• AKTUALNOŚCI

            • Wyjazd kl. I-III na spektakl pt.: „Dorotka po drugiej stronie tęczy"

              28.04.2023

              25  kwietnia 2023 roku uczniowie z klas I-III wraz z wychowawcami udali się do BSCK na proekologiczne przedstawienie edukacyjne pt. „Dorotka po drugiej stronie tęczy". Była to piękna opowieść o  przyjaźni, mądrości i odwadze.  Dzieci z zainteresowaniem śledziły przygody Dorotki i jej przyjaciół: Stracha na Wróble, Blaszanego Drwala i Tchórzliwego Lwa w drodze do baśniowej krainy czarnoksiężnika Oz. Bohaterowie podczas podróży zmierzyli się z różnymi przeciwnościami, dostrzegli także piękno przyrody i niebezpieczeństwa, które jej zagrażały. Przedstawienie to było pełne walorów wychowawczych, treści profilaktycznych oraz ekologicznych. Treści zawierały prawdy stare, ale okazuje się wciąż aktualne: dobro zawsze zwycięża, zawsze  warto wierzyć we własne siły, a przyjaźń pokona nawet największe przeciwności losu. Dzieci żywo reagowały i przeżywały to, co dzieje się na scenie. Zachwyciły je także kolorowe kostiumy, bajkowa scenografia, piękne piosenki i zaskakujące efekty świetlne.

            • Światowy Dzień Ziemi

              25.04.2023

              Światowy Dzień Ziemi stał się okazją do zorganizowania w ZPO w Szańcu warsztatów plastyczno- edukacyjnych.  Odbyły się one  20 kwietnia w sali czytelni. Wspólnie z Panią Marzeną Dybko przygotowałyśmy materiały plastyczne i  informacyjne dla uczniów klasy VII. Najpierw rozmawialiśmy na temat ekologii i działań, które mogą uratować naszą planetę przed zagładą, zniszczeniem świata roślin i zwierząt. Następnie uczniowie słuchali piosenek o tematyce ekologicznej i  jednocześnie wykonywali plakaty nawiązujące do głównego  tematu. Efektem są kolorowe i pomysłowe prace, które zdobią gablotę przed biblioteką. Zapraszamy wszystkich do obejrzenia i refleksji na temat przyszłości „ Błękitnej Planety”.

            • Sukcesy naszych uczniów w Gminnym Konkursie Recytatorskim

              25.04.2023

              Dnia 20 kwietnia odbył się XVIII "Mały" Gminny Konkurs Recytatorski "Zawsze niech będzie słońce, przyjaźń i pokój". Organizatorami tegorocznej edycji konkursu był Zespół Placówek Oświatowych w Dobrowodzie. Do konkursu mogli przystąpić uczniowie z kl. 0- III. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Maciej Grygiel z oddziału przedszkolnego z grupy "0", Wiktoria Czerwińska z kl. I oraz Laura Kosela z klasy III, z których możemy być bardzo dumni. Maciej zajął II miejsce w kategorii wiekowej 0- I klasy, i tym samym dostał się do etapu powiatowego,  a Laura została wyróżniona w kategorii wiekowej II- III klas. Warto podkreślić, że poziom konkursu był bardzo wyrównany. Uczestnicy włożyli wiele serca w przygotowanie się do niego, i z przyjemnością można było słuchać ich interpretacji znanych i mniej znanych wierszy. Gratulujemy uczestnikom konkursu! I życzymy kolejnych sukcesów!

            • Akcja Żonkile – pamiętamy o powstaniu w getcie warszawskim

              23.04.2023

              19 kwietnia 1943 roku, czyli 80 lat temu, wybuchło powstanie w getcie warszawskim. We współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN upamiętniliśmy tę rocznice. Uczniowie wzięli udział w lekcjach o tej tematyce. Podczas zajęć prezentowane były filmy Zdążyć przed Panem Bogiem” i „Muranów – Dzielnica Północna”. Tego dnia towarzyszyły nam wykonane z papieru żonkile, będące symbolem łączącej nas pamięci o powstaniu, jego bohaterkach oraz bohaterach.

