• Aktualności

            • Zakończenie zajęć w roku szkolnym 2017/2018

            • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO W PRZEDSZKOLU I SZKOLE.......--------------------------------------------------------------------------Serdeczne podziękowania dla:-------------------------------------------------------------------------Rodziców zaangażowanych w pracę szkoły,😀Firmy P4 Prędki,😀Pana Łukasza Kosały, 😀

            • Dzień Dziecka

            • Dzień Dziecka 2018


              Biorąc pod uwagę  potrzeby uczniów co  roku w naszej szkole obchodzony jest  Dzień Dziecka. Jest to uroczystość skupiająca cała społeczność uczniowską.  Głównym założeniem uroczystości jest  zaprezentowanie szkoły jako  przyjaznego miejsca  umożliwiającego  wszechstronny rozwój  i zainteresowania każdego z uczniów, a także pogłębianie relacji uczeń- nauczyciel. Klasy IV-VII przystąpiły do III edycji konkursu kulinarnego pt.” Smacznie , zdrowo, kolorowo”. Cieszył się on ogromnym zainteresowaniem.  Uczniowie prezentowali  swoje talenty kulinarne przygotowując tylko zdrowe i odżywcze posiłki: sałatki, koktajle, desery, soki, statki pirackie, a nawet owocowe jeże i myszki. Zadaniem konkursowiczów było przygotować smaczne i przede wszystkim zdrowe posiłki. Jury oceniało zaangażowanie, estetykę wykonania i oczywiście walory smakowe przygotowanych potraw.  Po obejrzeniu i posmakowaniu wszystkich potraw  udaliśmy się na salę gimnastyczną, gdzie odbywały się rozgrywki miedzy klasowe, przy gromkim dopingu nauczycieli oraz uczniów. W ramach odpoczynku po zaciętych rozgrywkach uczniowie udali się na ognisko integracyjne, gdzie każdy mógł upiec samodzielnie coś pysznego, a także napić się wody mineralnej Buskowianki ufundowanej przez  naszego głównego sponsora. Wydarzenie  wsparło bowiem Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A. producent  naturalnej wody mineralnej. W ramach pogłębiania wiedzy z zakresu pierwszej pomocy gościliśmy już po raz kolejny  Pana Daniela Piotrowski – ratownika medycznego i opiekuna świetlicy wiejskiej w Szańcu, który pokazał nam jakie czynności należy wykonywać podczas ratowania życia nieprzytomnemu człowiekowi.



            • Przedszkolny piknik rodzinnny

            •                Dnia 15.06.2018r. w naszym przedszkolu uroczyście obchodziliśmy Dzień Mamy i Taty. Z tej okazji  przedszkolaki zaprezentowały swoim rodzicom wzruszający montaż słowno – muzyczny pt.: „Kochani rodzice”. Dzieci wystąpiły z ciekawym repertuarem artystycznym, który sprawił rodzicom wiele radości i wzruszeń. Przedszkolaki zaprezentowały przepiękne wiersze  i piosenki, za które zostały nagrodzone gromkimi brawami. Występ dzieci wywołał uśmiech na  twarzach i radość w sercach zaproszonych gości. Po programie artystycznym przedszkolaki wręczyły swoim rodzicom wcześniej przygotowane upominki –własnoręcznie wykonane medale dla „Super mamy” i „Super taty”. Były życzenia i słowa podziękowania, a przy tym , jak można było się spodziewać wiele wzruszeń i przytulania.  Następnie dzieci zaprosiły swoich najbliższych do ogrodu przedszkolnego, gdzie odbył się piknik rodzinny. W wesołej atmosferze, podczas wspólnej zabawy i rodzinnego grillowania czas pikniku szybko minął. Mamy nadzieję, że miła atmosfera i niezapomniane wrażenia pozostaną na długo w pamięci wszystkich uczestników.

