- Sponsorzy
- Dla naszych rodziców - Jak pomóc dziecku w nauce
- Rada Rodziców w Szańcu 2023/2024
- Jan Olrych Szaniecki
- Patron
- Dostępność nauczycieli
- Numer rachunku do wpłat
- Porady dla naszych rodziców
- Kiermasz ciast 2023 grudzień
- Klauzula informacyjna dla rodziców/prawnych opiekunów uczniów
- DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
- EKO(R)EWOLUCJE
- Ochrona Danych Osobowych
- Świetlica szkolna
Dla naszych rodziców - Jak pomóc dziecku w nauce
Dobre rady dla rodziców!
Jak pomóc dziecku w nauce?
Interesuj się tym, co jest dla dziecka ważne,
czego się uczy w szkole.
-
Nigdy nie wykonuj pracy domowej za dziecko.
-
Pozwól, aby Twój uczeń był samodzielny, wspomagaj nie wyręczaj.
-
Pozwól, aby dziecko samo odrabiało lekcje, czuwaj dyskretnie.
-
Zaplanuj z dzieckiem czas odrabiania lekcji i bądź konsekwentny w jego przestrzeganiu.
-
Wyznacz stałe miejsce pracy dziecka w domu.
-
Zadbaj o ciszę.
„Dzieci są dla nas jednocześnie niezwykle fascynujące i ważne- mamy więc dwa wystarczające dobre powody, by chcieć dowiedzieć się o nich jak najwięcej. Fascynujące są między innymi dlatego, że przypominają dorosłych, a mimo to różnią się od nich. Z jednej strony posiadają możliwość wykształcenia pełnego zakresu zdolności ludzkich, tak bardzo cenionych w życiu dorosłych. Z drugiej zaś jednak strony, posiadają odpowiednie dla każdego przedziału wiekowego, właściwe sobie zdolności i potrzeby, które należy uznać, uszanować i zaspokoić…Dzieci są dla nas ważne również dlatego, że przyszłość społeczeństwa zależy od tego, jak je wychowamy i wykształcimy następne pokolenia…”
Rudolph Schaffer
Uniwersity of Sttathclyde
Glasgow, Szkocja
Z: Rudolph Schaffer, Psychologia dziecka, PWN,Warszawa 2009
JAK MOTYWOWAĆ DZIECKO
DO NAUKI?
Rozwój zainteresowania nauką i motywacją do spełniania obowiązków szkolnych zależy głównie od zainteresowania się rodziców tym, co dziecko robi w szkole. Jeśli rodzice będą pytać co ciekawego robiono w szkole, podziwiać zapisy w zeszycie, prosić
aby przeczytało fragment, którego się nauczyło- a to wszystko będzie poparte pochwałami- wtedy uczeń będzie czuł satysfakcję z własnych osiągnięć i chętniej będzie pogłębiał wiedzę.
Organizacja czasu
wolnego dziecka
Bez pomocy rodziców we właściwym zaplanowaniu i zorganizowaniu dnia, dziecko szybko się zniechęci, gdyż nie poradzi sobie z organizacją czasu. Zacznie mu się wydawać, że nauka zajmuje mu cały dzień, i traci możliwość do zabawy. Rodzice powinni zwrócić uwagę na racjonalny podział czasu, którego największą część należy przeznaczyć na odrabianie lekcji i naukę, następną na zajęcia domowe i wreszcie na inne zajęcia dowolne, związane z zainteresowaniami dziecka. Oczywiście bardzo ważny jest czas, który uczeń powinien poświęcić wypoczynkowi po pracy w szkole. Dziecko powinno mieć zapewniony skromny chociaż, ale stały kącik dla swojej pracy. Należy od początku przyzwyczaić dziecko do uczenia się w pewnych, stałych godzinach, w czasie gdy w mieszkaniu panuje spokój i cisza. Nie należy prowadzić z dzieckiem w czasie odrabiania lekcji rozmów, które odrywają je od nauki, wydając co chwilę różne polecenia do wykonania. Dziecko nie powinno odrabiać lekcji słuchając radia, oglądając telewizję, lub przebywać w pomieszczeniu, w którym inni to robią. Sytuacja taka sprawia, że dziecko nie potrafi skupić uwagi na słowach. Dzieci często korzystają w swojej pracy z pomocy komputera. Komputer jest bardzo przydatną do nauki zdobyczą techniki. Jednak niekontrolowana zabawa dzieci komputerem może mieć wręcz przeciwny skutek- uniemożliwić myślenie na poziomie abstrakcyjnym, może być „złodziejem czasu”, gdyż dziecko, zajęte ciekawą grą, nie zdąży odrobić zadania domowego, przeczytać lektury. To samo dotyczy częstego oglądania telewizji.