              Dlaczego akcja "Żonkile"? Kwiaty te mają być symbolem pamięci, szacunku i nadziei. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.

            • Teatrzyk Trubadur i Nutka w górach

              20.04.2023

              19.04.2023r. nasze przedszkole odwiedził po raz kolejny krakowski Teatr Skrzat prezentując spektakl pt. „Trubadur i Nutka w górach”. Było to nie wątpliwie przedstawienie muzyczne. Dzieci z wielkim zaciekawieniem słuchały muzycznej opowieści o górach, która opowiadała o gwarze góralskiej. Przedszkolaki dowiedziały się co znaczą po góralsku słowa: dudki – pieniądze, gęśle – skrzypce, baciara – zabawa, wierch - szczyt oraz regle – piętro roślinności w górach. Najbardziej śmieszne było to, że harnaś to po góralsku „dyrektor zbójów”. Podczas przedstawienia przedszkolaki mogły także zaśpiewać znane przyśpiewki góralskie oraz wspólnie z aktorami zatańczyć taniec zbójnicki. Było mnóstwo śmiechu, a aktywny udział dzieci przyniósł im wiele radości. Dzieci miały okazję poznać góralską gwarę i nauczyły się kilku słów, a przede wszystkim dowiedziały się, że największe góry w Polsce to Tatry a miasto, które leży u ich podnóża to Zakopane. Na zakończenie przedstawienia aktorzy tradycyjnie otrzymali gromkie brawa od małych widzów. 

            • Udział uczniów klas VII i VIII w Dniach Otwartych Szkół Ponadpodstawowych Powiatu Buskiego

              16.04.2023

               

              W dniach 3-5kwietnia 2023r. w Szkołach Ponadpodstawowych w Busku-Zdrojuzostały zorganizowane Dni Otwarte, których głównym celemjest przedstawienie ofert edukacyjnych i promocja szkoły. Oferta  skierowana została  głównie do uczniów klas ośmych szkół podstawowych, gdyż już w najbliższym czasie to właśnie oni staną przed podjęciem jednej z najważniejszych decyzji życiowych jakim jest wybranie właściwej ścieżki edukacyjnej do wymarzonego zawodu. Aby ta decyzja była przemyślana, a wybór trafiony muszą oni rozwiać wiele towarzyszących im wątpliwości, dlatego też nie mogło na  Dniach Otwartych zabraknąć uczniów naszej szkoły. Korzystając z zaproszenia Zarządu Powiatu w Busku-Zdroju oraz Dyrekcji szkół w dniu 05.04.2023r. nasi uczniowie udali się na Dni Otwarte do 4 szkół:I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju, Zespołu Szkół Ponadpodstawowychim. Mikołaja Kopernika w Busku-Zdroju, Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju oraz Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Busku-Zdroju.

              Uczniowie mieli okazję poznać kierunki kształcenia, terminy i zasady rekrutacji do każdej ze szkół, mogli także osobiście porozmawiać z uczniami (często absolwentami naszej szkoły) i nauczycielami danej placówki. Mieli możliwość  poznania zasad funkcjonowania szkoły, bazy dydaktycznej , zaplecza technicznego oraz warunki pracy. Nasi uczniowie w szkołach, które odwiedzili zostali bardzo miło i sympatycznie przyjęci, oprowadzani przez uczniów lub nauczycieli placówki, zobaczyli niemal każdy najmniejszy zakątek szkoły, mogli zadawać pytania i zgromadzić niezbędne informacje, które ułatwiają podjęcie decyzji o wyborze dalszej drogi kształcenia. Mieli okazję sprawdzić jak wygląda dzień pracy placówki, jakie zajęcia dodatkowe odbywają się na terenie szkoły, mogli uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych szkoły, a także  spróbować swoich umiejętności w różnych zajęciach praktycznych przygotowujących do wykonywania danego zawodu m.in. geodety, hotelarza, logistyka, informatyka, mechanika i innych.

