• AKTUALNOŚCI

            • Warsztaty kulinarne w przedszkolu

              24.03.2017

              Warsztaty kulinarne w przedszkolu!!!

              W dniu 20 marca 2017r.w naszym przedszkolu odbyły się kolejne warsztaty kulinarne  realizowane  w ramach programu edukacyjnego „Zdrowo się odżywiamy i o dobrą formę dbamy”. Tym razem były to wiosenne kanapki. Zajęcia kulinarne wiosną, to sama przyjemność! Świeże warzywa: sałata,  rzodkiewki, pomidory  i ogórki to doskonałe produkty, które świetnie smakują i mają mnóstwo witamin.

               Przedszkolaki podjęły wielkie wyzwanie – same miały przygotować dla siebie smaczne, a zarazem zdrowe kanapeczki. Każde dziecko przyniosło do przedszkola potrzebne produkty. Na początku zajęć przedszkolaki przypomniały sobie zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas posługiwania się nożem. Następnie wszyscy starannie  umyli ręce, założyli fartuszki, przygotowali swoje stanowiska pracy i ochoczo zabrali się do robienia kanapek. Dzieci samodzielnie smarowały pieczywo masłem, kroiły warzywa i układały na kromkach wybrane przez siebie produkty. Kanapki wyszły smaczne i bardzo kolorowe. Wszystkie przygotowane przez dzieci kanapeczki zostały zjedzone z wielkim apetytem. Nawet  największe niejadki zjadły swoją porcję w całości.


              Dzięki zajęciom kulinarnym dzieci poznały korzyści wynikające ze spożywania zdrowych kanapek, dowiedziały się jak ważna jest zbilansowana dieta, bogata w produkty zbożowe i różnorodne  warzywa. Podczas robienia kanapek kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę.

            • I Dzień Wiosny

              22.03.2017

              I DZIEŃ WIOSNY

              Wiosna to najpiękniejsza pora roku i dlatego  Pierwszy Dzień Wiosny jest bardzo radosny i wyczekiwany przez naszych uczniów. Jak co roku w naszej szkole odbyły się konkursy „VI Konkurs Mam Talent na Wiosnę” oraz „VI Konkurs Piosenki Angielskiej”. Cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem. Razem wystąpiło 50 uczniów. Uczestnicy śpiewali piosenki po polsku i po angielsku, niektórzy nawet układali kostkę Rubika. W przerwie pomiędzy konkursami wystąpili uczniowie klas V i VI, którzy zaprezentowali przedstawienie w języku angielskim pt. „ Cinderella”. Odbył się również konkurs  na „Najpiękniejszą Marzannę”. Punktem kulminacyjnym było wspólne wyjście na plac szkolny, aby pożegnać zimę i powitać wiosnę. Dzieci  radosnymi okrzykami przywoływały wiosnę, a żegnały zimę. Pogoda i humory dopisywały wszystkim do końca imprezy.

              B. Puszyńska, T. Szczerba, W Wach.

              Foto w albumie

          • UWAGA RODZICE!!!
            • UWAGA RODZICE!!!

              21.03.2017

              UWAGA RODZICE!

              Do Polski trafiła bardzo niebezpieczna gra, czyli Niebieski Wieloryb. Gra polega na wykonywaniu coraz trudniejszych wyzwań, które są wyznaczane przez mentora. Ostatnim z nich jest odebranie sobie życia.

              Niebieski Wieloryb to gra, która swoją popularność zyskała w rosyjskiej sieci społecznościowej VKontakte. Zadania polegają głównie na spełnianiu bardzo wyszukanych i drastycznych poleceń mentora - np. zerwania znajomości ze swoimi przyjaciółmi, obrażenie innych, a w skrajnych przypadkach - pocięcie sobie skóry. Ostatnim, pięćdziesiątym zadaniem jest odebranie sobie życia. Częściowy obraz problemu możemy obejrzeć na filmie: https://www.youtube.com/watch?v=1KUQ14p9Zto

              Szkolni psycholodzy przestrzegają jednak rodziców: „Dorośli powinni wyjaśnić jakie zagrożenia wiążą się z nią. Bo dziś już wszyscy wiedzą o istnieniu niebieskiego wieloryba. Ukrywanie tego tematu, czy zbagatelizowanie nie ma sensu. Dzieci i młodzież trzeba przestrzec przed konsekwencjami tej gry. Trzeba je uczulić na to, żeby nie traktowały takich rzeczy poważnie. Młodzi ludzie powinni mieć też świadomość, że zawsze, kiedy coś je trapi mogą zgłosić się do swoich opiekunów.”

