• UPAMIĘTNIENIE 160. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO

30.03.2023

Powstanie Styczniowe to największy w XIX w. polski zryw narodowy. Za datę jego rozpoczęcia przyjmujemy 22 stycznia 1863 r., gdy Komitet Centralny Narodowy wydał Manifest powołujący Tymczasowy Rząd Narodowy. Powstanie pochłonęło kilkadziesiąt tysięcy ofiar i odcisnęło ogromne piętno na dążenia niepodległościowe kolejnych pokoleń Polaków.

Z tej okazji zaplanowaliśmy trzyetapowy projekt poświęcony Powstaniu. Jego głównym celem jest upamiętnienie  ważnych  wydarzeń, miejsc i postaci i historycznych.

1.10 marca 2023r. uczniowie klas VII-VIII wzięli udział online w konferencji naukowej Powstanie Styczniowe na Ponidziu - przebieg i skutki zorganizowanej przez Muzeum Regionalne w Pińczowie. Było to jedno z wydarzeń w ramach zadania Powstanie Styczniowe na Ponidziu - Pamięć i historia.

2.W dniu 18 marca 2023r. uczniowie z rodzicami uczestniczyli w uroczystościach i inscenizacji związanej ze 160. rocznicą bitwy pod Grochowiskami. Program uroczystości obejmował m.in. powitanie licznych gości, apel poległych, rekonstrukcję bitwy, poczęstunek grochówką wojskową. Uczniowie zapalili znicze na mogile Powstańców Styczniowych. W inscenizacji wzięły udział grupy rekonstrukcyjne z całej Polski. Odtwarzali formacje piechoty, kawalerii oraz artylerii, zarówno polskiej jak i rosyjskiej. Ozdobą całego widowiska były formacje powstańcze, m.in. pododdziały strzelców, kosynierów i oddział Żuawów Śmierci z Buska-Zdroju. Niesamowite historyczne widowisko zgromadziło setki widzów.

3.Kontynuacją obchodów 160 rocznicy Powstania Styczniowego  było przygotowanie i prezentacja plakatów związanych z powstaniem i bitwą pod Grochowiskami. Przygotowali je uczniowie klasy VII z ZPO . Na spotkanie zostali zaproszeni uczniowie klasy VI. Prezentacja miała miejsce  30 marca 2023. Uczniowie omawiali przygotowane plakaty, opowiadali o zdjęciach, obrazach, ważnych postaciach, przebiegu i skutkach Powstania. Uczennica przeczytała fragment wspomnień jednego z uczestników powstania, który walczył w oddziale Żuawów Śmierci. Następnie obie klasy obejrzały fragmenty rekonstrukcji bitwy pod Grochowiskami z 18 marca 2023. Na koniec wysłuchaliśmy wzruszającej pieśni powstańców styczniowych. Plakaty zostały powieszone w gablocie na piętrze. Zapraszamy do ich obejrzenia.

• Gminny Konkurs Historyczno-Literacki "Śladem historii i legend w naszej ojczyźnie"

26.03.2023

Już po raz piąty uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Konkursie Historyczno-Literackim "Śladem historii i legend w naszej ojczyźnie" organizowanym przez Zespół Placówek Oświatowych w Kołaczkowicach. W tym roku rywalizowali ze sobą uczniowie klas IV. Pytania konkursowe dotyczyły znajomości legend : Magdaleny Grądzkiej ”O Lechu , Czechu i Rusie”, „O Piaście”, Franciszka Rusaka „Legenda o powstaniu Buska”, Wandy Chotomskiej „Legenda o warszawskim Bazyliszku” oraz umiejętności pracy z osią czasu, tekstem źródłowym, mapą historyczną, materiałem ilustracyjnym. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie Filip Majka i Miłosz Majcher. Filip zajął III miejsce, a Miłosz otrzymał wyróżnienie. Gratulujemy!

• Witamy wiosnę

22.03.2023

W dniu 21 marca wybraliśmy się na poszukiwania wiosny do Buska-Zdroju. Wprawdzie trochę mżyło, ale nam to nie przeszkadziało w spacerze po zdrojowym parku. Przygody Asteriksa i Obeliksa w dalekich Chinach wprawiły wszystkich w jeszcze lepszy nastrój.

• Obchody Światowego Dnia Zespołu Downa

22.03.2023

21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Święto to zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.
              Niech ten dzień będzie świętem radosnym, a życie osób z zespołem Downa, barwne i szczęśliwe.

• Teatrzyk w przedszkolu

20.03.2023

14.03.2023r do naszego przedszkola zawitał po raz kolejny teatrzyk Skrzat z Krakowa. Nasze przedszkolaki miały ogromną przyjemność uczestnictwa w spektaklu teatralnym pod tytułem „ Baśń o złotych dukatach”. Opowiadał on o baśniowej przygodzie cukiernika Mikołaja, który z miłości do księżniczki wyruszył w podróż po magiczne, złote dukaty. Czy udało mu się pokonać wszystkie przeszkody? Kogo spotkał po drodze? Na te pytania nasze przedszkolaki znalazły odpowiedź w trakcie przedstawienia. Aktorzy chcieli przekazać dzieciom, że warto być dobrym, grzecznym i mieć dobre serce, ponieważ można pokonać wszystkie napotkane na swej drodze trudności i to im się udało.