O Galowie
Galów
Nazwa wsi zapisywana była jako: Gdów (1229), Galyow (1470-1480). Pochodzić ma od nazwy osobowej Gal . O starym miejscowym osadnictwie świadczą znaleziska archeologiczne . Wieś po raz pierwszy wzmiankowana jest w 1229 r. jako położona w zasięgu parafii w Szańcu .
Następna wzmianka o niej pojawia się w związku z naturalnym synem króla Kazimierza Wielkiego i Cudki, Pełką (Piotrem), piszącym się z Gołczy i Bydlina, około 1339 r. . Żonaty był on z Hanką, z którą miał dwóch synów – Niemierzę i Pełkę, to którzy z kolei w 1388 zastawili swe dobra: Bydlin, Domanowice, Galów i Załęże . Niemierza – syn ręcząc za matkę i brata w 1379 r. sprzedał część Żandziana, a w 1388 r. dokonał podziału majątkowego w ten sposób, że brat jego Pełka otrzymał Bydlin a sam pozostał w Galowie i na Tarnowcu. Miał on dwóch synów: Pełkę i Niemierzę piszących się z Galowa i Tarnowca, występujących w dokumentach w latach 1417-1420 . W też mniej więcej czasie pojawia się Jan z Galowa, zwany Kruszyna, zapewne syn któreś z braci. W 1438 r. podpisał on konfederację korczyńską, a Jan Długosz napisał o nim, że obejmował w posiadanie Po-dole dla Królestwa Polskiego, a pisał się z Galowa i Tarnowca; swoją córkę Katarzynę w 1454 r. wydał za Rafała Gołuchowskiego .
W opisie Jana Długosza (1470-1480) wieś Galyow, leżąca w parafii szaniec-kiej, należy do Kruszyny herbu Mądrostki, w której są wymienione łany kmiece, karczmy, zagrody, folwark (praedium unum militare), z czego dziesięcinę snopową i konopna oddawano kościołowi w Szańcu .
Nie znamy dokładnie dalszych losów tak rodziny Galowskich jak i samej wsi Galów. W XVI w. występują przedstawiciele tej rodziny jako dziedzice wsi – w 1508 r. Jan Galowski, w 1579 r. dział trzymał Krzysztof Czarnkowski herbu Półkozic, a w 1582 r. w tej roli wymienieni zostali: Marcin, Jan, Stanisław, Mikołaj, Anna, Zofia, dzieci Benedykta Galowskiego . W 1661 r. wchodziła w skład dóbr szanieckich jako wieś z folwarkiem, należących do Ordynacji Myszkowskich.
Na marginesie Mapie Galicji Zachodniej (1804) wieś oszacowana na trzydzieści dwa domy, szesnastu mężczyzn i cztery konie. Zespół dworski zaznaczony został we wschodniej części wsi, przy drodze z Galowa do Kamedułów. Widoczny jest prostokątny budynek otoczony kilkoma mniejszymi budowlami. Zespół folwarczny zlokalizowany został w części północno-wschodniej, jako grupa obiektów zgrupowanych w czworoboki – w tym właśnie miejscu lokalizuje dwór mapa austriacka z 1914 roku. W połowie XIX w. stały tu tylko dworskie zabudowania gospodarcze . Osada wchodziła w skład margrabstwa pińczowskiego. W 1881 r. wieś i folwark miał rozległości 1074 morgi, z czego grunta orne zajmowały 353, las 542; budynków murowanych było 3, drewnianych 8. Wieś Galów miała 56 osadników i 384 morgi rozległości .
W chwili obecnej - z dworu Galowskich nic nie pozostało…