• AKTUALNOŚCI

          • Wycieczka kl. IIIa do Krakowa i Wieliczki
            • Wycieczka kl. IIIa do Krakowa i Wieliczki

              17.10.2016

               

              Wycieczka kl. IIIa do Krakowa i Wieliczki

              14 października 2016r. uczniowie kl. IIIa wraz z wychowawcą i rodzicami wybrali się na wycieczkę autokarową do Krakowa i Wieliczki. Podczas pobytu w Krakowie uczestnicy wycieczki mieli możliwość zapoznania się z niektórymi zabytkami o wielkiej randze artystycznej i historycznej oraz poczuć niepowtarzalną atmosferę dawnej stolicy Polski. Zwiedzanie rozpoczęli od Barbakanu. Podążając w kierunku Rynku Głównego przeszli Bramą Floriańską, w której turystów witała kapela krakowska ubrana w regionalne stroje. Tuż za Bramą uczniowie zachwycali się wystawą obrazów. Niepowtarzalny klimat Krakowa dało się już odczuć, idąc ulicą Floriańską, gdzie można było usłyszeć rozmowy w różnych językach.  Spacerując po Rynku Głównym wszyscy podziwiali Ratusz, pomnik słynnego wieszcza Adama Mickiewicza, pięknie odrestaurowane kamieniczki, stoiska krakowskich kwiaciarek oraz Sukiennice, w których dzieci zakupiły pamiątki. Uczniowie zachwycali się widokiem  białych dorożek i zaprzęgniętych do nich wystrojonych koni, powożonych przez piękne dorożkarki. Mieli też okazję usłyszeć na żywo hejnał z wieży Kościoła Mariackiego. Duże wrażenie na zwiedzających wywarł Kościół Mariacki ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza. Końcowym punktem naszego pobytu w Krakowie było obejrzenie neobarokowego budynku teatru im. J. Słowackiego i usytuowanego przed nim pomnika A. Fredry. Pobyt w Krakowie dzieci uwieczniły wspólnym zdjęciem przy Pomniku Grunwaldzkim i wszyscy udali się autokarem do Wieliczki.

              Kolejnym miejscem odwiedzanym podczas naszej wycieczki była zabytkowa Kopalnia Soli „Wieliczka”, której początki sięgają czasów średniowiecza. Zwiedzanie rozpoczęło się od Szybu Daniłowicza, któremu przewodniczył pan ubrany w galowy, górniczy strój. Na trasie pokonaliśmy około 800 schodów, blisko 4 kilometry krętych korytarzy i zeszliśmy na głębokość 135 metrów pod ziemię. Idąc podziemnymi korytarzami podziwialiśmy i zachwycaliśmy się solnymi dziełami sztuki, ruchomymi makietami, solankowymi jeziorami i solnymi grotami upiększonymi efektami świetlnymi i dżwiękowymi. Największe wrażenie na zwiedzających wywarła przepiękna i wielka Kaplica św. Kingi oraz pokaz multimedialny w ogromnej Komorze Kazanów. Z opowieści pana przewodnika uczniowie przypomnieli sobie legendę powstania wielickiej kopalni, jak w dawnych czasach cenna była sól oraz poznali ciężką i niebezpieczną  pracę górników. Obejrzeli dawne narzędzia górnicze oraz środki do transportu soli. Dowiedzieli się, że do pracy w kopalni były wykorzystywane konie, a największym zagrożeniem dla pracujących górników był i jest metan, który powoduje wybuchy i pożary. Potem w zwiedzaniu nastąpiła przerwa.

