• „Eko(R)ewolucje w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Olrycha Szanieckiego w Szańcu”

28.03.2024

Już w kwietniu rozpocznie realizację projektu pn. „Eko(R)ewolucje w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Olrycha Szanieckiego w Szańcu” współfinansowanego w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego

W ramach projektu będą realizowane zajęcia dodatkowe dla uczniów klas 1-6 Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Olrycha Szanieckiego w Szańcu, których zadaniem będzie podniesienie jakości kształcenia.

W ramach projektu uczniowie będą uczestniczyć w:

• ZAJĘCIACH EKOLOGICZNYCH: zajęcia będą prowadzone w atrakcyjny sposób łącząc wiedzę
                z geografii, fizyki, chemii, biologii; w ramach zajęć realizowane będą wycieczki regionalno-kulturoznawcze: m.in. warsztaty edukacyjne w Muzeum Archeologicznym w Wiślicy, wycieczka przyrodniczo geologiczna Bogucice-Grabowiec-Gacki, zwiedzanie skalnej ścieżki-Las Winiarski, wycieczka do Wieliczki, zoo w Krakowie, Muzeum Wsi Kieleckiej.

• ZAJĘCIACH MATEMATYCZNO – FIZYCZNYCH: (KL.4-6) celem zajęć będzie przybliżenie uczniom praktycznej wiedzy matematycznej jako sposobu radzenia sobie z rozwiązywaniem praktycznych problemów. W ramach zajęć będą prowadzone dwa konkursy z nagrodami(Mistrz Obliczeń liczbowych, Familiada matematyczna).

• ZAJĘCIACH Z ZAKRESU DORADZTWA ZAWODOWEGO: Celem zajęć z orientacji zawodowej
                w klasach 1-6 szkoły podstawowej jest wstępne zapoznanie uczniów z różnorodnością zawodów na rynku pracy, rozwijanie pozytywnej i proaktywnej postawy wobec pracy i edukacji oraz stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających poznawaniu i rozwijaniu zainteresowań oraz pasji. W ramach zajęć uczniowie wezmą udział w wycieczce do Centrum edukacyjnego przy lotnisku Balice w Krakowie.

• ZAJĘCIACH ZE SZTUKI UCZENIA SIĘ pn. DROGA DO SUKCESU – uczniowie zdobędą wiedzę
                i umiejętności na temat istoty funkcjonowania pamięci, metod zapamiętywania, własnego stylu nauki, czynników wpływających na skuteczne uczenie się, ćwiczeń w zakresie gimnastyki mózgu, czynników ułatwiających i utrudniających koncentrację uwagi, technik uczenia się, właściwego gospodarowania czasem, wyznaczanie sobie celów, radzenia sobie ze stresem, treningu pisania i czytania a także umiejętnego korzystania z informacji.

• Wycieczka uczniów kl. IV do Kielc

26.03.2024

W piątek 22 marca 2024 r. odbyła się wycieczka dzieci z kl. IV wraz z opiekunami do Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga w Kielcach.

Uczniowie zasiedli w lożach i jak prawdziwi melomani wysłuchali koncertu wielkiej orkiestry symfonicznej. Spotkanie w filharmonii było wspaniałą lekcją. Uczniowie mogli dowiedzieć się: Jak to się dzieje, że skrzypce i wiolonczele, które siedzą daleko od siebie, grają tak czysto i precyzyjnie? Jak brzmią same instrumenty dęte drewniane? Czy na instrumentach perkusyjnych można grać melodię a nie tylko rytm? Co wspólnego z instrumentami dętymi blaszanymi ma agent 007?. Uczniowie poznali skład orkiestry, a wsłuchując się w dźwięki instrumentów, odnajdywali skarby ukryte w ich wnętrzu, odkrywali tajemnice stylów muzycznych i kolory orkiestry symfonicznej, odpowiadali na pytania dotyczące wiedzy o instrumentach. Była to piękna uczta dla uszu, oraz chwile niezapomnianych wrażeń muzycznych.

Kolejnym punktem wycieczki był dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach. Uczniowie wraz z opiekunami, zostali zapoznani z bogatą historią tego miejsca, obejrzeli wystawę polskiego malarstwa, inspirowanego sztuką ludową. Dodatkowo uczestniczyli w warsztatach - ,,Muzealny stroik na Wielkanoc’’. Uczestnicy warsztatów zapoznali się z najważniejszymi zwyczajami związanymi ze Świętami Wielkanocnymi, a na koniec wykonali własny stroik wielkanocny.

W drodze powrotnej nie mogło zabraknąć wizyty w Mc Donaldzie, gdzie dzieci miały możliwość, złożenia zamówień w języku angielskim. Wszyscy świetnie sobie poradzili. To była udana wycieczka. Towarzyszyły jej: radość, dobry humor i pozytywne wrażenia.

• Dzień Kobiet w naszej szkole

10.03.2024

Każdego roku w dniu 8 marca obchodzimy Dzień Kobiet. Wbrew niektórym obiegowym opiniom nie jest to wymysł i relikt ideologii PRL.

W kulturze europejskiej Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony jest 8 marca, ale na przykład w Tunezji- dzień ten obchodzony jest 13 sierpnia.

Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Za początek tego święta uznaje się rok 1857, kiedy to pracujące w fabryce bawełny, kobiety zorganizowały strajk, domagając się krótszego dnia pracy oraz takiego samego wynagrodzenia, jakie otrzymywali mężczyźni. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych.

W ZPO w Szańcu z okazji Dnia Kobiet w bibliotece odbyły się warsztaty plastyczne dla  uczniów klasy VIII, podczas których wykonane zostały plakaty w formie kolażu oraz uroczysty apel na sali gimnastycznej. Uczniowie klasy VIII, VII, III i V pięknie zaprezentowali się w tańcu, recytacji i śpiewie.

8 marca to zawsze doskonała okazja, aby docenić wszystkie kobiety, Panie pracujące w naszej szkole, koleżanki, mamy, babcie, siostry i ciocie, za ich odwagę, poświęcenie i determinację w budowaniu lepszego jutra. Wszystkim Paniom składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, szczęścia, pomyślności oraz wielu powodów do radości i dumy.

Dorota Dulnik