              Na szczęście internauci idą z pomocą zagubionym nastolatkom, którzy wpadli w siła śmiertelnej gry. Powstało już przeciwieństwo Niebieskiego Wieloryba, czyli Różowa Panda. Tu również trzeba wykonać 50 zadań, ale są one jak najbardziej pozytywne np. powiedz obcemu miłe słowo.

              Źródło: http://www.se.pl/wiadomosci/polska/niebieski-wieloryb-niebezpieczna-gra-w-polskiej-szkole_966006.html

          • II miejsca naszych drużyn !
            • II miejsca naszych drużyn !

              17.03.2017

              II miejsce dziewczyn i II miejsce chłopców w zawodach o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój szkół wiejskich  - Kołaczkowice 2017

              A było tak: „Chłopcy”

              SP Kołaczkowice- SP Szaniec 1:1

              SP Szaniec – SP Zbludowice 3:0

              SP Siesławice – SP Szaniec 0:4  - półfinał

              SP Szaniec – SP Dobrowoda 1:2 – finał

               

              „Dziewczyny”

              SP Dobrowoda - SP Szaniec 0:4

              SP Szaniec – SP Słabkowice 4:0

              SP Kołaczkowice – SP Szaniec 1:0 

              SP Szaniec – SP Siesławice 1:1

               

              Gratulacje dla naszych drużyn!

          • ,, O Prosiaczku Brudasku”.
            • ,, O Prosiaczku Brudasku”.

              17.03.2017

              16 marca gościliśmy w naszym przedszkolu Teatr Skrzat z pouczającą bajką pt.:,, O Prosiaczku Brudasku”. Bohaterami bajki byli: tytułowy prosiaczek Brudasek, który nie dbał o czystość i higienę, jego przyjaciele oraz zły wilk. Prosiaczek zwany Brudaskiem lubił chipsy, colę i cukierki, wszystko, co jadł było na dodatek umazane w błotku. Prosiaczek troszeczkę narozrabiał na wiejskim podwórku: Królikowi wrzucił marchewkę do błota, Trzmielowi umazał błotem skrzydełka, strasznie był tym wszystkim znudzony. Pewnego dnia wybrał się do lasu, gdzie spotkał wilka, który chciał go zjeść, ale z opresji wybawił go piesek Burek. Przygoda Prosiaczka ukazała dzieciom, że należy dbać o higienę, zdrowo się odżywiać i oczywiście dbać o czystość w najbliższym otoczeniu. W czasie swojej podróży Prosiaczek spotykał zwierzęta, które przypominały mu zasady dobrego wychowania. Dzięki pomocy przyjaciół Prosiaczek został zmobilizowany do utrzymywania czystości oraz higieny osobistej. Dzieci poznały konsekwencje niezdrowego i niehigienicznego trybu życia oraz oceniały zachowania służące i zagrażające zdrowiu, utrwalały wiedzę o właściwym sposobie odżywiania. Przedszkolakom bardzo podobała się bajka, a to dzięki aktorom, którzy prezentowali pouczające i wesołe piosenki oraz włączali dzieci do przeżywania przedstawienia poprzez ruch i dialog. Na koniec przedstawienia przedszkolaki nagrodziły aktorów gromkimi brawami.   