                  Mamy nadzieję, że odbyte spotkania pomogą naszym uczniom w wyborze kierunku, w którym powinni zmierzać planując swoją przyszłość edukacyjno–zawodową.


              JoannaChudzińska
              doradca edukacyjno-zawodowy

            • Konkurs plastyczny na „Najpiękniejszą pisankę”

              11.04.2023

              Aby  aktywnie przygotować się do Świąt Wielkanocnych, uczniowie klas I-III wzięli udział w konkursie plastycznym na „Najpiękniejszą pisankę”. Zadanie konkursowe polegało na samodzielnym przygotowaniu dowolną techniką jajka wielkanocnego – pisanki. Młodzi artyści wykonali wiele ciekawych, kreatywnych i oryginalnych pisanek.  

              Spośród wykonanych prac plastycznych, jury wybrało najładniejsze  pisanki.

              I miejsce zajęli -  Amelia Zwolska i Marcel Rokosz,

              II miejsce – Mikołaj Majka i Kuba Rokosz,

              III miejsce – Lena Kokot i Błażej Prędki.

               Wyróżnienia otrzymali – Gabriela Ćwiertnia, Julia Graca, Jakub Wenda,  Antonina Sabara i Wiktoria Majcher.

              Serdecznie gratulujemy i dziękujemy uczniom biorącym udział w konkursie. Zapraszamy do oglądania pisanek na  pokonkursową wystawę  prac uczestników.

               

               

            • „Easter postcards to  Friends”

              11.04.2023

              Spieszymy z informacją, iż nasza szkoła wzięła udział w wymianie anglojęzycznych kartek Wielkanocnych, wykonanych przez uczniów różnych placówek oświatowych na terenie gminy Busko Zdrój zorganizowanej przez PSP nr 1 w Busku Zdroju.  Uczniowie samodzielnie wykonali kartkę okolicznościową, napisali wierszyki lub życzenia świąteczne do swoich rówieśników. W zamian otrzymali  kartki z życzeniami od kolegów i koleżanek biorących udział w projekcie. Spośród wykonanych kartek przez uczniów naszej szkoły, jury wybrało najładniejszą kartkę. Zwycięzcą została Roksana Mrożek, uczennica klasy V. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy uczniom biorącym udział w projekcie oraz życzymy wszystkim

              HAPPY EASTER!!!

            • Nasi Uczniowie w drugim etapie Ogólnopolskiej Olimpiady Antysmogowej!

              04.04.2023

              Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa skierowana jest do wszystkich uczniów klas 7–8 szkół podstawowych zainteresowanych tematyką ekologiczną. Zadaniem uczestników w każdym z trzech etapów konkursu jest udzielenie poprawnych odpowiedzi na pytania z zakresu wiedzy o powietrzu i zmianach klimatu.

              Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa znalazła się w wykazach konkursów wiedzy 14 kuratoriów. Dzięki temu laureaci olimpiady oprócz nagród rzeczowych będą mogli otrzymać 3 cenne punkty w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

              4 uczennice naszej szkoły (Amelia, Zuzanna, Julia i Natalia) dostały się do etapu II Olimpiady! Życzymy powodzenia w dalszej rywalizacji.

            • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

              04.04.2023

              Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Głównym celem obchodów święta jest przeciwstawienie się dyskryminacji oraz stereotypom dotyczących osób dotkniętych autyzmem. Czasami używana jest także nazwa Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu.