            • Teatrzyk w przedszkolu

            •          W dniu 14.06.2018r.  nasze przedszkole gościło aktorów z krakowskiego teatrzyku "Skrzat". Artyści zaprezentowali małym widzom przedstawienie  pt.: „Nutka i Trubadur w Europie".  Główni bohaterowie  spektaklu - Nutka i Trubadur wcielili się  dziś w  rolę przewodników. Zabrali nas w magiczną podróż po Europie. W trakcie przedstawienia dzieci odwiedziły, aż trzy europejskie kraje: Anglię, Francję, Włochy. Przedszkolaki poznały pozdrowienia w obcych językach, a także główne zabytki i tradycje związane z europejskimi krajami. Wszystkie dzieci aktywnie włączyły się w  śpiewanie piosenek, które opowiadały o odwiedzanych krajach. Przedstawienie wzbudziło zachwyt widowni.  Wszystkim bardzo podobał się spektakl i na długo zapadnie w pamięci przedszkolaków.

            • VI Turniej o Puchar Dyrektora ZPO Szaniec!

            •  

              Wyjątkowy turniej o puchar Dyrektora ZPO Szaniec odbył się 12 czerwca. Ze względu na padający deszcz zawody zostały przeniesione do ….ZPO Kołaczkowice. Na tamtejszej hali sportowej rywalizowało 5 drużyn chłopców i 3 drużyny dziewczyn a były to:

              Chłopcy - ZPO Dobrowoda, ZPO Kołaczkowice, ZPO Zbludowice, ZPO Szaniec, PSP Siesławice

              Dziewczyny - ZPO Dobrowoda, ZPO Kołaczkowice, ZPO Szaniec,

              Wszystkie drużyny grały w systemie „każdy z każdym” i tak w wyniku rywalizacji i zaciętej gry dziewczyny naszej szkoły zajęły II a chłopcy I miejsce!!!

              Wyniki dziewczyn:

              ZPO Szaniec-ZPO Kołaczkowice 1:2

              ZPO Szaniec-ZPO Dobrowoda 5:0

              Wyniki chłopców:

              ZPO Szaniec-ZPO Kołaczkowice 7:1

              ZPO Szaniec-ZPO Dobrowoda 7:1

              ZPO Szaniec-ZPO Zbludowice 1:0

              ZPO Szaniec-PSP Siesławice 4:0

              Drużyna dziewczyn: Urban Kinga, Majcher Patrycja, Pietrzyk Beata, Koruba Natalia, Chruszewska Oliwia, Majcherczak Aleksandra, Śledzik Wiktoria, Włusek Karolina, Maj Aleksandra

              Drużyna chłopców: PIASEK MARCIN, WILCZYŃSKI DANIEL, FILIP BONARSKI , NIKODEM GRUDZIEŃ , PATRYK JOŃCZYK , KAROL KORUBA , HUBERT MAKÓWKA , KUTA ARKADIUSZ, DOMAGAŁA JAKUB

            • Wycieczka do Kazimierza Dolnego i Puław

            •  

                      Dnia 8 czerwca 2018r. uczniowie kl. IVa, kl. IVb i kl. V wzięli udział w wycieczce. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Puław, zwanych polskimi Atenami. Najpierw udaliśmy się do Zespołu pałacowo-parkowego książąt Czartoryskich. Tam spacerowaliśmy alejkami pięknego, rozległego, urządzonego w angielskim stylu parku. Spacerując wśród starych drzew, stuletnich lip i dębów podziwialiśmy zabytkowe obiekty – Pałac Czartoryskich, Świątynię Sybilli, Domek Żółty oraz Domek Gotycki.  Wychodząc z parku przeszliśmy przez magiczny mostek miłości, gdzie każdy mógł szeptem wypowiedzieć swoje marzenie. Następnie udaliśmy się do malowniczego, położonego nad Wisłą Kazimierza Dolnego. Wędrówkę po Kazimierzu rozpoczęliśmy od zwiedzania Baszty i średniowiecznych ruin Zamku. Następnie udaliśmy się na renesansowy rynek, gdzie podziwialiśmy zabytkowe kamienice i poznaliśmy historię miasteczka. Wycieczkę zakończyliśmy rejsem statkiem po Wiśle. Z pokładu statku mieliśmy okazję oglądać niepowtarzalny, skąpany w słońcu krajobraz okolic Kazimierza.                 

            • Świętokrzyskie jakie cudne - wycieczka klas I – III


            • 8. 06. 2018 r. uczniowie z klas I – III naszej szkoły byli na wycieczce autokarowej. Pierwszym jej punktem było zwiedzanie Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej, u stóp Świętego Krzyża.