Nie ulega wątpliwości, że uczniom mniej zdolnym należy pomóc, ale to nie znaczy, że należy mu szkodzić przez codzienne odrabianie za niego zadań domowych. Pomoc ze strony rodziców musi być właściwa i przemyślana, nie może to być wyręczanie dzieci z ich obowiązków. Chcąc pomóc dziecku, rodzice powinni zwrócić jego uwagę na rzeczy, których nie zauważyło, pomóc w rozwikłaniu problemu, naprowadzić ale nie robić za dziecko.
Podsumowując, aby pomóc dziecku w nauce, należy przestrzegać następujących zasad:
-
Dziecko powinno wykonywać zadania domowe codziennie o tym samym czasie, po obiedzie i odpoczynku;
-
Wykonywanie zadań domowych powinno odbywać się stale w tym samym miejscu, w ciszy i spokoju;
-
Przed przystąpieniem do wykonywania zadania dziecko powinno uporządkować
swoje miejsce pracy i przygotować potrzebne pomoce i przybory;
-
Dziecko powinno najpierw wykonywać zadania trudniejsze a potem pozostałe;
-
Podczas wykonywanej pracy nie należy odrywać dziecka od niej, rozmawiać z nim na inne tematy, wydawać poleceń;
-
Dziecko powinno po każdych 45 minutach pracy robić 5-10 minutowe przerwy;
-
Nie należy robić zadania za dziecko tylko z dzieckiem;
-
Po wykonaniu każdego zadania, wymagającego od dziecka wysiłku, należy je pochwalić
-
Należy wytworzyć w domu odpowiednią atmosferę poszanowania nauki i wykształcenia.
Oto kilka refleksji na temat, jak rodzice
mogą pomóc dziecku w nauce.
Interesuj się postępami dziecka.
Sama obecność rodziców na zebraniu w szkole jest dla dziecka bardzo istotna. Świadczy bowiem o zainteresowaniu problemami syna, czy córki, o tym, że są dla rodziców ważni. Jednak równie ważne jest zachowanie ojca, czy matki po przyjściu do domu i sposób przekazania informacji o zebraniu. Dziecko oczekując na powrót rodzica z wywiadówki przeżywa duży stres i to nie tylko to, które ma cos na sumieniu. Po powrocie do domu spróbujmy:
-
powstrzymać emocje. Przekraczając próg domu nie krzyczmy np. „koniec z telewizją dopóki nie poprawisz ocen” itp.;
-
znajdźmy czas na rozmowę;
-
nie zaczynajmy od informacji negatywnych;
-
mówmy o swoich odczuciach. Np. miło mi było, gdy pani Cię pochwaliła lub zmartwiło mnie Twoje zachowanie w szkole;
-
gdy są problemy- wspólnie ustalmy ich rozwiązanie.
Wspieraj, ale nie wyręczaj.
Rodzice nie muszą na nowo uczyć się tego, co dziecko w szkole. Naukę pozostawmy dzieciom. Rodzice maja dziecko wspierać. Częstym problemem jest odrabianie pracy domowej. Rodzice często za bardzo się angażują. Myślą, że w ten sposób pomagają dziecku, ale brną w ślepą uliczkę, bo dzieciom coraz mniej zależy na odrabianiu lekcji. Pomagając dziecku w odrabianiu zadań domowych nie należy wyręczać dziecka. Należy wdrażać go do samodzielnej pracy. W procesie uczenia się ważną rolę odgrywa samokontrola wykonanej pracy. Chodzi w niej o to, aby dziecko samo odkryło swoje błędy i samo je poprawiło. Należy dziecko przyzwyczajać do podejmowania wysiłku, do pokonywania trudności, wtedy uwierzy we własne możliwości. Więcej pomagamy jedynie dziecku mniej zdolnemu, którego rozwój umysłowy jest nieco słabszy (stwierdzona przez psychologa inteligencja poniżej normy), a także dziecku które nie rozwija się harmonijnie.