              Zdjęcia w albumie

            • Sukcesy naszych uczniów

              17.03.2017

              Sukcesy uczniów kl. IIIa w Ogólnopolskim Konkursie

              „Stypendiada Wczesnoszkolna”

              W grudniu 2016 r. uczniowie klasy IIIa naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie „Stypendiada Wczesnoszkolna”, którego organizatorem była  Firma Edukacyjna „Orzeł”. Rywalizacja obejmowała cztery kategorie konkursowe:

              • Konkurs czytelniczy „Abecadło”
              • Konkurs ortograficzny „Ortografek”
              • Konkurs matematyczny „Plusik”
              • Konkurs plastyczny „Plastuś”

              Wszyscy uczestnicy konkursów musieli wykazać się dużą wiedzą i umiejętnościami. Na wyniki czekaliśmy aż do marca 2017r. Chociaż w „Stypendiadzie Wczesnoszkolnej” brało udział tysiące uczniów z całej Polski, to okazało się, że wśród laureatów
              i finalistów są uczniowie kl. IIIa naszej placówki.

               

              Oto ich wyniki:

              • Krzysztof Mołas – III miejsce w konkursie ortograficznym „Ortografek”. 

              (48 p. na 50 p. możliwych). 

              Matylda Kobos – wyróżnienie w konkursie ortograficznym „Ortografek”.  

              (47 p. na 50 p. możliwych). 

              • Alicja Koruba   – wyróżnienie w konkursie czytelniczym „Abecadło”.
              • (47 p. na 50 p. możliwych).
              • Krzysztof Mołas – wyróżnienie w konkursie matematycznym „Plusik”.
              • (47 p. na 50 p. możliwych).

               

              W „Stypendiadzie” wzięły również udział: Marta Kuta, Kinga Wnuk, Patrycja Zardzewiała, Oliwia Kasza, Wiktoria Włusek.

              Laureat i finalistki „Stypendiady” zostaną obdarowani na forum szkoły medalami, dyplomami i nagrodami, a pozostali uczestnicy otrzymają dyplomy.

              Laureatom, finalistom i pozostałym uczestnikom konkursów gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

                                                                                                                                     

                                                                                                                                   Zofia Świercz

            • Występ Szkoły Muzycznej I stopnia

              14.03.2017

              Szkoła muzyczna I stopnia im. Krzysztofa Pendereckiego w Busku Zdroju istnieje już 4 lata.

              9 III br. uczniowie szkoły odwiedzili Z.P.O w Szańcu z koncertem. Na sali gimnastycznej  zgromadzili się  wszyscy uczniowie i przedszkolaki. Dyrektor, pani Anna Sikora w ramach promocji szkoły  muzycznej, a także w celu zaszczepienia w naszych  dzieciach zainteresowania muzyką i grą na różnych instrumentach, zaprosiła nas na  prawdziwą ucztę muzyczną. Młodzi muzycy prezentowali brzmienie różnych instrumentów: fletów, klarnetów, trąbki, perkusji i innych. Wykonali kilkanaście znanych i mniej znanych utworów. Spotkanie urozmaicone było konkursami i oczywiście nagrodami. Brawa wyraziły nasze zadowolenie. Z wielką ochotą pragniemy wkrótce powtórzyć takie spotkanie. Zapraszamy do Szańca.

            • Cała Polska czyta ... Koło Gospodyń Wiejskich

              14.03.2017

              Dnia 9 marca 2017 roku  w związku z obchodzonym dzień wcześniej Świętem Kobiet , oraz w ramach ogólnopolskiej akcji „ Cała Polska czyta dzieciom” do przedszkola zostały zaproszone przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich z Szańca. Celem tego wyjątkowego spotkania, poza propagowaniem idei głośnego czytania dzieciom i  budzeniem szacunku wobec kobiet,  było również budowanie więzi międzypokoleniowej oraz promowanie lokalnej organizacji społecznej  poprzez wspólne, aktywne i twórcze spędzanie czasu.

              Tego dnia swoją obecnością zaszczyciły nas pani Anna Cieplińska – pracownica Wiejskiego Domu Kultury  i pani Justyna Klamka – mama naszego przedszkolaka. Zaproszone panie przybyły w charakterystycznych, barwnych strojach, które zazwyczaj noszą na różnego rodzaju imprezach okolicznościowych. Na początku spotkania gospodynie zaprezentowały przedszkolakom elementy swojego stroju, a także przybliżyły działalność Koła Gospodyń Wiejskich. Podkreśliły, że rolą tej organizacji  jest kultywowanie i pielęgnowanie tradycji wiejskich oraz zjednoczenie mieszkańców wsi.