              Gdy tylko przekroczyliśmy bramę Osady poczuliśmy się, jakby wehikuł czasu przeniósł nas w odległą przeszłość. Odwiedziliśmy średniowieczne chiżyny rzemieślników spod Świętego Krzyża: cieśli, zielarki, kowala, tkaczki, gospodyni słowiańskiej, rymarza oraz garncarki. Wysłuchaliśmy niezwykłych opowieści Krainki, Tkalinki, Zielisławy, Skóromira, Ognisława, Cieślowita, Glinki i innych mieszkańców Osady, którzy byli przewodnikami po tej niezwykłej krainie i pokazali nam życie Słowian oraz ich pracę. Dzięki opowieściom rzemieślników sprzed wieków poznaliśmy bogactwo kulturowe i dziedzictwo historyczne Gór Świętokrzyskich. Uczniowie wzięli też udział w warsztatach. Dziewczynki pod opieką Krainki i Tkalinki tkały z kolorowych włóczek bransoletki, a chłopcy pod nadzorem Ognisława wykuwali podkówki, które mogli zabrać na pamiątkę. Podczas pobytu w chacie Zielisławy dzieci dowiedziały się o leczniczych i magicznych właściwościach ziół. Zielarka przypomniała także dzieciom,  aby się zdrowo odżywiały.  Na koniec pobytu w osadzie mogliśmy skosztować smakowitych podpłomyków z dodatkiem aromatycznych ziół, słodkich miodów i powideł, wypieczonych na gorącym palenisku. Pobyt w Osadzie był niezwykłą i niezapomnianą podróżą w czasie. Po przejściu drewnianej bramy udaliśmy się po zakup pamiątek, a następnie do autokaru.

              Następnym punktem naszej wycieczki była projekcja filmu pt. „Piotruś Królik” w kinie „Helios” w Kielcach, podczas którego dzieci poznały przygody złośliwego, niepokornego i ciekawskiego  Piotrusia Królika. 

              Po filmie udaliśmy się na posiłek do  Mc Donald,s, który był ostatnim punktem wycieczki. Zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną.

                                                                                            

                                                                                                                                     Zofia Świercz              ​​​​​​​

            • Gminny Rajd Niepodległości „Pieszo dla Niepodległej”

            •  

              „Pieszo dla Niepodległej”  to hasło  powiatowego rajdu, który wyruszył  dziś rano tj. 7 czerwca 2018r.  spod ZPO w Szańcu. Zaproszenie na rajd przyjęła Społeczna Szkoła Podstawowa w Słabkowicach. Naszym nadrzędnym celem  było upamiętnienie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Postanowiliśmy zrobić to poprzez przypomnienie wszystkim uczniom miejsc pamięci znajdujących się w naszej małej ojczyźnie. Grupa dzieci i opiekunów licząca ponad 80 osób niosła chorągiewki i biało - czerwone flagi. Najpierw skierowaliśmy się w kierunku pomnika na kolonii Kameduły.

               Tu 18 marca 1863, w czasie bitwy Kozacy generała Czengierego  zasiekli szablami 27  zakonników i powstańców, którzy bronili się na terenie eremu ojców Kamedułów. Rozwścieczeni  Kozacy za to, że ojcowie kameduli pomagali powstańcom, spalili drewniane domki zakonników. Powstańcy zostali pochowani tam gdzie padli. 20 sierpnia 1916 roku na mogile, członkowie Polskiej Organizacji  Bojowej ustawili drewniany krzyż. Uroczyście poświęcił go Kapelan I Brygady Legionów Polskich. W 1938 roku mieszkańcy Szańca i Kameduł wybudowali na powstańczej mogile pomnik, który jest jedyną pamiątką wskazującą gdzie znajdował się klasztor ojców kamedułów.                                                            

              Poległych powstańców uczciliśmy minutą ciszy, w ich intencji odmówiliśmy także modlitwę.                                                                                                      Podziwiając niewątpliwą urodę okolicy skierowaliśmy się w kierunku Grochowisk, głównego celu naszej wyprawy. Po godzinie znaleźliśmy się przed betonowym krzyżem na powstańczej mogile na Grochowiskach. W najbliższej okolicy krzyża 18 marca 1863r. rozegrała się bitwa z rosyjskim zaborcą, jedna z wielu powstania styczniowego. Walczący w niej mieli nadzieję przynieść Polsce niepodległość. Dla upamiętnienia poległych powstańców zaśpiewaliśmy patriotyczne pieśni, uczennica z klasy V recytowała wiersz, odmówiliśmy modlitwę, zaświeciliśmy znicze.  