Mądrze motywuj
W procesie szkolnego uczenia się motywacja odgrywa dużą rolę. Jest siłą pobudzająca do nauki, zdobywania wiedzy, rozszerzania zainteresowań. Od kar lepsze są nagrody, ale stosowanie ich musi być ostrożne. Złotym środkiem jest drobna nagroda, np. w postaci uznania rodziców, pochwały. Dziecko będzie miało poczucie, że rodzice interesują się jego życiem. Chwaląc dziecko stosujmy tak zwana pochwałę opisowa tzn. nie mówmy wprost: jesteś grzeczny, jesteś mądry, bo taka pochwała wprawia w zakłopotanie. Spowodujmy, by dziecko tak samo pomyślało o sobie mówiąc, co widzimy, co czujemy.
Doceniaj osiągnięcia dziecka
Warto rozróżnić tu dwa pojęcia: osiągnięcia a stopnie. Często pytamy dziecko po powrocie do domu: „co dziś dostałeś”, a powinniśmy zapytać: „czego się dziś nauczyłeś”. O ile łatwo jest doceniać osiągnięcia dziecka, które otrzymuje dobre stopnie, to gorzej jest z dzieckiem, które ma kłopoty w nauce. Na początku warto się zastanowić, czy niepowodzenia w nauce nie są objawem jakiejś przyczyny. Jest różnica miedzy dzieckiem, które nie chce się uczyć, a takim, które uczy się wolno i nie jest w stanie zrobić tego, co się od niego wymaga. W rozpoznaniu problemu może pomóc rozmowa z wychowawca, czy pedagogiem szkolnym, a także badanie w Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej. Gdy rozpoznamy naturę trudności, wspólnie zastanówmy się nad rozwiązaniem problemu.
Nie pozwól dziecku, by źle mówiło o sobie
Często mamy okazje słyszeć, że dziecko źle mówi o sobie: „jestem głupi”, „nie dam rady”, „i tak mi się nie uda”. Są to głosy, które są wrogami sukcesu. Zastanówmy się skąd się to bierze. Czasem nieświadomie nadajemy dziecku etykietkę i tak o nim myślimy: „ten jest zdolny, ten powolny, ten zapominalski”. Sprawiamy, że dziecko tak zaczyna myśleć o sobie. A przecież każde dziecko może być postrzegane jako osoba o wielorakich cechach: raz nieśmiała, raz hałaśliwa, raz powolna i zamyślona, a raz szybka i zdecydowana,
Buduj w dziecku poczucie własne wartości
Dziecko będzie pozytywnie myślało o sobie, gdy będzie miało poczucie własnej wartości. Zadaniem rodziców jest pomóc znaleźć swoje silne strony i nauczyć dzieci wykorzystywać je do zdobycia całej satysfakcji, jaka mogą przynieść. Nazywane jest to procesem kompensacji i oznacza równoważenie słabości poprzez maksymalne wykorzystanie swoich silnych stron. Rola rodziców jest pomóc wykształcić w dziecku energię i inicjatywę by zrekompensować poczucie niskie wartości, by znaleźć sposób zrównoważenia swojej słabości, by dziecko myślało: „może nie jestem najlepszym uczniem w klasie, ale najlepiej śpiewam, czy gram w piłkę”. Jest to szczególnie ważne w okresie dojrzewania, bo wówczas często jedynym źródłem poczucia własnej wartości jest akceptacja grupy rówieśniczej. Wiara we własne możliwości może zaprowadzić na sam szczyt, a jej brak powoduje utratę mnóstwa fantastycznych okazji do nauki, zabawy, poznania ciekawych ludzi.
Kiedy dziecko nie powinno odrabiać zadań domowych?
-
Od razu po zakończeniu lekcji w szkole, ponieważ dziecko ma prawo czuć się zmęczone. Czasami wystarczy pół godziny lub godzina wytchnienia.
-
Bezpośrednio po obfitym posiłku, zwłaszcza głównym tj. obiedzie, kolacji – ponieważ organizm nastawiony jest na trawienie.
-
Późnym wieczorem, po godzinie 20 – 21.
Od którego przedmiotu zaczynać odrabianie lekcji?
Wybór uzależniony jest od uzdolnień i zainteresowań dziecka oraz od jego właściwości psychicznych. Dzieci pracujące szybko i energicznie, ale łatwo męczące się od przedmiotu najtrudniejszego dla niego na koniec niech zostawi łatwe. Dziecko które ma trudności z zabraniem się do pracy powinno zaczynać od przedmiotu, który lubi lub zadania łatwego, po to aby nie zniechęciło się od razu do lekcji.
Pedagodzy ;-)
-