               Następnie panie głośno i z piękną intonacją przeczytały dzieciom najsłynniejsze bajki z różnych stron  świata.  Pani Ania przeczytała bajkę pt.: „Pastuszek kłamczuszek”, negującą kłamstwo i ukazującą jego konsekwencje. Natomiast pani Justyna przeczytała bajki: „ Kura znosząca złote jajka” i „Lis i kruk”, które piętnowały chciwość i próżność. Te pięknie ilustrowane baśniowe opowieści  ukazały przedszkolakom, jak prawidłowo zachowywać się i postępować w różnych sytuacjach. Dzieci chętnie wypowiadały się na temat treści wysłuchanych utworów i kolorowych ilustracji, z entuzjazmem odpowiadały także  na pytania i rozwiązywały zagadki.

              Na zakończenie tego miłego spotkania chłopcy złożyli paniom serdeczne życzenia z okazji Dnia Kobiet i wręczyli wiosenne  kwiaty. Dziewczynki natomiast w podziękowaniu za przeczytanie ciekawych i pouczających bajek zaśpiewały piosenkę pt.: „Marzec, marzec”.

               

               

          • 8 marca Dzień Kobiet
            • 8 marca Dzień Kobiet

              09.03.2017

              Dzień Kobiet

               

              Dzień Kobiet w naszej szkole obchodziliśmy bardzo uroczyście. Na program artystyczny złożyły się: montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów klasy III A, wiersze wyrecytowane przez chłopców z klas I-IV oraz piosenki w wykonaniu dziewcząt i chłopców z klasy V. Uroczystość zakończył walc odtańczony przez piątoklasistów. Taniec zakończył się wręczeniem przez chłopców symbolicznych różyczek swoim partnerkom.

              Zdjęcia w albumie

            • Szopki krakowskie

              06.03.2017

              W Wiejskim Domu Kultury, od 5 lutego 2017 r. można oglądać wystawę szopek krakowskich ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Kuratorem wystawy jest pani Małgorzata Niechaj, kustosz tegoż muzeum a także (absolwent Szkoły Podstawowej w Szańcu!). 

              Dzieci z ZPO w Szańcu wraz z opiekunami udały się obejrzeć wystawę. 48 krakowskich szopek, zachwyciło nas wielkością, kunsztem, kolorami, poruszającymi się postaciami i podświetlonymi witrażowymi okienkami. Dzieci z zaciekawieniem oglądały maleńkie elementy, zadawały pytania, czytały informacje umieszczone pod każdą szopką. Tradycja budowy szopek jest ważną częścią kultury i tradycji ziemi krakowskiej, dzięki wystawie stała się bliższa również nam. Dziękujemy organizatorom za udostępnienie tych małych i dużych dzieł sztuki.       

              foto w albumie                                           

          • Nagłówek

          • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

            Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

          • Nagłówek

          • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

            Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

      • Kontakty

        • Zespół Placówek Oświatowych w Szańcu Publiczna Szkoła Podstawowa i Publiczne Przedszkole im. Jana Olrycha Szanieckiego w Szańcu
        • (041) 3761327 lub (041) 2605750 Numery: 0412605750 - Sekretariat 0412605751 - Dyrektor 0412605752 - Pokój Nauczycielski 0412605753 - Kuchnia 0412605754 - Księgowość/Intendent 0412605755 - Przedszkole 0412605756 - Kadry
        • ul. Szkolna 10 28-100   Szaniec Dyrektor: mgr Grzegorz Załęcki Dyżury pielęgniarki szkolnej: Wtorek 7.30 - 15.00 Psycholog: Środa 8.30 - 13.30 Piątek 8.30 - 12.00 Sekretariat czynny: od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00 - 14.00 Poland
      • Logowanie