              Tydzień przed bitwą, 11 marca 1863 roku generał Marian Langiewicz ogłosił się dyktatorem powstania. Na wieść o tym Rosjanie postanowili rozprawić się z dyktatorem. W nocy z 12 na 13 marca zaatakowane zostały czaty w Sosnówce. Langiewicz  postanowił przesunąć wojska w Góry Świętokrzyskie.16 marca generał dowiedział się, że od Pińczowa zbliżają się Kozacy. Nie chcąc się wdawać w walkę wydał rozkaz marszu na lewy brzeg Wisły, na biwak wybrał leżące wśród lasów Grochowiska. Po drodze powstańcy stoczyli walkę z Rosjanami. Gdy dotarli  do   Wełcza byli tak zmęczeni, że kładli gdzie popadło, w stajniach i stodołach. 18 marca dotarli na Grochowiska. Dowódca wysłał żołnierzy po żywność do Szańca.  Nigdy nie powrócili, zostali napadnięci przez dragonów rosyjskich. Sytuacja stała się trudna gdyż ze wszystkich stron nadciągali Rosjanie. Langiewicz postanowił przebić się do Galowa, ale stamtąd też nadciągali Rosjanie. Wtedy największy atak wziął na siebie batalion Żuawów  Śmierci pułkownika Rochebrunea.  Na polu walki zapanował chaos, jedynie Żuawi Rochebrunea nie stracili głowy. Rozsypali się w tyralierę. Celnie strzelali, przerzedzili szeregi wroga. Szwadron dragonów rosyjskich rzucił się do  ucieczki. Niestety nikt nie wsparł w walce Żuawów. Kawalerzysta Adam Chmielowski sprowadził pomoc w postaci kosynierów kapitana Wierzbińskiego. Po udanym ataku na rosyjskie armaty Rosjanie wycofali się do Galowa. W okolicznych lasach odbyło się tego dnia jeszcze kilka potyczek, które trwały do późnego wieczora. Ok. godziny 22-ej Langiewicz postanowił podzielić oddział na mniejsze grupy a sam wyjechał do Krakowa. Wojsko potraktowało to jako ucieczkę i wkrótce oddział przestał istnieć. Bitwę pod Grochowiskami uznano jako zwycięską dla Polaków, jednak straty po obu stronach były duże.   

              Ostatnim, ale bardzo miłym akcentem rajdu było integracyjne ognisko z pieczeniem kiełbasek. Po odpoczynku i zabawie wróciliśmy do szkoły w Szańcu. Uczniowie wykazali się wzorowym zachowaniem i hartem ducha, gdyż droga była długa, wyczerpująca a wysoka temperatura dawała się we znaki.

              Dziękujemy miłym gościom ze Słabkowic i wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że rajd

            • Wycieczka przedszkola do Kompleksu Świętokrzyska Polana!

            •  

               

               6 czerwca 2018r. przedszkolaki uczestniczyły w wycieczce. Program wycieczki obejmował zwiedzanie „Kompleksu Świętokrzyska Polana” w Chrustach. 

              Pierwszym punktem wyjazdu było zwiedzanie Akwarium Oceanika.  W oceanarium mieliśmy okazję zobaczyć różnorodne ekosystemy z całego świata. W akwariach znajdowało się mnóstwo  gatunków fauny i flory m.in.:  ryby, ukwiały, koniki morskie, meduzy, ośmiornice, krewetki, kraby, płaszczki, rekiny oraz różne rośliny. Zobaczyliśmy również wybuch podwodnego wulkanu. O podwodnym świecie w bardzo interesujący i przystępny sposób opowiadali nam przewodnicy.

              Następnie przeszliśmy do Parku Miniatur.  W parku z ciekawością obejrzeliśmy wiele makiet, przedstawiających największe w naszym regionie zamki i obiekty obronne oraz zabytki sakralne i techniczne. Tutaj dzieci miały możliwość zrobienia pamiątkowych zdjęć.