              Według danych, w Polsce bezpośredni problem autyzmu dotyczy około 30 tysięcy osób, a także ich najbliższych. Specjaliści uważają, że obecnie co setne dziecko rodzi się
              z zaburzeniami autystycznymi. Autyzm nie wiąże się
              z upośledzeniem umysłowym, a wręcz przeciwnie, osoby te mają przeciętną lub ponad przeciętną inteligencję.

              Autyzm jest zjawiskiem niezwykle złożonym i trudnym do jednoznacznego zdefiniowania. Dokładne przyczyny autyzmu nie zostały jeszcze poznane, jednak coraz częściej zostają wyodrębnione czynniki ryzyka wystąpienia choroby.

              Osoby autystyczne w inny sposób odbierają dźwięk, światło, obrazy, smak, zapach, ból czy dotyk. Tworzą swój wewnętrzny świat, często odmienny od rzeczywistego. Osoby z autyzmem mają problemy z wyrażaniem emocji i budowaniem więzi między najbliższymi. Problemy z komunikacją prowadzą do niezrozumienia i osamotnienia psychicznego.
              W społeczeństwie panują także krzywdzące stereotypy, które sprawiają, że osoby autystyczne napotykają wiele problemów w codziennym życiu. Odpowiednia wiedza dotycząca autyzmu zmienia świadomość społeczeństwa wobec osób z autyzmem. Dlatego w trakcie Światowego Dnia Świadomości Autyzmu organizowane są wydarzenia integrujące osoby zdrowe
              i autystyczne.

               

            • Sukces naszych uczniów w finale InstaLogika!!!!

              02.04.2023

              18 marca 2023r. odbył się III - finałowy etap IV edycji ogólnopolskiego Konkursu Matematyczno-Informatycznego InstaLogik dla uczniów klas 4-8 SP. Od 1 kwietnia znamy wyniki i … mamy powody do radości, ponieważ Szymon i Kuba, którzy dotarli do finału, spisali się w nim bardzo dobrze. W finale wzięło udział 2561 uczniów z całej Polski!

              Szymon Klepacz

              został finalistą na szczeblu ogólnopolskim w kategorii kl. 6. Uzyskał też najlepszy wynik w powiecie buskim.

              Jakub Kozioł

              - uczestnik III Etapu w kategorii kl. 7 uzyskał drugi wynik w powiecie buskim.

               

              To wielki sukces naszych uczniów. Serdeczne gratulacje Chłopaki!!! Jesteśmy dumni.

              Dziękujemy raz jeszcze wszystkim 11 uczniom naszej szkoły, którzy przystąpili do konkursu.

              Więcej informacji o konkursie:

              Konkurs organizowany jest przez Placówkę Edukacji Informatyczno-Matematycznej InstaKod oraz Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie, publiczną placówkę doskonalenia nauczycieli. Konkurs uzyskał patronat honorowy Ministra Edukacji i Nauki. Honorowym Patronem Konkursu jest także Wydział Matematyki Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Partnerem Konkursu jest Olimpiada Informatyczna Juniorów.

              AR

          • Nagłówek

          • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

            Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

          • Nagłówek

          • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

            Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

      • Kontakty

        • Zespół Placówek Oświatowych w Szańcu Publiczna Szkoła Podstawowa i Publiczne Przedszkole im. Jana Olrycha Szanieckiego w Szańcu
        • (041) 3761327 lub (041) 2605750 Numery: 0412605750 - Sekretariat 0412605751 - Dyrektor 0412605752 - Pokój Nauczycielski 0412605753 - Kuchnia 0412605754 - Księgowość/Intendent 0412605755 - Przedszkole 0412605756 - Kadry
        • ul. Szkolna 10 28-100   Szaniec Dyrektor: mgr Grzegorz Załęcki Dyżury pielęgniarki szkolnej: Wtorek 7.30 - 15.00 Psycholog: Środa 8.30 - 13.30 Piątek 8.30 - 12.00 Sekretariat czynny: od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00 - 14.00 Poland
      • Logowanie