              Po spożyciu smacznego obiadu w podziemnej restauracji i krótkim odpoczynku ruszyliśmy na końcowy etap kopalnianej trasy turystycznej. Jej celem było zwiedzanie Muzeum Żup Krakowskich, które zajmuje 14 Komór. Obejrzeliśmy tam zbiory przedstawiające zarówno losy kopalni, ubiory i narzędzia górnicze oraz urządzenia służące do wydobycia soli. Poznaliśmy również historię samego miasta oraz widzieliśmy pięknie podświetloną jego makietę. Wśród bogactw eksponatów były też różne narzędzia krzemienne, naczynia gliniane, toporki, kamienie żarnowe oraz różnych kolorów nacieki, wykwity przybierające postać stalaktytówstalagmitów, kolumn, „gąbczastych powłok”, choinek i kryształów. Dużą atrakcją dla dzieci był wyjazd windą z głębi ziemi. Na powierzchni kopalni uczniowie podziękowali panu przewodnikowi i udali się z rodzicami po zakup pamiątek.

              Zmęczeni, ale pełni wrażeń oraz wspomnień udaliśmy się w drogę powrotną.   

                                                                                                                                 Wychowawca - Zofia Świercz

          • DEN
            • DEN

              17.10.2016

              Nauczyciel – to przyjaciel, który od najmłodszych lat prowadzi nas za rękę w dorosły świat.

               

               Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela, został zaprezentowany przez uczniów  klasy V i klasy VI pod kierunkiem pań D.Dulnik, A.Kryczki i B. Puszyńskiej. Uczniowie przygotowali i przedstawili życzenia w postaci wierszy oraz piosenek. Uczniowie z klasy IIIB pod kierunkiem pani E.Gadawskiej zaprezentowali przepiękny taniec, w zamian  otrzymali gromkie brawa. Dzień Edukacji Narodowej to święto wszystkich pracowników: nauczycieli, pracowników administracji i obsługi. Wszystkim składamy serdeczne podziękowania  za trud włożony w edukację oraz wychowanie, za ogromną cierpliwość i okazywaną sympatię.

              zdjęcia w albumie

          •  Światowy Dzień Zwierząt w przedszkolu
            • Światowy Dzień Zwierząt w przedszkolu

              11.10.2016

              3 października 2016 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt oraz dzień koloru brązowego. W tym dniu przedszkolaki przyniosły swoje ulubione pluszaki – zwierzaki, a niektóre z dzieci ubrały się na brązowo. 
              Po przyjściu do przedszkola dzieci z entuzjazmem opowiadały o swoich pupilach i wypowiadały się na temat opieki nad zwierzętami. Następnie przedszkolaki oglądały książki i albumy o zwierzętach, malowały, wyklejały wełną i kolorowym papierem sylwety ulubionych zwierzątek. Ogromną radość sprawiło dzieciom malowanie twarzy. Na koniec odbyły się zabawy tematyczne - rozwiązywanie zagadek, naśladowanie odgłosów zwierząt, tańce z pluszakami przy wtórze piosenek o zwierzętach. 
              Dzieci wesoło spędziły ten dzień, a co najważniejsze dowiedziały się, że zwierzęta mają swoje prawa oraz nauczyły się jak o nie dbać.


              Wychowawcy przedszkola

              foto w albumie

          • Nagłówek

          • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

            Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

          • Nagłówek

          • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

            Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

      • Kontakty

        • Zespół Placówek Oświatowych w Szańcu Publiczna Szkoła Podstawowa i Publiczne Przedszkole im. Jana Olrycha Szanieckiego w Szańcu
        • (041) 3761327 lub (041) 2605750 Numery: 0412605750 - Sekretariat 0412605751 - Dyrektor 0412605752 - Pokój Nauczycielski 0412605753 - Kuchnia 0412605754 - Księgowość/Intendent 0412605755 - Przedszkole 0412605756 - Kadry
        • ul. Szkolna 10 28-100   Szaniec Dyrektor: mgr Grzegorz Załęcki Dyżury pielęgniarki szkolnej: Wtorek 7.30 - 15.00 Psycholog: Środa 8.30 - 13.30 Piątek 8.30 - 12.00 Sekretariat czynny: od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00 - 14.00 Poland
      • Logowanie