• Warsztaty profilaktyczne dla uczniów klas I-VI

28.09.2016

Warsztaty profilaktyczne

27 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach profilaktycznych prowadzonych przez trenera Dawida Sikorskiego z Profilaktyki KIER.

Uczniowie klas I-III uczyli się współpracy w grupie oraz komunikacji. Warsztaty pod tytułem „Po nitce do kłębka…” miały za zadanie pomóc dzieciom w zrozumieniu, iż każdy uczeń jest ważny i wyjątkowy, każdemu należy się szacunek, a podstawą naszych relacji jest umiejętność zaakceptowania drugiego człowieka takim jakim jest.

Uczniowie klas IV-VI również uczyli się komunikacji w grupie, jak również poznali sposoby na rozładowanie agresji.  Warsztaty pod tytułem „Tańcowała żyrafa z szakalem” kształciły umiejętności w zakresie prawidłowego porozumiewania się w grupie, uczyły nawiązywać otwarte i pozytywne relacje międzyludzkie, jak również uczyły sposobów rozwiązywania nieporozumień zachowując zasady prawidłowej komunikacji.

Pedagog szkolny W. Wach

foto w albumie

• „ Asia w krainie baśni”

16.09.2016

Teatrzyk  w przedszkolu !!!

Dnia 15 września 2016r., po raz pierwszy w nowym roku szkolnym, nasze przedszkole odwiedzili artyści z krakowskiego  teatru „Skrzat”.  Aktorzy w barwnych kostiumach zaprezentowali przedszkolakom spektakl pt. „ Asia w krainie baśni”.To niezwykłe przedstawienie przeniosło nas w magiczną krainę bajek i baśni. A stało się to dzięki zaklęciu, które wspólnie wypowiedzieli skrzat Gadułka, mała Asia oraz…………wszystkie przedszkolaki. Dzieci z wielką uwagą śledziły ciekawe przygody dziewczynki. I wraz z nią poznawały nowych, bajkowych bohaterów. Na koniec baśniowej podróży, przedszkolaki nagrodziły wszystkich bohaterów gromkimi brawami.

Wychowawcy przedszkola

zdjęcia w albumie

• Pamiętamy o poległych w II wojnie światowej

12.09.2016

1 września każdego roku, oprócz dnia rozpoczęcia zajęć szkolnych, to także rocznica wybuchu II wojny światowej. W tym roku przeżywaliśmy już 77. rocznicę tego wydarzenia. W związku tą rocznicą, klasa V naszej szkoły wraz z katechetą, udała się w środę 7 września na cmentarz parafialny w Szańcu, aby oddać hołd, pochowanym w specjalnej kwaterze, uczestnikom kampanii wrześniowej, partyzantów i żołnierzy oraz osób cywilnych z naszego terenu. Wyprawa w ramach katechezy, odbywała się pod hasłem: „Pamiętamy o poległych w II wojnie światowej”. Na początku cała grupa uczniów dokonała oczyszczenia zabrudzonych grobów oraz uporządkowania terenu. Następnie wspólnie dokonano odczytu epitafiów nagrobnych znajdujących się w kwaterze. Na grobach widniały następujące nazwiska :

- partyzant Gaweł, zginął w 1944 roku w walce o wyzwolenie ojczyzny

- partyzanci Bolesław Górka Roman Janik Franciszek Majcher, zginęli w 1944 roku w walce o wyzwolenie ojczyzny

- Roman Jasiurski zginął z rąk hitlerowców dnia 16.08.1944 r.

- Jan Gawlik zginął od kul hitlerowskich 03.08.1944 r.

- Franciszek Majcher ur. 1888 zm. 27-4- 1943 Bojownik o niepodległość Polski 1918 r. Działacz ludowy w okresie międzywojennym. Żołnierz funkcyjny AK, żarliwy patriota – zginął śmiercią tragiczną z wyroku opozycji

- Żołnierze Wojska Polskiego polegli na polu chwały wrzesień 1939 Tadeusz Zasławski Bazyli Stragan i Nieznany Żołnierz

- Szczepan Koruba zginął z rąk hitlerowskich 23.VIII.1944 r.

- Henryk Tometczak żołnierz AK ur. 11.1.1928 zginął w sierpniu 1944

- Partyzant Jan Czubiński zginął w 1944 roku w walce o wyzwolenie ojczyzny.

Po krótkiej modlitwie za poległych zapalono znicz a następnie grupa udała się zwiedzić kaplicę cmentarną wraz z jej kryptą.

Odwiedziny kwatery wojskowej na szanieckim cmentarzu przez młodych uczniów naszej szkoły, było doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy o historii naszej małej ojczyzny oraz lekcją patriotyzmu. Jak widać, nawet lekcje katechezy mogą służyć do odkrywania ludzi związanych z II wojną światową, pochodzących z ziemi buskiej i szanieckiej.

ks. Krzysztof Tkaczyk - katecheta

oraz uczniowie klasy V