                Po zwiedzeniu parku miniatur udaliśmy się do Krainy Zabawy, gdzie dzieci wesoło bawiły się w dmuchanym zamku i pirackiej łodzi oraz jeździły na karuzeli. Szaleństwom i harcom nie było końca. Wycieczka  była bardzo udana. Do przedszkola wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi.

            • Mini Mundial 2018

            • W środę i czwartek, 6-7 czerwca 2018 roku na Stadionie Miejskim rozegrane zostały mecze w ramach mistrzostw piłkarskich szkół podstawowych z terenu gminy Busko-Zdrój i powiatu buskiego. Po zaciętych środowych rozgrywkach fazy grupowej wyłoniono 16 drużyn, które zmierzyły się ze sobą w 1/8 finału. Buski Mini Mundial wygrała reprezentacja Polski!

              Nasze trzy drużyny czyli Brazylia (uczniowie klasy VI-VII – chłopcy), Urugwaj (uczniowie klasy VII - dziewczyny) i Niemcy (uczniowie klasy V) zaprezentowały się bardzo dobrze. Najlepiej wypadła drużyna dziewczyn czyli Urugwaj.

              Zwycięskie drużyny otrzymały pamiątkowe puchary oraz nagrody rzeczowe w postaci piłek. 

              http://busko.net.pl/polska-zwyciezca-buskiego-mini-mundialu-2018-foto,,3,1,1,1,26896,n.html

              http://busko.net.pl/_news.php?id=26842

            • Dzień Rodziny w kl. I

            •  

              Dnia 1.06.2018r. uczniowie z klasy I razem ze swoimi rodzicami świętowali Dzień Rodziny. Impreza odbyła się w naszej szkole, w sali gimnastycznej. Wspólne świętowanie rozpoczęło się powitaniem przybyłych rodziców i dzieci przez wychowawcę klasy. Następnie uczniowie zaprezentowali swoim rodzicom  montaż słowno – muzyczny, podczas którego wyrazili  swoją wdzięczność oraz podziękowania za miłość i troskę rodzicielską. W części końcowej dzieci złożyły rodzicom życzenia,  wręczyły im własnoręcznie wykonane upominki i zaprosiły do wspólnego tańca przy piosence „Hej rodzina”. Pierwsza część  imprezy zakończyła się życzeniami wychowawczyni dla dzieci i rodziców oraz zaproszeniem ich do wspólnych zabaw ruchowych oraz konkursów.

              Rodzice bardzo chętnie uczestniczyli w zabawach i konkursach, które wywołały na twarzach uczestników imprezy wiele radości i śmiechu. W podziękowaniu za aktywny udział rodzice otrzymali od swoich pociech okolicznościowe medale, a  dzieci dostały słodkie upominki. Po wspólnych zabawach wszyscy częstowali się kiełbaską z grilla, którą przygotowali tatusiowie. Na pamiątkę  niecodziennego spotkania uczestnicy pozowali do wspólnego zdjęcia. 

               

              Dziękuję serdecznie wszystkim rodzicom obecnym na imprezie, a szczególnie paniom: J. Kasprzyk i D. Kozieł za pomoc w przygotowaniach oraz porządkowaniu sali po zakończeniu wspólnego świętowania.

               

                                                                                                  Wychowawca klasy I

                                                                                                                     Zofia Świercz

      • Kontakty

        • Zespół Placówek Oświatowych w Szańcu Publiczna Szkoła Podstawowa i Publiczne Przedszkole im. Jana Olrycha Szanieckiego w Szańcu
        • (041) 3761327 lub (041) 2605750 Numery: 0412605750 - Sekretariat 0412605751 - Dyrektor 0412605752 - Pokój Nauczycielski 0412605753 - Kuchnia 0412605754 - Księgowość/Intendent 0412605755 - Przedszkole 0412605756 - Kadry
        • ul. Szkolna 10 28-100   Szaniec Dyrektor: mgr Grzegorz Załęcki Dyżury pielęgniarki szkolnej: Wtorek 7.30 - 15.00 Psycholog: Środa 8.30 - 13.30 Piątek 8.30 - 12.00 Sekretariat czynny: od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00 - 14.00 Poland
      • Logowanie