dotarcia do 2. etapu. Szymonowi i Oskarowi życzymy powodzenia w finale!

            • ,,W Betlejem narodziła się prawda, dobro i piękno” – przedstawienie jasełkowe w naszej szkole

            •  Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowywane przez uczniów pod opieką nauczycieli. Nie inaczej było w tym roku: 20 grudnia 2023 r. o godzinie 10.15 w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej zebrali się: Pan Dyrektor, nauczyciele, uczniowie, rodzice, oraz pracownicy naszej szkoły. Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. O dobrą zabawę i miłe doznania słuchowe, zadbali uczniowie  klasy IV i V, którzy przygotowali niezwykłe, przepełnione świąteczną magią jasełka pt: ,,W Betlejem spotkały się dobro, prawda i piękno”. Na scenie pojawiły się trzy siostry: Dobro, Prawda i Piękno, pasterze, anioły, Dzieciątko Jezus z Maryją i Józefem.Na scenie  mogliśmy zobaczyć kolorowe i barwne stroje, wysłuchać śpiewu tradycyjnych kolęd, ale też mniej znanych pastorałek  w wykonaniu solistów i szkolnego chóru. Piękna, tradycyjna scenografia, oprawa muzyczna i występy uczniów, wprowadziła wszystkich zebranych na sali wniezwykły  nastrój Świąt, dających radość i odpoczynek, spokój i szczęście oraz wytchnienie od codziennych obowiązków  Pan dyrektor złożył wszystkim życzenia:  Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia będą czasem spokoju i szczęścia, radości przeżywanej w gronie najbliższych oraz wytchnienia od codziennych obowiązków, niech przyniosą wszelką pomyślność i pozwolą na spełnienie najskrytszych marzeń. Wspaniała, świąteczna atmosfera, udzieliła się nie tylko uczniom, którzy brali udział w przedstawieniu ale także wszystkim zebranym. Wszyscy byli pod wrażeniem talentów wokalno – aktorskich naszych uczniów. Gorąca atmosfera życzliwości z całą pewnością na długo zagości w pamięci zebranych i zachęci wszystkich do refleksji nad naszym życiem i prawdziwym znaczeniem świąt Bożego Narodzenia. Na zakończenie świątecznego spotkania wspólnie zaśpiewaliśmy pastorałkę „Od serca do ucha".

            • XII Międzyszkolny Konkurs Matematyczny

            • 14 grudnia 2023r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Zbludowicach odbył się XII Międzyszkolny Konkurs Matematyczny.

              Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy VII - Maja Maj, której serdecznie gratulujemy zajęcia III miejsca. To duży sukces, zwłaszcza, że zdecydowana większość uczestników to uczniowie klas ósmych. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

            • "Kreatywny przedszkolak"

            • Miło nam poinformować, że wczoraj w tak symbolicznym dla wielu dniu została podpisana umowa na realizację zajęć dodatkowych dla naszych przedszkolaków. Uroczystość miała miejsce w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach obecności Pana Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego, Pani Wice marszałek Renaty Janik oraz zastępcy Burmistrza Miasta i gminy Busko-Zdrój Pana Michała Marońskiego oraz Dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych w Szańcu Pana Grzegorz Załęckiego.

              W ramach projektu dzieci zostaną obięte zajęciami z kodowania, stymulujące rozwój psycho - ruchowy, nauki języków obcych, doradztwa zawodowego i ekologii.

               Więcej na:

              https://www.swietokrzyskie.pro/kolejne-miliony-trafia-do-swietokrzyskich-przedszkoli/https://www.swietokrzyskie.pro/kolejne-miliony-trafia-do-swietokrzyskich-przedszkoli/

            • Mikołaj w przedszkolu

            • Wizyta świętego Mikołaja to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Przygotowuja się do tego starannie, ucząc sie wierszyków i piosenek. Wykonują prace plastyczne, na których oczywiście króluje Mikołaj. 6 grudnia 2023r. dzieci z niecierpliwością spogladały na drzwi i nasłuchiwały kroków Mikołaja. Święty Mikołaj nie kazał na siebie długo czekać. Juz z samego rana zawitał do naszego przedszkola i obdarował prezentami wszystkie dzieci.

    • Kontakty

      • Zespół Placówek Oświatowych w Szańcu Publiczna Szkoła Podstawowa i Publiczne Przedszkole im. Jana Olrycha Szanieckiego w Szańcu
      • (041) 3761327 lub (041) 2605750 Numery: 0412605750 - Sekretariat 0412605751 - Dyrektor 0412605752 - Pokój Nauczycielski 0412605753 - Kuchnia 0412605754 - Księgowość/Intendent 0412605755 - Przedszkole 0412605756 - Kadry
      • ul. Szkolna 10 28-100   Szaniec Dyrektor: mgr Grzegorz Załęcki Dyżury pielęgniarki szkolnej: Wtorek 7.30 - 15.00 Psycholog: Środa 8.30 - 13.30 Piątek 8.30 - 12.00 Sekretariat czynny: od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00 - 14.00 Poland
    • Logowanie